2018 World Rowing Masters Regatta 2018
Full Race Results


#1001 Womens H-M 4+ Final 1 (08:00:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 INT Fredensborg (DK), Vesper (US), Pocock (US), Fairmount (US), Carnegie Lake (USA) H (Boldt, M.) 3 02:03.527 04:16.156
02:12.629
2 INT Atlanta (US), Fredensborg (DK), Colorado Rowing (US), Chester River (US), SC Kuesnacht (SUI) H (Teborek, G.) 5 02:15.367 04:31.293
02:15.926
15.137
3 USA Masters Coaching H (Klingaman, D.) 4 02:15.857 04:33.498
02:17.641
17.342
4 INT USV TU Dresden (DE), Kenai Crewsers (US), Los Gatos (US), Vesper (US) I (Zimmert, V.) 2 02:26.792 04:55.341
02:28.549
39.185

#1002 Mens I 4- Final 1 (08:05:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 INT Quintin (GB), Potomac (US), Marin (US), Occoquan International (US) (Findlay, D.) 4 01:52.433 03:54.593
02:02.160
2 INT Rocky Mountain (US), Detroit Boat Club (US), Fredensborg (DK) (Shonstrom, M.) 3 02:05.638 04:17.897
02:12.259
23.304
3 USA Kenai Crewsers, Casitas Rowing, College Club Seattle, Sarasota County (Demers, T.) 2 02:14.353 04:38.707
02:24.354
44.114

#1003 Womens A 1x Final 1 (08:10:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 NZL Auckland (DeLong, C.) 1 02:00.711 04:02.130
02:01.419
2 USA Atomic Rowing (Nealon, A.) 7 02:02.316 04:07.294
02:04.978
05.164
3 AUS Essendon (Nugent, S.) 4 02:05.586 04:17.149
02:11.563
15.019
4 USA Renton (Berni, K.) 3 02:12.951 04:25.296
02:12.345
23.166
5 USA Rocky Mountain (Filbrandt, V.) 5 02:12.901 04:33.613
02:20.712
31.483
- USA SANCA (Farrell, M.) 0   DNS
- USA Jacksonville (Mattie, V.) 2   DNS
- RSA ROWSA (Bode, C.) 6   DNS

#1004 Womens A 1x Final 2 (08:13:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 PAR Paraguayo-Aleman (Rivarola, R.) 2 01:56.965 03:58.624
02:01.659
2 USA New Orleans (Huppi, H.) 3 01:57.740 04:00.917
02:03.177
02.293
3 USA Halifax (Kroh, X.) 0 02:04.100 04:10.114
02:06.014
11.490
4 CHI Estrella Blanca (Salgado, K.) 6 02:05.180 04:16.897
02:11.717
18.273
5 USA Jacksonville (Miller, A.) 5 02:13.410 04:23.204
02:09.794
24.580
6 USA Potomac (Sheppard, K.) 1 02:16.570 04:33.224
02:16.654
34.600
- BRA Remo Adaptar (Altafim, L.) 4   DNS
- USA Farmington Valley (Ouellette, K.) 7   DNS

#1005 Womens A 1x Final 3 (08:16:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 CAN Ridley Graduate (Pauls, C.) 7 02:00.835 04:01.081
02:00.246
2 USA ROCCS (McKenna-Monroe, C.) 6 02:04.770 04:09.973
02:05.203
08.892
3 USA Vesper (Folco, M.) 0 02:05.670 04:11.221
02:05.551
10.140
4 CHI Estrella Blanca (Valdes, M.) 5 02:07.270 04:19.233
02:11.963
18.152
5 BRA Clube de Regatas Curitiba (Lima, L.) 2 02:11.955 04:31.071
02:19.116
29.990
6 USA Renton (Tacionyte, D.) 1 02:21.980 04:33.898
02:11.918
32.817
7 USA Aqueduct (Lischynsky, K.) 3 02:15.785 04:40.203
02:24.418
39.122
8 USA SANCA (Zvitco, J.) 4 02:18.065 04:41.283
02:23.218
40.202

#1006 Womens A 1x Final 4 (08:19:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Sarasota Scullers (Corbett, L.) 3 01:57.850 03:58.073
02:00.223
2 USA Sammamish Rowing Association (Suzzarini, C.) 4 02:00.870 04:03.190
02:02.320
05.117
3 BRA Universidade de Sao Paulo (Coneglian, F.) 6 02:01.120 04:05.040
02:03.920
06.967
4 USA Vesper (Anders, D.) 7 02:07.570 04:11.730
02:04.160
13.657
5 USA Gainesville Area Rowing (Figueroa, J.) 2 02:07.010 04:12.063
02:05.053
13.990
6 USA Riverside (Minc, S.) 0 02:11.845 04:21.505
02:09.660
23.432
7 CAN Calgary RC (Wilderdijk, M.) 1 02:18.710 04:32.290
02:13.580
34.217
- BAH Skullers RC (Swaby, M.) 5   DNS

#1007 Womens A 1x Final 5 (08:22:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Vesper (Kaplan, S.) 3 01:58.386 03:58.488
02:00.102
2 FIN Neste (Hiltunen, I.) 6 02:01.766 04:04.820
02:03.054
06.332
3 POL Posnania (Szczepaniak, L.) 1 02:02.115 04:08.327
02:06.212
09.839
4 USA Peachtree City Rowing Club (Gradek, M.) 0 02:04.788 04:09.357
02:04.569
10.869
5 CAN Winnipeg (Wilson-Kowal, S.) 2 02:08.524 04:13.845
02:05.321
15.357
6 USA Tulsa (Sturd, D.) 7 02:06.433 04:21.260
02:14.827
22.772
- BRA CNRAC (Novaes, V.) 4   DNS
- USA Minneapolis Rowing Club (Crandall, L.) 5   DNF

#1008 Womens D 2- Final 1 (08:27:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Chinook (Galow, L.) 3 01:57.913 04:00.654
02:02.741
2 CAN Winnipeg (Lefort, A.) 1 02:01.285 04:01.687
02:00.402
01.033
3 USA College Club Seattle (Anderson, M.) 4 02:05.267 04:11.647
02:06.380
10.993
4 USA Baltimore (Wilson, M.) 2 02:03.282 04:13.814
02:10.532
13.160
5 USA Halifax (Heller, K.) 5 02:07.745 04:22.112
02:14.367
21.458
- USA Avalon (Kelly, S.) 6   DNS

#1009 Womens D 2- Final 2 (08:30:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 CZE VK Slavia Praha (Malecková, H.) 3 01:58.799 04:03.510
02:04.711
2 USA Hollywood Rowing Club (Wojtas, K.) 1 02:03.326 04:08.390
02:05.064
04.880
3 USA College Club Seattle (Kemper, D.) 4 02:08.279 04:14.145
02:05.866
10.635
4 USA Chinook (Stockly, C.) 2 02:09.621 04:19.710
02:10.089
16.200
5 USA Minneapolis Rowing Club (Winn, R.) 5 02:09.263 04:23.588
02:14.325
20.078
- USA CRI (Welsh, T.) 6   DNS

#1010 Womens D 2- Final 3 (08:33:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Dallas (Tomaseski, G.) 5 01:57.514 03:56.014
01:58.500
2 USA Calm Waters, College Club Seattle (Hollings, C.) 4 01:58.424 03:57.180
01:58.756
01.166
3 CAN Georgian Bay (o'neil, w.) 3 02:08.094 04:18.135
02:10.041
22.121
4 USA Sarasota Crew (Yaegers, M.) 1 02:13.824 04:31.553
02:17.729
35.539
- USA CRI (Sutter, C.) 2   DNS

#1011 Mens A 4x Final 1 (08:38:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 RUS Ushakov (Ovechko, D.) 2 01:29.408 03:06.422
01:37.014
2 USA Nashville (Pollock, J.) 4 01:36.495 03:16.065
01:39.570
09.643
3 ITA C Milano (Francesco, F.) 5 01:38.508 03:19.465
01:40.957
13.043
4 USA Undine (Sullivan, S.) 3 01:38.857 03:19.735
01:40.878
13.313
5 USA New Orleans (Huppi, J.) 1 01:44.150 03:29.117
01:44.967
22.695

#1012 Mens A 4x Final 2 (08:41:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 UKR Cherkassy Team (Trofymenko, V.) 2 01:30.641 03:06.782
01:36.141
2 USA S&M Rowing, All-American Rowing Camp, First Coast (King, P.) 5 01:36.392 03:12.368
01:35.976
05.586
3 INT Vasco Da Gama (BR), Regatas Rosario (AR) (Moita, M.) 3 01:34.799 03:15.125
01:40.326
08.343
4 USA Potomac, Whitemarsh Boat Club, Greater Columbus (Sheppard, P.) 4 01:36.668 03:16.113
01:39.445
09.331

#1013 Mens D 4+ Final 1 (08:44:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 INT BARROSO (BR), GPA (BR), Potomac (US) (MOCELLIN, I.) 1 01:41.741 03:29.403
01:47.662
2 USA East Arm (Cody, j.) 4 01:46.370 03:33.750
01:47.380
04.347
3 USA New Haven (Friel, G.) 6 01:47.277 03:34.673
01:47.396
05.270
4 USA Capital (Schleiger, D.) 5 01:47.432 03:36.733
01:49.301
07.330
5 USA Edgewater HS (Palmer, B.) 3 01:46.750 03:39.550
01:52.800
10.147
6 USA Long Beach (O'Donnell, M.) 2 01:46.750 03:39.835
01:53.085
10.432
7 USA Riverside, Potomac, Virginia (Garbutt, D.) 7 01:52.208 03:49.204
01:56.996
19.801

#1014 Mens D 4+ Final 2 (08:47:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 BRA CR Bandeirantes (Ribas, A.) 5 01:42.485 03:25.591
01:43.106
2 USA Palm Beach, Occoquan International, Undine (Desouza, C.) 3 01:42.229 03:29.220
01:46.991
03.629
3 USA Potomac, San Diego RC (Folger, P.) 2 01:45.313 03:31.423
01:46.110
05.832
4 USA Capital (Abrams, J.) 6 01:45.998 03:31.625
01:45.627
06.034
5 USA Rocky Mountain (Mas, D.) 4 01:48.278 03:37.168
01:48.890
11.577
6 USA Jacksonville (Ratajczyk, A.) 1 01:47.560 03:39.297
01:51.737
13.706
- USA CHAOS (Smith, R.) 7   DNS

#1015 Womens G 8+ Final 1 (08:52:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Chinook (Scully, M.) 2 01:48.369 03:37.790
01:49.421
2 INT Riverside (US), WSV Waldshut (DE), Vesper (US), Dresdner Ruderverein (DE), Palo Alto (US), Fredensborg (DK), Atlanta (USA) (Widgery, C.) 4 01:48.591 03:39.935
01:51.344
02.145
3 USA Masters Coaching (Jarvis, N.) 3 01:55.029 03:52.833
01:57.804
15.043
4 USA Orlando RC, Chicago, OARS (PAYOR, A.) 5 01:58.089 04:01.098
02:03.009
23.308
5 INT Avalon (US), Rowing Club Argentino (AR) (Cotting Kitty, W.) 1 02:14.667 04:29.004
02:14.337
51.214

#1016 Mens G 2- Final 1 (08:57:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 BRA Corinthians (Martins, M.) 2 01:53.138 03:51.456
01:58.318
2 FRA Rowing Club Port-Marly (James, N.) 3 01:54.188 03:52.805
01:58.617
01.349
3 USA Minneapolis Rowing Club (Johnson, P.) 5 01:58.248 03:59.520
02:01.272
08.064
4 USA Occoquan International, Detroit Boat Club (Wood, T.) 4 02:00.143 04:00.126
01:59.983
08.670
5 AUS Adelaide University (Page, M.) 1 02:03.933 04:10.260
02:06.327
18.804

#1017 Mens G 2- Final 2 (09:00:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Occoquan International (Krizek, V.) 2 01:55.373 03:56.829
02:01.456
2 USA Riverside (Yasaitis, J.) 5 01:58.658 04:03.002
02:04.344
06.173
3 SUI Polytechniker RC Zurich, Seeclub Zürich (Steiner, D.) 1 02:03.713 04:07.156
02:03.443
10.327
4 LAT Jurmalas sports (Meikaliss, V.) 4 02:04.638 04:17.085
02:12.447
20.256
5 USA San Diego RC (Shuster, G.) 3 02:16.903 04:32.633
02:15.730
35.804

#1018 Mens J-M 4x Final 1 (09:05:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 INT Christiania RK (NO), Colorado Rowing (US), Casitas Rowing (US), College Club Seattle (US) K (Ahlsand, T.) 3 02:26.320 04:45.462
02:19.142

#1019 Womens B 4+ Final 1 (09:10:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Chinook (Zaharek, G.) 7 01:50.665 03:41.715
01:51.050
2 USA Sarasota Scullers, S&M Rowing, Alexandria, OKC Riversport (Simonen, B.) 6 01:50.715 03:42.158
01:51.443
00.443
3 USA Capital (Battistini, J.) 3 01:52.860 03:49.309
01:56.449
07.594
4 USA CRI (Forrester, C.) 5 01:55.090 03:51.177
01:56.087
09.462
5 USA Alexandria (Bright, J.) 4 01:52.055 03:51.537
01:59.482
09.822
6 USA Baltimore (Milnor, E.) 1 02:00.635 04:01.875
02:01.240
20.160
7 USA Orlando RC (Fore, L.) 2 01:58.145 04:03.694
02:05.549
21.979

#1020 Womens B 4+ Final 2 (09:13:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Chinook (Cunningham, R.) 3 01:47.183 03:37.734
01:50.551
2 USA Capital (Elias, C.) 1 01:50.316 03:43.082
01:52.766
05.348
3 USA Orlando RC (Kraiss, K.) 2 01:47.092 03:44.497
01:57.405
06.763
4 USA Carnegie Lake (Müller, A.) 7 01:51.612 03:47.294
01:55.682
09.560
5 USA Riverside, CRI (Ruane, C.) 6 01:52.823 03:48.002
01:55.179
10.268
6 USA Sarasota Crew, ROCCS (Weber, H.) 5 01:54.054 03:49.390
01:55.336
11.656
7 USA Annapolis RC (Iannaccone, A.) 4 01:52.414 03:51.580
01:59.166
13.846

#1021 Womens B 4+ Final 3 (09:16:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA College Club Seattle, Pocock (Canfield, T.) 5 01:48.481 03:40.199
01:51.718
2 USA Minneapolis Rowing Club (Rosso recker, K.) 1 01:53.232 03:48.209
01:54.977
08.010
3 USA Asheville Rowing Club, Alexandria, Avalon (Cato, M.) 3 01:52.576 03:48.280
01:55.704
08.081
4 USA Texas Rowing Center (Granshaw, J.) 4 01:55.065 03:54.814
01:59.749
14.615
5 USA Carnegie Lake, University (Oomen, V.) 2 01:57.314 03:56.104
01:58.790
15.905
6 USA Chinook (Peterson, L.) 6 01:56.247 03:59.669
02:03.422
19.470

#1022 Mens B 8+ Final 1 (09:21:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 INT Vasco Da Gama (BR), Regatas Rosario (AR), Estrella Blanca (CL), Aldo Luz (BR), ARC Würzburg (GER) (Moita, M.) 2 01:29.735 03:02.874
01:33.139
2 USA Chicago, Nashville, Asheville Rowing Club, Jacksonville (Gordon, J.) 3 01:31.317 03:05.918
01:34.601
03.044
3 USA Chinook (Farrington, J.) 1 01:33.537 03:10.401
01:36.864
07.527
4 ITA C Milano (Paolo, M.) 4 01:38.784 03:18.854
01:40.070
15.980
5 USA RollinsCRA (Bagby, D.) 5 01:38.824 03:19.140
01:40.316
16.266

#1023 Mens B 8+ Final 2 (09:24:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 GER Hallesche-Rvg. Böllberg u. Nel, MRCB, Pirnaer RV, Grünau, Rotation Berlin, Akad. RV Leipzig e. V. (Sauerbrey, U.) 3 01:28.260 03:03.630
01:35.370
2 INT RowHouse (US), Miami Rowing Club (US), Párana (AR), Club Teutonia (AR), Tigre Boat Club (AR), Asheville Rowing Club (USA) (Vazquez, Y.) 5 01:32.915 03:11.224
01:38.309
07.594
3 USA Riverside, Rocky Mountain, Cambridge (Feldman, M.) 2 01:35.646 03:15.305
01:39.659
11.675
4 USA Avalon, Columbia RC, ROCCS, Greater Houston, Augusta, Belmont Rowing (Tinnirello, M.) 4 01:42.862 03:27.740
01:44.878
24.110

#1024 Mens E 2x Final 1 (09:29:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Malta (Trocky, T.) 0 01:40.533 03:26.243
01:45.710
2 USA Undine, Occoquan International (Rowe, F.) 6 01:46.031 03:35.034
01:49.003
08.791
3 CHI Estrella Blanca, Sausalito (Retamal, A.) 1 01:43.306 03:37.737
01:54.431
11.494
4 INT ARC Würzburg (DE), Corinthians (BR) (Ehinger, P.) 5 01:45.973 03:40.530
01:54.557
14.287
5 ARG Tigre Boat Club, Argentina (Gianazza, A.) 4 01:50.457 03:42.900
01:52.443
16.657
6 USA Row Brevard (Crossley, B.) 7 01:50.542 03:43.597
01:53.055
17.354
7 USA All-American Rowing Camp (zaninovich, t.) 3 01:52.251 03:48.444
01:56.193
22.201
8 BRA Clube de Remo Rio de Janeiro (Darma, P.) 2 02:01.475 04:08.134
02:06.659
41.891

#1025 Mens E 2x Final 2 (09:32:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Texas Rowing Center (Knifton, M.) 2 01:39.410 03:26.238
01:46.828
2 USA RowHouse (Rojas, M.) 6 01:45.810 03:33.631
01:47.821
07.393
3 USA Caloosa Coast (Albert, A.) 0 01:47.470 03:37.877
01:50.407
11.639
4 DEN Furesř, Nyborg (Kongsbak, O.) 3 01:49.334 03:40.598
01:51.264
14.360
5 ARG Club Teutonia (Concilio, D.) 1 01:48.050 03:43.264
01:55.214
17.026
6 USA Virginia (Barth, O.) 5 01:53.407 03:51.214
01:57.807
24.976
7 BRA Aldo Luz (Sampaio Veiga, M.) 4 01:58.316 04:06.386
02:08.070
40.148
8 INT RV Dorsten (DE), Aviron Lachine (CA) (schneppe, c.) 7 02:10.863 04:14.053
02:03.190
47.815

#1026 Mens E 2x Final 3 (09:35:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 INT Trasmerano (ES), Cerveira Remo (PT) (Garay, A.) 3 01:41.626 03:25.981
01:44.355
2 USA Riverside (Wolf, S.) 0 01:42.168 03:30.421
01:48.253
04.440
3 GER Ruderclub Fürstenwalde 1893 e., RG Wiking e.V. (Knauthe, P.) 1 01:40.902 03:31.595
01:50.693
05.614
4 USA Potomac, Palm Beach (Holland, N.) 2 01:46.633 03:35.968
01:49.335
09.987
5 BRA Naval, Brasilia Cross (Godoy, G.) 5 01:45.473 03:38.331
01:52.858
12.350
6 ARG San Fernando, Argentina (Prado, M.) 4 01:46.742 03:43.941
01:57.199
17.960
7 USA CHAOS (McDonogh, R.) 6 01:48.084 03:47.775
01:59.691
21.794
8 USA Palm Coast (Alford, R.) 7 01:56.822 03:53.578
01:56.756
27.597

#1027 Mens E 2x Final 4 (09:38:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Minneapolis Rowing Club, Detroit Boat Club (Faber, S.) 7 01:39.065 03:24.124
01:45.059
2 USA Chinook (Reichart, R.) 3 01:42.343 03:27.904
01:45.561
03.780
3 USA Atomic Rowing (Rogers, J.) 0 01:46.287 03:32.723
01:46.436
08.599
4 INT Remo Llacolén (CL), Gręmio (BR) (Munnier, C.) 2 01:42.116 03:33.417
01:51.301
09.293
5 USA CHAOS (Muhlebach, F.) 1 01:47.092 03:39.754
01:52.662
15.630
6 ARG Río Paraná Corrientes (Torrent, J.) 4 01:55.541 04:04.070
02:08.529
39.946
7 JPN Mitsubishi (Yamashita, T.) 5 02:11.181 04:25.982
02:14.801
01:01.858
- BRA CABANGA (Amaury, A.) 6   DNS

#1028 Mens E 2x Final 5 (09:41:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 INT Kettwiger RG (DE), Hollywood Rowing Club (US) (Chavez Tores, R.) 5 01:43.806 03:33.275
01:49.469
2 DEN Middelfart RK (Bendtsen, O.) 7 01:47.113 03:36.868
01:49.755
03.593
3 CAN Pinawa, Kenora (Vilks, P.) 1 01:50.715 03:43.071
01:52.356
09.796
4 BRA Corinthians, CR Bandeirantes (Pereira, F.) 4 01:54.702 03:49.518
01:54.816
16.243
5 USA North Palm Beach (Elliott, B.) 6 01:51.904 03:52.185
02:00.281
18.910
6 USA Halifax (Greer, N.) 2 01:56.257 03:58.555
02:02.298
25.280
7 JPN Uozaki (Naya, T.) 3 01:57.888 04:00.151
02:02.263
26.876
8 USA Long Beach (du Pont, A.) 0 02:00.295 04:04.097
02:03.802
30.822

#1029 Mens E 2x Final 6 (09:44:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 NOR Drammen, Moss RK (Sandli, P.) 3 01:49.558 03:40.226
01:50.668
2 DEN Humlebćk Roklub (Wellendorph, K.) 0 01:54.587 03:43.308
01:48.721
03.082
3 USA Vero Beach Rowing (Jones, L.) 7 01:55.776 03:46.639
01:50.863
06.413
4 INT Ushakov (RU), SC Berlin-Koepenick (DE) (Ostrovski, L.) 2 01:52.992 03:50.052
01:57.060
09.826
5 USA All-American Rowing Camp (Preston, J.) 4 01:54.410 03:54.676
02:00.266
14.450
6 SWE Malmö (Barge, T.) 5 01:56.712 03:54.886
01:58.174
14.660
7 ARG La Marina (Fernández, J.) 1 01:56.487 03:59.176
02:02.689
18.950
8 USA All North Shore Crew (Dike, A.) 6 02:10.450 04:22.601
02:12.151
42.375

#1030 Mens E 2x Final 7 (09:47:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 CZE VK Slavia Praha (Sulc, J.) 1 01:45.374 03:35.155
01:49.781
2 CAN Georgian Bay (Garms, J.) 4 01:47.212 03:35.668
01:48.456
00.513
3 USA Detroit Boat Club (Maher, B.) 3 01:49.230 03:40.228
01:50.998
05.073
4 USA Chinook (Kozicz, P.) 7 01:50.154 03:46.558
01:56.404
11.403
5 INT Dallas (US), Jönköpings RS (SE) (Hamner, P.) 0 01:57.956 03:56.117
01:58.161
20.962
6 SWE Stockholms RF (Arastoupour, A.) 6 01:59.761 04:03.802
02:04.041
28.647
7 DEN Humlebćk Roklub (Strudahl, K.) 2 02:13.385 04:11.438
01:58.053
36.283
8 USA Belmont Rowing (Nixon, P.) 5 02:07.970 04:11.902
02:03.932
36.747

#1031 Mens E 2x Final 8 (09:50:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 AUS Essendon (Nugent, B.) 1 01:46.018 03:34.143
01:48.125
2 PER Lima (Otero, J.) 6 01:47.741 03:38.946
01:51.205
04.803
3 USA Washington Rowing School (Plog, S.) 0 01:49.094 03:41.399
01:52.305
07.256
4 GBR Durham (Rutter, P.) 3 01:56.470 03:51.973
01:55.503
17.830
5 USA University (Welles, M.) 7 01:56.585 03:54.420
01:57.835
20.277
6 USA Rocky Mountain (Huddleson, J.) 5 01:57.956 03:57.763
01:59.807
23.620
- RUS English RC (Tyutin, D.) 2   DNS
- USA Sarasota Crew (Will, C.) 4   DNS

#1032 Mens E 2x Final 9 (09:53:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Pennsylvania Barge Club, Baltimore (Malone, M.) 5 01:45.948 03:31.427
01:45.479
2 GBR Dart Totnes (Stewart, R.) 3 01:47.068 03:34.237
01:47.169
02.810
3 AUS Mosman, Essendon (Williams, M.) 1 01:47.417 03:36.144
01:48.727
04.717
4 USA Saugatuck, Potomac (Majd, S.) 4 01:45.186 03:37.954
01:52.768
06.527
5 RUS Ushakov (Anisimov, I.) 6 01:44.368 03:42.747
01:58.379
11.320
6 USA Rocky Mountain (Banegas, R.) 2 01:49.415 03:43.577
01:54.162
12.150
7 CAN Aviron Lachine (Shinder, S.) 7 02:08.688 04:16.669
02:07.981
45.242

#1033 Womens E 4x Final 1 (10:06:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA College Club Seattle, Calm Waters (Huffman, J.) 0 01:46.143 03:35.427
01:49.284
2 USA Baltimore (Lawrence, E.) 7 01:49.354 03:40.601
01:51.247
05.174
3 USA Minneapolis Rowing Club (O'Donnell, M.) 2 01:53.110 03:45.331
01:52.221
09.904
4 GER Grünau, Ruderverein Empor, Ruderclub Fürstenwalde 1893 e. (Boelen, A.) 6 01:48.354 03:45.471
01:57.117
10.044
5 USA Chinook (Walters, T.) 1 01:52.161 03:48.558
01:56.397
13.131
6 ARG Argentina, La Marina, Tigre Boat Club, San Fernando (lora, a.) 4 01:54.603 03:52.711
01:58.108
17.284
7 USA Masters Coaching (Mathison, S.) 3 01:56.078 03:54.861
01:58.783
19.434
8 USA Atlanta (Balaun, N.) 5 02:01.956 04:08.221
02:06.265
32.794

#1034 Womens E 4x Final 2 (10:09:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 INT Martha's Moms (US), WSV Waldshut (DE), Upper Valley Rowing (US), Vesper (US) (Runde, E.) 3 01:50.078 03:42.953
01:52.875
2 USA Sarasota County (Currey, T.) 5 01:49.643 03:43.207
01:53.564
00.254
3 BRA Clube de Remo Rio de Janeiro, Corinthians, Gręmio (Almeida, P.) 2 01:54.996 03:52.741
01:57.745
09.788
4 USA RollinsCRA, Orlando RC, Lake County (Dennis, M.) 6 01:52.874 03:53.854
02:00.980
10.901
5 USA Vesper, Nereid (Priese, A.) 4 01:54.354 03:55.801
02:01.447
12.848
6 USA Carnegie Lake, Rockland, Passaic River (Ford, R.) 7 02:00.456 04:01.164
02:00.708
18.211
- USA Chinook (Kolling, C.) 1   DNS

#1035 Womens E 4x Final 3 (10:12:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Sarasota Crew (Desmery, D.) 2 01:51.626 03:44.281
01:52.655
2 USA East Arm (Zimmer, J.) 6 01:54.464 03:45.847
01:51.383
01.566
3 USA Genesee Waterways, Genesee (Burchill, B.) 4 01:56.128 03:52.711
01:56.583
08.430
4 INT Saskatoon (CA), Nyborg (DK), Pinawa (CA), Kenora (CA) (Buchwaldt, L.) 3 01:56.966 03:54.271
01:57.305
09.990
5 USA Avalon, Tallahassee Rowing Club (Kelly, S.) 1 02:04.131 04:07.931
02:03.800
23.650
6 USA Rocket City (Della Silva, D.) 7 02:16.775 04:31.909
02:15.134
47.628
7 AUS Albert Pk - Sth Melbourne (Walker, M.) 5 02:21.404 04:35.392
02:13.988
51.111

#1036 Womens E 4x Final 4 (10:15:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 INT VIMK Zalgiris (LT), Jurmalas sports (LV) (Gecauskiene, B.) 2 02:23.990 04:17.647
01:53.657
2 USA Union, Carnegie Lake, Vesper (Hutton, H.) 3 02:31.850 04:28.897
01:57.047
11.250
3 USA Rocket City (Bock, B.) 4 02:34.343 04:32.577
01:58.234
14.930
4 CZE KVM 1881 Melník (Herinkova, A.) 6 02:33.905 04:32.981
01:59.076
15.334
5 USA Texas Rowing Center (McCord, R.) 1 02:36.103 04:38.207
02:02.104
20.560
6 USA Newport (Duddy, E.) 7 02:40.294 04:46.097
02:05.803
28.450
7 USA Rocky Mountain (Pauly, K.) 5 02:51.178 04:54.691
02:03.513
37.044

#1037 Mens H 8+ Final 1 (10:20:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Occoquan International (Van Blom, J.) 3 01:40.631 03:22.483
01:41.852
2 INT Detroit Boat Club (US), Northview (US), Potomac (US), Ann Arbor RC (US), Seeclub Zürich (CH), University (USA) (Thibault, M.) 5 01:43.020 03:24.399
01:41.379
01.916
3 INT Tallahassee Rowing Club (US), Capital (US), Cambridge (US), Athlone (IE), Tony Corcoran (IE), Carlow (IE), Avalon (USA) (van de Burgt, B.) 4 01:51.126 03:42.173
01:51.047
19.690
4 USA Rocky Mountain, Detroit Boat Club (Shonstrom, M.) 1 01:52.697 03:45.696
01:52.999
23.213
5 JPN Dankaigo, Mitsubishi (Shibata, N.) 2 01:56.064 03:57.806
02:01.742
35.323

#1038 Mens H 8+ Final 2 (10:23:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 INT Christiania RK (NO), Marin (US), Cambridge (US), Drammen (NO) (Hoy, I.) 5 01:41.002 03:31.660
01:50.658
2 USA St. Andrews Alumni, San Diego RC, Palm Beach (Cadwalader, G.) 3 01:49.386 03:37.930
01:48.544
06.270
3 NOR Christiania RK (Olsen, J.) 4 01:53.306 03:45.744
01:52.438
14.084
4 JPN Nagoya (Mitsuyuki, I.) 2 01:59.340 04:03.099
02:03.759
31.439

#1039 Mens C 1x Final 1 (10:28:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 BRA Clube de Regatas Curitiba (Sousa, J.) 1 01:46.683 03:34.410
01:47.727
2 MEX Espańa (Prado, L.) 4 01:49.567 03:36.557
01:46.990
02.147
3 USA Rocky Mountain (Balsley, E.) 7 01:48.876 03:43.840
01:54.964
09.430
4 USA Greater Columbus (Briggs, R.) 2 01:52.661 03:49.437
01:56.776
15.027
5 USA Detroit Boat Club (Stanovoy, A.) 5 01:57.478 03:49.517
01:52.039
15.107
6 CHI Deportivo Alemán de Concepcion (Zuńiga, G.) 3 01:57.994 03:56.013
01:58.019
21.603
7 USA Virginia (Alexander, C.) 0 01:58.476 03:57.956
01:59.480
23.546
- BRA Martinelli (Silva, M.) 6   DNS

#1040 Mens C 1x Final 2 (10:31:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Vesper (Kaplan, G.) 0 01:50.723 03:40.009
01:49.286
2 BRA Vasco Da Gama (Moita, M.) 3 01:51.454 03:47.283
01:55.829
07.274
3 GBR Thames (Andreesen, T.) 1 01:57.230 03:53.890
01:56.660
13.881
4 USA Halifax (Dhainaut, J.) 2 01:55.767 03:56.323
02:00.556
16.314
5 USA Hollywood Rowing Club (Sezer, A.) 5 02:04.792 04:17.413
02:12.621
37.404
6 CAN Winnipeg (Steward, P.) 4 02:19.438 04:35.027
02:15.589
55.018
- BRA CNRAC (Ferreira, F.) 6   DNS
- USA Rocky Mountain (Schultz, C.) 7   DNS

#1041 Mens C 1x Final 3 (10:34:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 POL Posnania (Bednarek, G.) 4 01:48.986 03:40.208
01:51.222
2 USA Rocky Mountain (KOLESNIKOV, I.) 6 01:52.471 03:45.362
01:52.891
05.154
3 BRA Aldo Luz (Pereira Junior, E.) 1 01:53.095 03:47.142
01:54.047
06.934
4 MDA Dinamo Tiraspol (Covalschii, A.) 0 01:54.211 03:49.168
01:54.957
08.960
5 USA Riverside (Wolf, S.) 5 01:54.760 03:50.418
01:55.658
10.210
6 USA Belmont Rowing (Kleiderlein, R.) 3 01:57.944 03:53.452
01:55.508
13.244
7 USA Beaver Creek Sculling (Jackson, C.) 2 01:58.768 03:54.642
01:55.874
14.434
- BRA Remo Adaptar (Cardoso, S.) 7   DNS

#1042 Mens C 1x Final 4 (10:37:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA S&M Rowing (King, P.) 5 01:49.043 03:36.507
01:47.464
2 BRA Aldo Luz (Martins, S.) 2 01:48.410 03:37.580
01:49.170
01.073
3 USA Texas Rowing Center (Cullicott, J.) 1 01:50.338 03:38.114
01:47.776
01.607
4 CAN Georgian Bay (Rourke, D.) 4 01:52.003 03:45.720
01:53.717
09.213
5 USA RowHouse (Touzard, A.) 0 01:58.094 03:50.476
01:52.382
13.969
6 POL Posnania (Marcinkowski, A.) 6 01:58.738 03:57.704
01:58.966
21.197
7 BRA Vasco Da Gama (Dalpiaz Payeras, M.) 7 01:55.147 04:03.944
02:08.797
27.437
8 USA SANCA (McCaa, K.) 3 02:09.823 04:25.134
02:15.311
48.627

#1043 Mens C 1x Final 5 (10:40:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Whitemarsh Boat Club (Wobeser, K.) 6 01:48.310 03:39.925
01:51.615
2 BRA Aldo Luz (Knoll, M.) 0 01:55.376 03:49.094
01:53.718
09.169
3 USA RowHouse (Barilari, F.) 3 01:53.925 03:51.255
01:57.330
11.330
4 USA Undine (Rhodes, D.) 5 01:58.765 03:52.398
01:53.633
12.473
5 IRL Galway (Breen, J.) 1 01:57.963 03:57.521
01:59.558
17.596
6 PAR Sajonia (Sosa, R.) 7 02:01.010 04:00.935
01:59.925
21.010
7 BRA Centro Náutico Potengy (pereira junior, r.) 4 02:00.436 04:07.635
02:07.199
27.710
- PER Lima (Otero, J.) 2   DNS

#1044 Mens C 1x Final 6 (10:43:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 POL Posnania (Szczepaniak, P.) 3 01:50.992 03:40.719
01:49.727
2 PER Lima (Sanguinetti, M.) 1 01:47.707 03:40.955
01:53.248
00.236
3 BRA Centro Náutico Potengy (Carvalho, W.) 7 01:50.627 03:45.309
01:54.682
04.590
4 GBR Putney Town (Boileau (Ali), E.) 2 01:54.945 03:54.272
01:59.327
13.553
5 DEN Nyborg (Sorensen, B.) 6 01:56.292 03:56.562
02:00.270
15.843
6 USA Atlanta (Cloherty, W.) 0 01:56.170 03:58.504
02:02.334
17.785
7 USA Texas Rowing Center (Cornet, E.) 5 01:56.781 04:01.005
02:04.224
20.286
8 USA Greater Columbus (Bozenski, P.) 4 01:57.467 04:02.229
02:04.762
21.510

#1045 Mens C 1x Final 7 (10:46:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Nashville (Kuttelwascher, D.) 1 01:45.741 03:38.619
01:52.878
2 DEN Sorř (Rasmussen, K.) 3 01:50.563 03:43.189
01:52.626
04.570
3 RSA Victoria Lake (Johnson, I.) 6 01:55.578 03:51.752
01:56.174
13.133
4 PAR Sajonia (Alonso Aftyka, R.) 4 02:00.678 03:59.152
01:58.474
20.533
5 USA Hampton Roads (Smith, S.) 5 02:00.912 04:02.682
02:01.770
24.063
6 USA Navesink River Rowing (Crilly, J.) 7 02:04.945 04:07.506
02:02.561
28.887
7 BRA Riachuelo (Macedo, M.) 2 02:04.361 04:11.169
02:06.808
32.550

#1046 Mens C 1x Final 8 (10:49:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA River City (Griffith, J.) 5 01:47.448 03:43.011
01:55.563
2 PER Lima (Rivero, J.) 4 01:57.235 03:50.434
01:53.199
07.423
3 USA Riverfront Recapture (Pape, S.) 7 01:55.675 03:50.867
01:55.192
07.856
4 NOR Moss RK (Johannesen, J.) 2 01:56.246 03:56.711
02:00.465
13.700
5 USA Greater Columbus (Sellars, D.) 1 02:08.262 04:21.969
02:13.707
38.958
6 BRA GPA (Cunha, A.) 3 02:13.628 04:22.996
02:09.368
39.985
- ARG La Marina (Massaccesi, C.) 6   DNS

#1047 Womens H-M 4x Final 1 (10:54:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 INT RV Rijnland (NL), De Hoop (NL), Atlanta (US) H (de Jong, M.) 2 01:54.953 03:53.861
01:58.908
2 USA Chinook H (Cann, A.) 6 01:58.882 03:57.271
01:58.389
03.410
3 INT Fredensborg (DK), Vesper (US), Fairmount (US) H (Boldt, M.) 5 01:58.180 03:58.794
02:00.614
04.933
4 USA Masters Coaching H (Pope, C.) 3 02:13.733 04:26.774
02:13.041
32.913
5 INT Pocock (US), USV TU Dresden (DE), Kenai Crewsers (US), Miami Rowing Club (US) I (Stone, J.) 4 02:11.935 04:29.951
02:18.016
36.090
6 USA Colorado Rowing, Chester River, Avalon, Los Gatos I (Wurster, M.) 1 02:40.233 05:19.937
02:39.704
01:26.076

#1048 Mens F 4- Final 1 (11:00:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Occoquan International (Lowe, J.) 2 01:38.968 03:21.837
01:42.869
2 USA New Haven (Schofield, M.) 1 01:41.455 03:25.963
01:44.508
04.126
3 USA Caloosa Coast, Anchorage (Knoche, M.) 6 01:45.648 03:31.443
01:45.795
09.606
4 BRA Corinthians, CR Bandeirantes (Martins, M.) 3 01:44.715 03:31.780
01:47.065
09.943
5 USA Potomac, Riverside (Folger, P.) 7 01:48.148 03:37.250
01:49.102
15.413
6 USA Chinook (Anderson, C.) 4 01:47.911 03:41.217
01:53.306
19.380
7 CAN Winnipeg (Lamont, A.) 5 02:01.448 04:06.297
02:04.849
44.460

#1049 Mens F 4- Final 2 (11:03:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Palm Beach, Western Reserve (Gasper, M.) 4 11:01:38.594 03:25.393
2 INT Jurmalas sports (LV), Ushakov (RU), English RC (RU) (Meikaliss, V.) 6 11:01:41.918 03:29.363
03.970
3 INT Bohemians Praha (CZ), Rowing Club Port-Marly (FR), Banyoles (ES) (Burda, V.) 1 11:01:45.110 03:32.873
07.480
4 USA Riverside, Potomac (Milne, G.) 5 11:01:45.641 03:33.650
08.257
5 USA Minneapolis Rowing Club (Jablonic, J.) 7 11:01:45.121 03:36.020
10.627
6 USA Sarasota County, Three Rivers (Higel, R.) 2 11:01:46.327 03:38.043
12.650
7 BRA Paysandu, GUAJARÁ (Seabra, I.) 3 11:01:47.445 03:41.947
16.554

#1050 Womens C 2x Final 1 (11:08:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Sarasota Scullers (Wiegandt, K.) 5 01:48.158 03:36.916
01:48.758
2 GBR Strathclyde Park (Ord, A.) 4 01:50.574 03:39.999
01:49.425
03.083
3 USA Vesper (James, A.) 2 01:56.972 03:51.872
01:54.900
14.956
4 BRA CR Piraquę, Săo Salvador (Santinoni, E.) 7 01:57.930 03:58.072
02:00.142
21.156
5 USA Riverside, Cincinnati RC (Brundage, M.) 6 01:59.503 04:00.756
02:01.253
23.840
6 USA Rocky Mountain (Sanford, E.) 3 02:03.534 04:04.086
02:00.552
27.170
7 NZL Auckland (DeLong, M.) 1 02:03.858 04:04.472
02:00.614
27.556
8 USA Baltimore (Wdlayka, C.) 0 02:02.456 04:09.212
02:06.756
32.296

#1051 Womens C 2x Final 2 (11:11:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Peachtree City Rowing Club, Potomac (Gradek, M.) 0 01:48.904 03:42.734
01:53.830
2 USA College Club Seattle (Huffman, J.) 2 01:53.926 03:49.251
01:55.325
06.517
3 CAN Ridley Graduate (Pauls, C.) 4 01:56.137 03:52.291
01:56.154
09.557
4 BRA Naval (Bex, L.) 5 01:55.757 03:53.695
01:57.938
10.961
5 USA Chinook (Stoutenburg, M.) 1 01:56.515 03:57.855
02:01.340
15.121
6 ARG San Fernando, Argentina (Morales, S.) 3 02:07.271 04:11.711
02:04.440
28.977
7 USA Baltimore (Carson, T.) 6 02:13.528 04:30.490
02:16.962
47.756
- USA Rocky Mountain (Genaud, N.) 7   DNS

#1052 Womens C 2x Final 3 (11:14:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA University, Vesper (Eringis, D.) 4 01:49.876 03:43.285
01:53.409
2 USA Caloosa Coast (Lahtinen, A.) 1 02:00.412 04:04.501
02:04.089
21.216
3 USA Miami Rowing Club (Aichinger Dias, L.) 3 02:00.463 04:05.478
02:05.015
22.193
4 BRA Aldo Luz, Santa Catarina (de Mesquita, E.) 2 02:14.801 04:24.898
02:10.097
41.613
- CAN Winnipeg (Schick, R.) 5   DNS
- ARG San Fernando (Romano, P.) 6   DNS
- USA Avalon (Bickley, J.) 7   DNS

#1053 Womens C 2x Final 4 (11:17:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 DEN Křge, Roforeningen KVIK (Gravad, A.) 6 01:53.047 03:46.047
01:53.000
2 CAN Winnipeg (von Aweyden, F.) 1 01:55.616 03:48.760
01:53.144
02.713
3 USA Lookout (Duff, S.) 3 01:55.156 03:52.267
01:57.111
06.220
4 BRA Universidade de Sao Paulo (Coneglian, F.) 4 01:57.492 03:56.014
01:58.522
09.967
5 USA Minneapolis Rowing Club (Crandall, L.) 2 01:58.170 03:59.334
02:01.164
13.287
6 USA Vesper (Haase, K.) 7 01:58.730 03:59.444
02:00.714
13.397
7 USA Halifax (Kroh, X.) 5 02:04.876 04:09.287
02:04.411
23.240

#1054 Womens C 2x Final 5 (11:20:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Chinook (Battani, C.) 5 01:51.310 03:46.089
01:54.779
2 USA Capital (Hollins, R.) 7 01:52.170 03:48.829
01:56.659
02.740
3 USA Atlanta (Perkins, K.) 3 01:59.263 03:57.315
01:58.052
11.226
4 AUS Albert Pk - Sth Melbourne (Lacoste, M.) 1 02:02.405 04:02.392
01:59.987
16.303
5 DEN Humlebćk Roklub (Thomsen, A.) 4 02:02.145 04:06.029
02:03.884
19.940
6 ARG Tigre Boat Club (Landa, M.) 6 02:11.872 04:27.375
02:15.503
41.286
7 CAN Calgary RC (Blandford, D.) 2 02:11.372 04:32.515
02:21.143
46.426

#1055 Womens C 2x Final 6 (11:23:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Dallas (Tomaseski, G.) 2 01:50.536 03:46.625
01:56.089
2 CAN Georgian Bay (Huet, C.) 4 01:55.614 03:50.471
01:54.857
03.846
3 USA Baltimore (Lawrence, E.) 5 01:56.963 03:55.978
01:59.015
09.353
4 USA Tulsa (Bridges, T.) 3 02:00.161 04:02.451
02:02.290
15.826
5 DEN Humlebćk Roklub (Porsmose, M.) 1 02:05.261 04:06.718
02:01.457
20.093
6 USA Chinook (Ballough, R.) 7 02:07.821 04:13.811
02:05.990
27.186
7 USA College Club Seattle (Kemper, D.) 6 02:27.921 04:41.231
02:13.310
54.606

#1056 Mens A 4+ Final 1 (11:28:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA New Orleans, Atlanta (Huppi, J.) 1 01:39.181 03:21.219
01:42.038
2 USA RollinsCRA (Granin, V.) 5 01:39.427 03:22.242
01:42.815
01.023
3 USA Jacksonville (East, C.) 4 01:40.152 03:25.452
01:45.300
04.233
4 USA Chinook (Farrington, J.) 2 01:42.603 03:32.285
01:49.682
11.066
5 ITA C Milano (Fabrizio, M.) 3 01:45.903 03:33.595
01:47.692
12.376

#1057 Mens A 4+ Final 2 (11:31:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 RUS Ushakov (Ovechko, D.) 2 01:35.442 03:13.265
01:37.823
2 USA Capital (Hughes, J.) 5 01:40.344 03:22.662
01:42.318
09.397
3 USA RollinsCRA (Brodnax, D.) 4 01:48.511 03:38.852
01:50.341
25.587
4 USA Riverside (Green, B.) 3 01:45.784 03:38.989
01:53.205
25.724

#1058 Mens D 2- Final 1 (11:36:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 GER MRCB (Peters, T.) 2 01:49.567 03:36.082
01:46.515
2 CHI Sausalito (Aravena, H.) 6 01:49.276 03:39.992
01:50.716
03.910
3 USA CHAOS (Bukowski, T.) 7 01:51.123 03:45.286
01:54.163
09.204
4 BRA CABANGA, Centro Náutico Potengy (Manoel, J.) 3 01:55.463 03:50.002
01:54.539
13.920
5 USA Fairmount (Kieffer, J.) 5 01:56.318 03:52.636
01:56.318
16.554
6 USA Rocky Mountain (Mas, D.) 1 01:58.296 03:58.226
01:59.930
22.144
- USA Long Beach (O'Donnell, M.) 4   DNS

#1059 Mens D 2- Final 2 (11:39:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA New Haven (Jackson, A.) 3 01:47.847 03:33.999
01:46.152
2 ARG La Marina (Massaccesi, C.) 2 01:45.643 03:34.382
01:48.739
00.383
3 PER Lima (Las Casas, G.) 5 01:51.203 03:47.326
01:56.123
13.327
4 BRA Martinelli (Teixeira, A.) 4 01:51.454 03:49.756
01:58.302
15.757
5 USA Rocky Mountain (Colosimo, J.) 7 01:57.621 03:55.496
01:57.875
21.497
- USA Long Beach (Pagnanelli, C.) 1   DNS
- USA Palm Beach, Mounties (Desouza, C.) 6   DNS

#1060 Womens F 4- Final 1 (11:44:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Chinook (Davis, D.) 1 01:54.227 03:48.767
01:54.540
2 USA Vesper, New Haven (Hingley, S.) 4 01:57.527 03:55.991
01:58.464
07.224
3 USA Chinook (Pederson, J.) 7 01:56.583 03:57.624
02:01.041
08.857
4 USA CRI (Martini, C.) 6 02:00.283 03:59.731
01:59.448
10.964
5 INT WSAP Hamburg (DE), Vesper (US), Nereid (US) (Voelkner, I.) 0 02:07.365 04:10.366
02:03.001
21.599
6 USA Masters Coaching (Klingaman, D.) 2 02:06.010 04:11.814
02:05.804
23.047
7 USA Sarasota Crew (Gutek, S.) 3 02:10.534 04:21.434
02:10.900
32.667
- USA Newport (Duddy, E.) 5   DNS

#1061 Mens G 4x Final 1 (11:49:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Northview, Detroit Boat Club, UMass, GMS Rowing (Anderson, R.) 2 01:41.696 03:23.371
01:41.675
2 CZE VK Slavia Praha, VK Smíchov, Slavoj Litomerice (Sulc, J.) 6 01:42.174 03:25.034
01:42.860
01.663
3 USA Minneapolis Rowing Club (Jablonic, J.) 0 01:43.892 03:30.127
01:46.235
06.756
4 INT Delta Deas (CA), Vancouver (CA), Chinook (US) (Norris, J.) 5 01:44.087 03:30.218
01:46.131
06.847
5 USA Chinook (Vegar, S.) 4 01:46.974 03:36.258
01:49.284
12.887
6 INT Drammen (NO), Occoquan International (US), Aalesunds RK (NO) (Sandli, P.) 3 01:49.861 03:39.558
01:49.697
16.187
7 USA CHAOS (Boyle, K.) 7 01:54.316 03:51.518
01:57.202
28.147
8 DEN Fredericia, Middelfart RK (Thomsen, O.) 1 02:02.165 04:05.088
02:02.923
41.717

#1062 Mens G 4x Final 2 (11:52:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 GER Tuebinger, Lauffener RC, RG Wetzlar, Crefeld (Wilhelm, D.) 5 01:41.994 03:23.952
01:41.958
2 INT Dart Totnes (GB), New Haven (US) (Stewart, R.) 3 01:44.621 03:24.746
01:40.125
00.794
3 NOR Christiania RK (Hoy, I.) 0 01:45.547 03:32.795
01:47.248
08.843
4 USA Saugatuck, Fairmount, Potomac (Majd, S.) 7 01:46.485 03:36.396
01:49.911
12.444
5 INT Cincinnati RC (US), La Baie Verte (US), Polytechniker RC Zurich (CH) (Miller, R.) 2 01:46.936 03:40.959
01:54.023
17.007
6 USA Gainesville Area Rowing, Rock Creek (Rivkees, S.) 1 01:49.927 03:44.166
01:54.239
20.214
7 USA Sarasota County (McKibben, J.) 4 01:55.798 03:54.172
01:58.374
30.220
8 USA Lincoln Park Boat Club (Osinovskiy, A.) 6 01:53.434 03:54.749
02:01.315
30.797

#1063 Womens A 8+ Final 1 (11:57:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Chinook (Cunningham, R.) 2 01:38.207 03:18.302
01:40.095
2 INT Row NL (CA), Avalon (US) (Wadden, K.) 5 01:39.594 03:19.628
01:40.034
01.326
3 INT Capital (US), St. Andrew BC (GB), Riverside (US) (Battistini, J.) 6 01:39.418 03:20.358
01:40.940
02.056
4 USA CRI (Christmas, E.) 1 01:40.656 03:23.672
01:43.016
05.370
5 USA Alexandria (Jones, P.) 4 01:40.436 03:25.398
01:44.962
07.096
6 USA Carnegie Lake, Potomac, New Orleans, Jacksonville, Asheville Rowing Club (Pollini, A.) 7 01:42.021 03:26.502
01:44.481
08.200
7 USA Orlando RC, Carolina Masters (Anderson, R.) 0 01:44.521 03:32.891
01:48.370
14.589
8 USA Texas Rowing Center (Wilson, K.) 3 01:45.858 03:36.805
01:50.947
18.503

#1064 Mens B 2x Final 1 (12:09:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 SWE Stockholms RF (Rashid, H.) 2 01:38.741 03:19.589
01:40.848
2 BRA GPA (Holderbaum, F.) 6 01:41.154 03:22.935
01:41.781
03.346
3 INT Paraguayo-Aleman (PY), Deportivo Alemán de Concepcion (CL) (Yanho, R.) 1 01:40.630 03:24.042
01:43.412
04.453
4 USA Austin, Texas Rowing Center (Schiller, R.) 7 01:43.696 03:27.532
01:43.836
07.943
5 USA Undine (Sullivan, S.) 0 01:44.750 03:28.244
01:43.494
08.655
6 INT Sarasota County (US), Párana (AR) (Gonzalez, J.) 5 01:43.454 03:29.892
01:46.438
10.303
7 USA Sarasota Crew (Campana, J.) 3 01:48.587 03:39.632
01:51.045
20.043
8 USA Hollywood Rowing Club (pintilie, a.) 4 01:46.476 03:41.745
01:55.269
22.156

#1065 Mens B 2x Final 2 (12:12:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA RowHouse, Miami Beach Rowing Club (Touzard, A.) 1 01:37.400 03:21.746
01:44.346
2 ARG Argentina (De Agostini, S.) 2 01:42.904 03:30.213
01:47.309
08.467
3 USA Texas Rowing Center, New Orleans (Cornet, E.) 4 01:46.464 03:38.146
01:51.682
16.400
4 USA Capital (Rabus, A.) 3 01:48.651 03:42.426
01:53.775
20.680
5 KOR WITHUS Rowing Club (Yoon, W.) 6 01:47.724 03:44.959
01:57.235
23.213
6 INT Aviron Lachine (CA), Skullers RC (BS) (Shinder, S.) 5 02:14.411 04:21.773
02:07.362
01:00.027
- CHI Estrella Blanca (Bartsch, D.) 7   DNS

#1066 Mens B 2x Final 3 (12:15:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 GER Pirnaer RV (Zobjack, T.) 2 01:34.762 03:14.236
01:39.474
2 RUS Ushakov (Ovechko, D.) 5 01:39.531 03:19.226
01:39.695
04.990
3 USA Texas Rowing Center (Gates, K.) 1 01:40.462 03:22.406
01:41.944
08.170
4 BRA CABANGA (De Souza, C.) 4 01:40.093 03:30.273
01:50.180
16.037
5 INT GPA (BR), Thames (GB) (Cordal, C.) 3 01:47.586 03:38.726
01:51.140
24.490
6 USA RowHouse, Miami Rowing Club (Vazquez, Y.) 7 01:45.137 03:46.433
02:01.296
32.197
- USA RollinsCRA (Frase, G.) 6   DNS

#1067 Mens B 2x Final 4 (12:18:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 DEN Sorř (Rasmussen, K.) 6 01:35.857 03:12.571
01:36.714
2 USA Texas Rowing Center (Knifton, M.) 5 01:35.833 03:14.854
01:39.021
02.283
3 INT Berry Hill BC (US), RC Energia (UA) (Raisky, M.) 3 01:40.515 03:25.698
01:45.183
13.127
4 CAN Georgian Bay (Halpin, D.) 4 01:42.091 03:34.031
01:51.940
21.460
5 USA Halifax (Greer, N.) 7 01:46.735 03:40.864
01:54.129
28.293
6 BRA Vasco Da Gama (Dalpiaz Payeras, M.) 1 01:46.611 03:41.114
01:54.503
28.543
7 USA Wyandotte (Powser, T.) 2 01:49.260 03:44.021
01:54.761
31.450

#1068 Mens B 2x Final 5 (12:21:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 UKR Kiev Masters (Dyukov, Y.) 1 01:38.764 03:20.270
01:41.506
2 USA Whitemarsh Boat Club, Vesper (Wobeser, K.) 2 01:41.157 03:22.236
01:41.079
01.966
3 CAN Georgian Bay (Ingleton, B.) 4 01:40.266 03:25.933
01:45.667
05.663
4 USA First Coast, S&M Rowing (Lutat, W.) 5 01:42.280 03:26.120
01:43.840
05.850
5 INT Atlanta (US), Galway (IE) (Cloherty, W.) 3 01:42.442 03:30.656
01:48.214
10.386
6 SUI Fribourg (Campolini, C.) 7 01:44.113 03:32.860
01:48.747
12.590
7 USA Undine (Rhodes, D.) 6 01:48.515 03:39.986
01:51.471
19.716

#1069 Mens B 2x Final 6 (12:24:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Minneapolis Rowing Club, Detroit Boat Club (Faber, S.) 3 01:38.707 03:17.449
01:38.742
2 POL Posnania (Szczepaniak, P.) 2 01:41.478 03:18.866
01:37.388
01.417
3 USA Malta (Trocky, T.) 4 01:43.863 03:32.079
01:48.216
14.630
4 USA Greater Columbus (Briggs, R.) 7 01:47.858 03:38.349
01:50.491
20.900
5 INT Hollywood Rowing Club (US), Humlebćk Roklub (DK) (Sezer, A.) 1 01:52.483 03:46.519
01:54.036
29.070
6 DEN Humlebćk Roklub (Strudahl, K.) 6 01:54.947 03:51.363
01:56.416
33.914
- BRA BARROSO (MOCELLIN, I.) 5   DNS

#1070 Womens D 1x Final 1 (12:29:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Sarasota Crew (Marichal, A.) 5 02:00.046 04:00.547
02:00.501
2 USA College Club Seattle (Hathaway, J.) 4 02:01.620 04:11.744
02:10.124
11.197
3 RSA Victoria Lake (Johnson, S.) 1 02:10.013 04:20.301
02:10.288
19.754
4 USA Minneapolis Rowing Club (Crandall, L.) 2 02:11.204 04:29.527
02:18.323
28.980
5 DEN Humlebćk Roklub (Thomsen, A.) 3 02:21.993 04:43.714
02:21.721
43.167
- USA Rocky Mountain (Little, P.) 6   DNS
- BRA CR Bandeirantes (Santos Zapp, J.) 7   DNS

#1071 Womens D 1x Final 2 (12:32:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Chinook (Neuharth, P.) 4 02:00.927 04:07.592
02:06.665
2 USA Willamette RC (Williams, S.) 6 02:07.223 04:13.749
02:06.526
06.157
3 USA Genesee Waterways (Burchill, B.) 1 02:06.256 04:14.282
02:08.026
06.690
4 ARG Club Corrientes (Pato, A.) 3 02:05.656 04:14.792
02:09.136
07.200
5 USA Rocky Mountain (Fortune, A.) 7 02:14.296 04:26.459
02:12.163
18.867
6 BRA Guanabara (Illarramendi, X.) 5 02:11.274 04:29.325
02:18.051
21.733
- GBR Twickenham (Bryan, D.) 2   DNS

#1072 Womens D 1x Final 3 (12:35:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Capital (Hollins, R.) 7 02:04.571 04:16.772
02:12.201
2 USA Passaic River (Cenit, D.) 6 02:06.900 04:23.156
02:16.256
06.384
3 DEN Humlebćk Roklub (Porsmose, M.) 5 02:17.964 04:25.782
02:07.818
09.010
4 USA Rocky Mountain (engel, p.) 2 02:15.560 04:30.576
02:15.016
13.804
5 BRA Aldo Luz (de Mesquita, E.) 4 02:15.260 04:34.196
02:18.936
17.424
6 USA Lookout (Eslinger, S.) 3 02:25.486 04:53.892
02:28.406
37.120
- GBR Twickenham (Hughes, E.) 1   DNS

#1073 Womens D 1x Final 4 (12:38:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 CAN Georgian Bay (Barr McGill, K.) 6 02:03.530 04:06.052
02:02.522
2 USA Calm Waters (Hollings, C.) 7 02:06.301 04:09.375
02:03.074
03.323
3 USA Dallas (Tomaseski, G.) 3 02:02.827 04:12.272
02:09.445
06.220
4 USA Miami Rowing Club (Ortiz, Y.) 5 02:06.876 04:20.449
02:13.573
14.397
5 USA Pocock (Aguda, C.) 1 02:23.667 04:42.962
02:19.295
36.910
6 DEN Humlebćk Roklub (Rasmussen, P.) 4 02:23.118 04:45.415
02:22.297
39.363
7 JPN Uozaki (Oguchi, A.) 2 02:37.274 05:12.542
02:35.268
01:06.490

#1074 Womens D 1x Final 5 (12:41:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Dallas (Elting, K.) 4 02:00.994 04:02.690
02:01.696
2 LAT Jurmalas sports (Gosa, S.) 5 02:01.683 04:03.244
02:01.561
00.554
3 USA San Diego RC (Roth, L.) 1 02:08.852 04:25.617
02:16.765
22.927
4 USA Peachtree City Rowing Club (PARKER, B.) 3 02:12.530 04:30.114
02:17.584
27.424
5 ARG Río Paraná Corrientes (Tarrago, E.) 2 02:14.683 04:32.940
02:18.257
30.250
- USA Vero Beach Rowing (Hoffmann, K.) 6   DNS

#1075 Womens G-M 2- Final 1 (12:46:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 CZE VK Slavia Praha G (Pekná, O.) 3 02:12.768 04:29.446
02:16.678
2 USA Chinook H (Brian, A.) 4 02:34.331 05:05.814
02:31.483
36.368
3 USA Masters Coaching I (Shepatin, M.) 2 02:42.155 05:19.946
02:37.791
50.500

#1076 Mens E 8+ Final 1 (12:52:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Chinook (Reichart, R.) 0 01:31.597 03:05.326
01:33.729
2 USA Long Beach, Los Angeles (Kinzer, D.) 3 01:34.611 03:10.704
01:36.093
05.378
3 INT Potomac (US), GPA (BRA) (Holland, N.) 7 01:36.304 03:12.034
01:35.730
06.708
4 USA RollinsCRA (Lyden, S.) 5 01:36.162 03:15.197
01:39.035
09.871
5 USA Capital (Mckay, C.) 2 01:37.033 03:15.514
01:38.481
10.188
6 USA Jacksonville, Asheville Rowing Club, Chinook, CHAOS (Kuhn, B.) 4 01:36.351 03:16.844
01:40.493
11.518
7 INT All-American Rowing Camp (US), Vesper (US), Western Reserve (US), Stewards Foundation (US), Fairmount (US), Mitsubishi (JP), Minneapolis Rowing Club (US) (Dietz, J.) 6 01:38.264 03:18.904
01:40.640
13.578
8 INT Winnipeg (CA), Pinawa (CA), Kenora (CA), Orlando RC (USA) (Lamont, A.) 1 01:42.980 03:30.391
01:47.411
25.065

#1077 Mens E 8+ Final 2 (12:55:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Palm Beach, Occoquan International, Undine (Desouza, C.) 4 01:32.357 03:06.425
01:34.068
2 USA Riverside, Virginia, Washington Rowing School, Cambridge (Milne, G.) 3 01:34.135 03:08.855
01:34.720
02.430
3 USA New Haven (Schofield, M.) 7 01:36.333 03:12.351
01:36.018
05.926
4 INT Estrella Blanca (CL), Sausalito (CL), ARC Würzburg (DE) (Latorre, P.) 5 01:36.566 03:14.718
01:38.152
08.293
5 INT Palm Beach (US), New Haven (US), Minneapolis Rowing Club (US), OKC Riversport (US), Christiania RK (NO), Occoquan International (USA) (Green, J.) 6 01:38.197 03:17.155
01:38.958
10.730
6 USA Rocky Mountain (Mas, D.) 2 01:39.011 03:18.811
01:39.800
12.386
7 INT SC Berlin-Koepenick (DE), Lookout (US), Greater Houston (US), Columbia RC (US) (Schulz, H.) 1 01:40.760 03:22.701
01:41.941
16.276

#1078 Womens B 4x Final 1 (13:00:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Vesper, University (Mather, V.) 0 01:41.840 03:23.469
01:41.629
2 CAN Winnipeg, Ridley Graduate, Pinawa (Taylor, T.) 5 01:42.477 03:25.754
01:43.277
02.285
3 USA Gainesville Area Rowing, Alexandria, S&M Rowing (Figueroa, J.) 4 01:44.406 03:30.797
01:46.391
07.328
4 USA Carnegie Lake, Vesper (Oomen, V.) 7 01:46.535 03:32.747
01:46.212
09.278
5 USA Sarasota County, Treasure Coast, ROCCS, Sarasota Crew (Heath, M.) 3 01:45.593 03:34.047
01:48.454
10.578
6 INT Săo Salvador (BR), Strathclyde Park (GB), CR Piraquę (BR), GPA (BR) (Barbosa, M.) 6 01:48.977 03:42.110
01:53.133
18.641
7 BRA Naval (Bex, L.) 1 01:50.273 03:42.877
01:52.604
19.408
8 USA Baltimore (Milnor, E.) 2 01:56.964 03:56.930
01:59.966
33.461

#1079 Womens B 4x Final 2 (13:03:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Chinook (Walhart, T.) 7 01:43.942 03:28.280
01:44.338
2 USA Lookout (Novak, M.) 2 01:44.422 03:29.060
01:44.638
00.780
3 CAN Winnipeg (Lefort, A.) 1 01:47.842 03:36.230
01:48.388
07.950
4 INT Neste (FI), Caloosa Coast (US), Rocky Mountain (US) (Hiltunen, I.) 4 01:50.511 03:41.517
01:51.006
13.237
5 USA Asheville Rowing Club, Alexandria (gilmartin, t.) 5 01:51.573 03:44.670
01:53.097
16.390
6 USA Annapolis RC (Iannaccone, A.) 6 01:55.217 03:52.470
01:57.253
24.190
7 INT Detroit Boat Club (US), Albert Pk - Sth Melbourne (AU) (Newman, T.) 3 02:02.506 04:08.140
02:05.634
39.860

#1080 Womens B 4x Final 3 (13:06:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Sarasota Scullers, Peachtree City Rowing Club, Potomac (Wiegandt, K.) 5 01:43.678 03:27.521
01:43.843
2 INT Křge (DK), Ridley Graduate (CA), Nyborg (DK), Roforeningen KVIK (DK) (Gravad, A.) 2 01:47.285 03:35.214
01:47.929
07.693
3 ARG San Fernando, La Marina, Argentina (Beron, M.) 6 01:49.238 03:40.304
01:51.066
12.783
4 USA Riverside, Vesper (Brundage, M.) 4 01:51.352 03:43.314
01:51.962
15.793
5 USA Texas Rowing Center (Wilson, K.) 1 01:52.734 03:45.854
01:53.120
18.333
6 USA Minneapolis Rowing Club (Rosso recker, K.) 7 01:50.792 03:53.581
02:02.789
26.060
7 INT Calgary RC (CA), Chinook (US) (Blandford, D.) 3 02:05.832 04:12.254
02:06.422
44.733

#1081 Mens H 2x Final 1 (13:11:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 ARG Rowing Club Argentino (peralta, e.) 2 01:52.638 03:47.948
01:55.310
2 DEN Fredericia (Nielsen, F.) 5 01:54.805 03:51.845
01:57.040
03.897
3 USA Fairmount (Jonik, S.) 4 01:59.427 03:59.465
02:00.038
11.517
4 USA Gainesville Area Rowing (Southwick, F.) 6 02:04.856 04:12.112
02:07.256
24.164
5 JPN Nagoya (Mitsuyuki, I.) 1 02:16.970 04:36.728
02:19.758
48.780
- NOR Christiania RK (Refsum, H.) 3   DNS
- PER Lima (Crosby, J.) 7   DNS

#1082 Mens H 2x Final 2 (13:14:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Occoquan International (Van Blom, J.) 6 01:48.792 03:38.841
01:50.049
2 GER Tuebinger, Lauffener RC (Wilhelm, D.) 5 01:49.950 03:40.904
01:50.954
02.063
3 USA Ann Arbor RC, Cincinnati RC (Montie, J.) 1 01:53.850 03:50.814
01:56.964
11.973
4 DEN Middelfart RK, Fredericia (Bendtsen, O.) 7 02:03.972 04:04.894
02:00.922
26.053
5 PER Lima (Spihlmann, J.) 4 02:05.530 04:07.924
02:02.394
29.083
6 PAR Club Mbigua (Scarpetta, G.) 3 02:19.007 04:31.114
02:12.107
52.273
7 NOR Christiania RK (Olsen, J.) 2 02:12.954 04:45.344
02:32.390
01:06.503

#1083 Mens H 2x Final 3 (13:17:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Saugatuck (Schley, D.) 6 01:50.708 03:45.297
01:54.589
2 USA Duxbury Bay Maritime School, Union (Spurway, H.) 1 01:56.444 03:49.661
01:53.217
04.364
3 IRL Tony Corcoran, Carlow (Corcoran, T.) 4 01:56.997 03:55.951
01:58.954
10.654
4 INT Occoquan International (US), Drammen (NO) (Rasmussen, H.) 5 01:59.451 04:00.257
02:00.806
14.960
5 PER regatas union (Gamio, R.) 7 01:58.504 04:05.557
02:07.053
20.260
6 NOR Christiania RK (Flood, M.) 2 02:11.226 04:25.301
02:14.075
40.004
7 JPN Dankaigo (Shibata, N.) 3 02:23.591 04:48.559
02:24.968
01:03.262

#1084 Mens H 2x Final 4 (13:20:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Occoquan International (Borggaard, R.) 2 01:54.711 03:53.559
01:58.848
2 USA Passaic River (FIORY, A.) 5 01:56.237 03:57.323
02:01.086
03.764
3 DEN Holstebro, Kolding (Rřmer, O.) 3 02:02.202 04:11.306
02:09.104
17.747
4 NOR Christiania RK (Lysdahl, T.) 4 02:16.037 04:27.039
02:11.002
33.480
5 CAN Aviron Lachine (Bergeron, N.) 6 02:41.348 05:14.591
02:33.243
01:21.032
- JPN Nagoya (Motoyasu, K.) 1   DNS
- INT Cambridge (US), Christiania RK (NO) (Hamilton, H.) 7   DNS

#1085 Mens H 2x Final 5 (13:23:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Virginia (Bosshard, S.) 7 01:59.458 04:00.438
02:00.980
2 NOR Christiania RK (Rekkedal, T.) 3 02:01.574 04:04.371
02:02.797
03.933
3 PER Lima (De La Puente, G.) 5 02:06.832 04:17.721
02:10.889
17.283
4 USA Undine (Cantrill, J.) 2 02:07.832 04:20.408
02:12.576
19.970
5 ARG La Marina (Pardo Galan, E.) 6 02:08.094 04:26.928
02:18.834
26.490
6 SWE Stockholms RF (Ramsey, J.) 4 02:14.816 04:30.188
02:15.372
29.750
7 JPN Mitsubishi (Yamaguchi, T.) 1 02:18.916 04:34.888
02:15.972
34.450

#1086 Mens C 4- Final 1 (13:28:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 GER Rotation Berlin (Graap, T.) 1 01:31.994 03:09.754
01:37.760
2 UKR Kiev Masters (Dyukov, Y.) 0 01:37.281 03:14.213
01:36.932
04.459
3 USA Belen Community Rowing, RowHouse (Muffelman, M.) 5 01:35.943 03:15.434
01:39.491
05.680
4 INT Párana (AR), Club Teutonia (AR), Miami Rowing Club (US) (Sanchez, J.) 3 01:39.054 03:21.037
01:41.983
11.283
5 CAN Georgian Bay (Rourke, D.) 4 01:40.841 03:21.417
01:40.576
11.663
6 USA Nashville (Kuttelwascher, D.) 7 01:39.214 03:22.871
01:43.657
13.117
7 BRA Riachuelo (Macedo, M.) 6 01:40.683 03:27.154
01:46.471
17.400
8 USA Riverside, Rocky Mountain (Feldman, M.) 2 01:48.996 03:43.371
01:54.375
33.617

#1087 Mens C 4- Final 2 (13:31:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 INT Vasco Da Gama (BR), Regatas Rosario (AR) (Moita, M.) 4 01:34.590 03:10.369
01:35.779
2 GER Hallesche-Rvg. Böllberg u. Nel, MRCB (Sauerbrey, U.) 5 01:34.678 03:11.143
01:36.465
00.774
3 USA Chinook (Dickison, D.) 1 01:37.803 03:21.613
01:43.810
11.244
4 USA Fairmount (Ryan, J.) 6 01:39.181 03:24.649
01:45.468
14.280
5 BRA CABANGA, Centro Náutico Potengy (Manoel, J.) 7 01:43.610 03:28.779
01:45.169
18.410
6 GER Rotation Berlin, Hersfelder (Löchert, M.) 2 01:43.812 03:29.606
01:45.794
19.237
7 USA Virginia (Garbutt, D.) 3 01:45.478 03:36.619
01:51.141
26.250

#1088 Womens E 4+ Final 1 (13:34:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Chinook (Moore, A.) 1 01:55.617 03:48.482
01:52.865
2 CAN Georgian Bay (Huet, C.) 3 01:55.382 03:49.679
01:54.297
01.197
3 USA CRI (Doucett, L.) 6 01:56.415 03:55.276
01:58.861
06.794
4 USA Halifax (Oppenheimer, D.) 5 01:58.142 04:00.182
02:02.040
11.700
5 USA Baltimore (Gamble, L.) 2 02:01.284 04:01.572
02:00.288
13.090
6 USA Carnegie Lake (Ford, R.) 4 02:02.088 04:08.839
02:06.751
20.357
7 USA Avalon (Yeager, C.) 7 02:24.902 04:49.606
02:24.704
01:01.124

#1089 Womens E 4+ Final 2 (13:37:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Chinook (Davis, D.) 5 01:53.074 03:55.062
02:01.988
2 INT Upper Valley Rowing (US), Vesper (US), WSV Waldshut (DE), SC Kuesnacht (SUI) (Reynolds, C.) 7 02:02.592 04:04.798
02:02.206
09.736
3 USA Sarasota County (Ter Doest, L.) 3 02:02.318 04:04.852
02:02.534
09.790
4 USA Masters Coaching (Mathison, S.) 1 02:02.774 04:08.002
02:05.228
12.940
5 USA Annapolis RC (Yatsuk, D.) 4 02:05.963 04:10.765
02:04.802
15.703
6 USA Jacksonville, Atlanta (Sanchez-Salazar, B.) 6 02:04.792 04:13.375
02:08.583
18.313
7 USA CRI (Diab, T.) 2 02:05.765 04:18.312
02:12.547
23.250

#1090 Womens E 4+ Final 3 (13:40:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Chinook (Friel, H.) 6 01:55.914 03:55.189
01:59.275
2 USA CRI (covelli, a.) 5 01:59.505 04:02.142
02:02.637
06.953
3 USA Rocket City (Jones, E.) 2 02:04.907 04:08.859
02:03.952
13.670
4 USA Masters Coaching (Raby, M.) 4 02:04.558 04:12.086
02:07.528
16.897
5 USA Texas Rowing Center (McCord, R.) 1 02:05.536 04:13.539
02:08.003
18.350
6 AUS Alan Mitchell, Albert Pk - Sth Melbourne (Freestone, D.) 3 02:39.141 05:08.039
02:28.898
01:12.850

#1091 Mens F 1x Final 1 (13:52:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 AUS Essendon (Nugent, B.) 6 01:53.331 03:49.302
01:55.971
2 CAN Georgian Bay (Huet, M.) 7 01:57.013 03:55.055
01:58.042
05.753
3 USA Berry Hill BC (Raisky, M.) 1 01:56.160 03:55.578
01:59.418
06.276
4 USA Hollywood Rowing Club (Logan, C.) 0 01:55.233 03:55.791
02:00.558
06.489
5 USA Jacksonville (McCutcheon, J.) 5 02:09.342 04:13.828
02:04.486
24.526
6 USA All-American Rowing Camp (Preston, J.) 3 02:09.451 04:25.268
02:15.817
35.966
7 ARG La Marina (Fernández, J.) 2 02:23.280 04:51.352
02:28.072
01:02.050
- BRA Remo Adaptar (Da Silva, W.) 4   DNS

#1092 Mens F 1x Final 2 (13:55:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Pennsylvania Barge Club (Malone, M.) 4 01:51.127 03:45.916
01:54.789
2 USA Riverfront Recapture (Pape, S.) 5 01:53.585 03:48.779
01:55.194
02.863
3 AUS Essendon (Allsop, S.) 1 01:53.136 03:50.796
01:57.660
04.880
4 ESP Banyoles (Junca, M.) 3 01:59.641 04:02.563
02:02.922
16.647
5 USA Palm Coast (Tofal, M.) 7 02:04.294 04:09.579
02:05.285
23.663
6 DEN Humlebćk Roklub (Uhrskov, T.) 6 02:26.681 04:37.996
02:11.315
52.080
- CAN Terrebonne (Larivičre, D.) 0   DNS
- USA University (Barron, T.) 2   DNS

#1093 Mens F 1x Final 3 (13:58:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 GER RC Bergedorf (Longinus, H.) 5 01:52.336 03:47.351
01:55.015
2 ITA Canottieri Caprera (Ponti, M.) 7 01:55.012 03:50.231
01:55.219
02.880
3 USA Rocket City (Robinson, J.) 2 01:57.938 03:53.217
01:55.279
05.866
4 RUS Ushakov (Ostrovski, L.) 1 01:59.976 03:59.054
01:59.078
11.703
5 JPN Uozaki (Naya, T.) 3 02:01.727 04:03.314
02:01.587
15.963
6 USA Washington Rowing School (Arnold, C.) 4 02:03.856 04:10.387
02:06.531
23.036
7 USA SANCA (Raker, D.) 0 02:48.301 05:30.203
02:41.902
01:42.852
- USA Sarasota County (Alexandru, D.) 6   DNS

#1094 Mens F 1x Final 4 (14:01:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Atomic Rowing (Schay, M.) 0 01:52.783 03:47.580
01:54.797
2 DEN Furesř (Kongsbak, O.) 4 01:58.607 03:58.101
01:59.494
10.521
3 BEL Royal Club Nautique Tournai (Leulier, P.) 6 01:59.541 04:03.451
02:03.910
15.871
4 USA Anchorage (Chriss, M.) 5 02:08.252 04:18.831
02:10.579
31.251
5 ISR Tel-Aviv R.C. (Rutenberg, D.) 3 02:08.543 04:24.538
02:15.995
36.958
6 USA Alliance Rowing Club (Jendrzejczak, W.) 2 02:11.694 04:27.105
02:15.411
39.525
7 NOR Drammen (Sandli, P.) 1 02:20.136 04:40.041
02:19.905
52.461
- USA University (Miller, R.) 7   DNS

#1095 Mens F 1x Final 5 (14:04:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 RUS Ushakov (Anisimov, I.) 2 01:51.308 03:51.910
02:00.602
2 USA Sarasota County (Heckenstaller, D.) 0 01:53.915 03:56.771
02:02.856
04.861
3 CAN Delta Deas (Norris, J.) 5 01:58.382 03:58.275
01:59.893
06.365
4 USA Baltimore (Daemen, M.) 4 02:03.317 04:05.411
02:02.094
13.501
5 USA Chinook (Jones, P.) 7 02:02.684 04:06.768
02:04.084
14.858
6 PER regatas union (Coz, A.) 1 02:02.493 04:08.848
02:06.355
16.938
7 BRA Paysandu (Beltrao Rosas, R.) 6 02:10.044 04:22.425
02:12.381
30.515
8 USA Gainesville Area Rowing (Rivkees, S.) 3 02:10.440 04:23.448
02:13.008
31.538

#1096 Mens F 1x Final 6 (14:07:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 LAT Jurmalas sports (Meikaliss, V.) 4 01:57.753 03:59.478
02:01.725
2 USA Hollywood Rowing Club (Chavez, A.) 5 02:03.537 03:59.931
01:56.394
00.453
3 USA Dallas (Hamner, P.) 7 02:04.206 04:05.101
02:00.895
05.623
4 CAN Pinawa (Vilks, P.) 1 02:08.175 04:12.201
02:04.026
12.723
5 JPN Seta Rowing (Ueda, K.) 2 02:12.504 04:24.678
02:12.174
25.200
- USA Chinook (Vegar, S.) 0   DNS
- USA Baltimore (Perry, S.) 3   DNS
- RUS English RC (Chikov, V.) 6   DNS

#1097 Mens F 1x Final 7 (14:10:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 AUS Mosman (Williams, M.) 1 01:55.990 03:50.860
01:54.870
2 USA Miami Beach Rowing Club (Brand, E.) 2 01:58.938 03:54.217
01:55.279
03.357
3 CAN Burnaby Lake (Dotzev, N.) 3 01:59.658 04:00.170
02:00.512
09.310
4 USA OKC Riversport (Rupert, A.) 0 02:01.318 04:01.632
02:00.314
10.772
5 JPN Seta Rowing (Shimomura, S.) 4 01:58.605 04:18.387
02:19.782
27.527
6 BRA Săo Salvador (Braga, A.) 5 02:04.010 04:27.153
02:23.143
36.293
7 USA Tampa Rowing Club, Inc. (Cyrus, K.) 7 02:08.678 04:29.437
02:20.759
38.577
- USA Portland BC (Otis, C.) 6   DNS

#1098 Mens F 1x Final 8 (14:13:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 CAN Ridley Graduate (Pauls, J.) 6 01:58.186 03:59.945
02:01.759
2 USA Miami Rowing Club (Arellano, R.) 7 02:05.131 04:10.185
02:05.054
10.240
3 USA Alexandria (Wheeler, G.) 1 02:09.833 04:14.552
02:04.719
14.607
4 USA Virginia (Moulton, L.) 5 02:03.308 04:15.295
02:11.987
15.350
5 CZE VK Neratovice (Brunhofer, J.) 4 02:04.202 04:22.068
02:17.866
22.123
6 USA Hollywood Rowing Club (hinz, j.) 3 02:12.002 04:26.058
02:14.056
26.113
7 BAH Nassau (Fletcher, P.) 2 02:43.771 05:13.308
02:29.537
01:13.363
- BRA Clube de Remo Rio de Janeiro (Sztancsa, S.) 0   DNS

#1099 Mens F 1x Final 9 (14:16:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Palm Beach (Lill, D.) 1 01:55.673 03:57.378
02:01.705
2 USA Saugatuck (Schley, D.) 4 02:01.368 04:01.908
02:00.540
04.530
3 GBR Dart Totnes (Atkinson, P.) 3 02:00.655 04:06.181
02:05.526
08.803
4 SWE Akademiska RF (Royo, G.) 5 02:04.393 04:09.488
02:05.095
12.110
5 JPN Dankaigo (Kodama, Y.) 2 02:03.780 04:11.938
02:08.158
14.560
6 USA Orlando RC (Devesa, J.) 6 02:23.031 04:55.255
02:32.224
57.877
- USA RollinsCRA (Sullivan, C.) 0   DNS
- RUS Ushakov (Astakhov, G.) 7   DNS

#1100 Mens F 1x Final 10 (14:19:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 URU Colonia (Mendiguibel, W.) 2 01:58.905 03:59.562
02:00.657
2 BRA Aldo Luz (de Melo, C.) 5 02:00.007 04:00.672
02:00.665
01.110
3 JPN Dankaigo (Ikeda, T.) 7 02:03.658 04:10.112
02:06.454
10.550
4 USA Fairmount (Hurley, M.) 6 02:08.556 04:37.052
02:28.496
37.490
5 USA Virginia Beach (Winters, M.) 4 02:16.316 04:44.799
02:28.483
45.237
- USA RollinsCRA (Rodriguez, J.) 1   DNS
- ITA ITA RUM (De Palma, A.) 3   DNS

#1101 Mens F 1x Final 11 (14:22:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 GBR Dart Totnes (Stewart, R.) 1 01:55.120 03:52.984
01:57.864
2 USA GMS Rowing (Verlin, M.) 7 01:59.195 03:57.191
01:57.996
04.207
3 USA Riverside (Kurmakov, N.) 6 01:57.406 04:03.307
02:05.901
10.323
4 JPN Seta Rowing (Adachi, A.) 5 02:00.353 04:04.374
02:04.021
11.390
5 USA Greater Lawrence Rowing (LePard, B.) 3 02:03.842 04:11.041
02:07.199
18.057
6 NOR Bestumkilen RK (Punter, A.) 4 02:13.431 04:30.331
02:16.900
37.347
7 BRA Botafogo (Pereira, J.) 2 02:24.982 04:44.201
02:19.219
51.217

#1102 Womens C 4- Final 1 (14:27:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA College Club Seattle (Scull, C.) 4 01:45.830 03:33.800
01:47.970
2 USA College Club Seattle, Pocock (Canfield, T.) 6 01:49.647 03:42.594
01:52.947
08.794
3 USA Carnegie Lake, Asheville Rowing Club (Pollini, A.) 1 01:55.263 03:50.034
01:54.771
16.234
4 USA Riverside (Ruane, C.) 3 01:53.056 03:50.407
01:57.351
16.607
5 USA Chinook (Chadwell, K.) 5 01:55.974 03:52.387
01:56.413
18.587
6 USA Texas Rowing Center (Wilson, K.) 7 02:00.158 04:03.367
02:03.209
29.567
7 USA Chinook (Peterson, L.) 2 02:01.554 04:04.184
02:02.630
30.384

#1103 Womens F 2x Final 1 (14:32:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Atomic Rowing (Dowhos-O'Gorman, C.) 5 02:02.805 04:06.300
02:03.495
2 LTU VIMK Zalgiris (Gecauskiene, B.) 6 02:06.296 04:09.667
02:03.371
03.367
3 USA San Diego RC (Roth, L.) 2 02:06.105 04:15.074
02:08.969
08.774
4 USA Rocky Mountain (Pauly, K.) 7 02:08.461 04:16.264
02:07.803
09.964
5 USA Chinook (Goforth, K.) 3 02:08.290 04:21.660
02:13.370
15.360
6 CAN Pinawa, Kenora (Vilks, F.) 1 02:14.223 04:26.140
02:11.917
19.840
- USA Washington Rowing School (Arnold, L.) 0   DNS
- USA Minneapolis Rowing Club (Ping, W.) 4   DNS

#1104 Womens F 2x Final 2 (14:35:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Palo Alto, Martha's Moms (Pendleton, J.) 3 01:59.651 03:58.995
01:59.344
2 USA Chinook (Walters, T.) 2 02:01.366 04:02.148
02:00.782
03.153
3 CZE KVM 1881 Melník (Grudova, D.) 4 02:06.286 04:17.595
02:11.309
18.600
4 USA Newport (Duddy, E.) 1 02:13.046 04:27.938
02:14.892
28.943
5 USA Rocky Mountain (McMath, L.) 6 02:20.373 04:35.555
02:15.182
36.560
6 USA Sarasota Crew (Burke, C.) 5 02:32.086 05:03.875
02:31.789
01:04.880
- USA Avalon (Kelly, S.) 7   DNS

#1105 Womens F 2x Final 3 (14:38:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 INT New Haven (US), WSV Waldshut (DE) (Boucher, A.) 4 02:04.534 04:15.272
02:10.738
2 USA Minneapolis Rowing Club (Peszek, D.) 5 02:11.956 04:24.212
02:12.256
08.940
3 USA Lake County (Brown, B.) 3 02:11.363 04:27.258
02:15.895
11.986
4 USA Chinook (Diggs, A.) 7 02:14.167 04:28.735
02:14.568
13.463
5 ARG Rowing Club Argentino (Muller, A.) 2 02:24.576 04:43.975
02:19.399
28.703
- USA Rocky Mountain (Moynihan, C.) 1   DNS
- USA Potomac (Lytel, J.) 6   DNS

#1106 Womens F 2x Final 4 (14:41:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Minneapolis Rowing Club (Miller, K.) 6 01:58.097 04:03.143
02:05.046
2 NED De Hoop, RV Rijnland (Van Dam, E.) 5 02:07.160 04:20.548
02:13.388
17.405
3 USA Orlando RC, Chicago (Cogswell, L.) 3 02:10.315 04:22.538
02:12.223
19.395
4 USA Rockland (Horn, L.) 2 02:10.771 04:24.338
02:13.567
21.195
5 USA Masters Coaching (Jarvis, N.) 1 02:16.977 04:31.214
02:14.237
28.071
6 INT Christiania RK (NO), Winnipeg (CA) (Pahle, T.) 4 02:18.766 04:54.561
02:35.795
51.418
7 USA Newport (Plon, B.) 7 02:32.102 05:05.291
02:33.189
01:02.148

#1107 Mens I 1x Final 1 (14:46:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Occoquan International (Gratwick, G.) 1 02:07.044 04:18.217
02:11.173
2 BRA Gręmio (Zembruski, E.) 2 02:19.053 04:36.416
02:17.363
18.199
3 PER Lima (Ferrand, F.) 0 02:25.386 04:40.042
02:14.656
21.825
4 USA River City (Cech, J.) 6 02:24.293 04:41.390
02:17.097
23.173
5 USA Washington Rowing School (Curran, J.) 5 02:27.517 04:41.926
02:14.409
23.709
6 USA Fairmount (Killen, H.) 4 02:29.417 05:03.510
02:34.093
45.293
7 JPN Mitsubishi (Watanabe, S.) 3 03:11.364 06:21.238
03:09.874
02:03.021
- USA Marin (Carter, L.) 7   DNS

#1108 Mens I 1x Final 2 (14:49:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 GER KRKG 1880 e.V. (Opitz, k.) 6 02:03.607 04:10.664
02:07.057
2 LTU Academija Remigum (Nutautas, K.) 3 02:10.318 04:27.684
02:17.366
17.020
3 PER Lima (Jimenez, F.) 2 02:17.987 04:36.251
02:18.264
25.587
4 USA Saugatuck (Everett, J.) 0 02:20.340 04:47.623
02:27.283
36.959
5 USA Chinook (Hurd, J.) 4 02:29.743 04:58.914
02:29.171
48.250
- USA Cambridge (Hamilton, H.) 1   DNS
- USA Lookout (Disterdick, J.) 5   DNS
- USA Sarasota County (Karides, C.) 7   DNS

#1109 Mens I 1x Final 3 (14:52:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 GER Crefeld (Busch, W.) 7 02:09.778 04:24.368
02:14.590
2 USA Fairmount (Sargent, R.) 2 02:16.845 04:32.895
02:16.050
08.527
3 PER regatas union (Reátegui Rosselló, C.) 1 02:19.114 04:41.365
02:22.251
16.997
4 USA Saugatuck (Pasternak, B.) 0 02:18.331 04:46.441
02:28.110
22.073
5 SUI RGZ (Wunderli, U.) 3 02:23.070 04:47.988
02:24.918
23.620
6 USA RollinsCRA (Lyden, J.) 5 02:59.876 06:32.323
03:32.447
02:07.955
- JPN Mitsubishi (Matsuno, N.) 4   DNS
- USA Chinook (Elsberg, S.) 6   DNS

#1110 Mens A 2- Final 1 (14:57:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 RUS Ushakov (Kechkin, I.) 4 01:43.168 03:27.597
01:44.429
2 CRO VK Zagreb, Jadran Zadar (Grba?i?, N.) 6 01:45.080 03:29.200
01:44.120
01.603
3 USA Jacksonville (East, C.) 5 01:46.200 03:38.188
01:51.988
10.591
4 USA New Orleans (Sgandurra, M.) 2 01:49.442 03:39.708
01:50.266
12.111
5 USA RollinsCRA (Granin, V.) 7 01:58.384 04:00.457
02:02.073
32.860
6 USA Riverside (Green, B.) 3 02:04.631 04:16.052
02:11.421
48.455
- GEO National Rowing Federation of Georgia (chkhetiani, d.) 1   DNS

#1111 Mens A 2- Final 2 (15:00:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 NED De Maas (Douwstra, J.) 5 01:48.461 03:40.038
01:51.577
2 DEN Fredericia, Middelfart RK (Nielsen, F.) 3 01:53.834 03:49.288
01:55.454
09.250
3 USA Capital (Abrams, J.) 2 01:55.081 03:51.631
01:56.550
11.593
4 USA RollinsCRA (Bagby, D.) 6 01:55.256 03:54.928
01:59.672
14.890
5 PAR Sajonia (Torres, R.) 1 02:13.634 04:26.308
02:12.674
46.270
- USA RollinsCRA (Campbell, C.) 4   DNS

#1112 Mens D 4x Final 1 (15:05:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 INT Posnania (PL), RC Bergedorf (DE) (Szczepaniak, P.) 2 01:33.472 03:08.204
01:34.732
2 USA Rockland (Chyla, T.) 1 01:32.421 03:10.071
01:37.650
01.867
3 INT S&M Rowing (US), Lima (PE), Riverside (US) (King, P.) 5 01:36.732 03:11.934
01:35.202
03.730
4 CAN Georgian Bay (Rourke, D.) 6 01:36.170 03:15.024
01:38.854
06.820
5 USA Rocky Mountain (Sax, R.) 7 01:36.296 03:15.671
01:39.375
07.467
6 USA Potomac, Riverside (Folger, P.) 3 01:46.347 03:33.554
01:47.207
25.350
7 ARG Tigre Boat Club (Zwanck, J.) 4 01:47.652 03:41.321
01:53.669
33.117

#1113 Mens D 4x Final 2 (15:08:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 CHI Estrella Blanca (Retamal, A.) 2 01:35.447 03:13.654
01:38.207
2 INT Remo Llacolén (CL), Deportivo Alemán de Concepcion (CL), Sajonia (PY) (Munnier, C.) 3 01:38.823 03:17.626
01:38.803
03.972
3 INT Asheville Rowing Club (US), Galway (IE), Atlanta (US) (Galvanek, C.) 7 01:37.698 03:18.066
01:40.368
04.412
4 USA CHAOS (McDonogh, R.) 5 01:37.838 03:18.259
01:40.421
04.605
5 USA Virginia (Alexander, C.) 4 01:42.403 03:29.529
01:47.126
15.875
6 USA All-American Rowing Camp, Lookout (Preston, J.) 1 01:48.536 03:38.844
01:50.308
25.190
7 CAN Winnipeg (Lamont, A.) 6 01:54.752 03:49.436
01:54.684
35.782

#1114 Mens D 4x Final 3 (15:11:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Texas Rowing Center (Knifton, M.) 4 01:32.415 03:08.778
01:36.363
2 RUS Ushakov (Ovechko, D.) 3 01:35.788 03:15.291
01:39.503
06.513
3 USA Chinook (Kozicz, P.) 1 01:38.668 03:17.714
01:39.046
08.936
4 USA Whitemarsh Boat Club, Pennsylvania Barge Club, Potomac (Wobeser, K.) 2 01:38.408 03:17.788
01:39.380
09.010
5 INT Vasco Da Gama (BR), Corinthians (BR), Cerveira Remo (PT) (Moita, M.) 7 01:37.073 03:27.324
01:50.251
18.546
6 INT Greater Dayton (US), Asociacion Cordobesa de Remo (AR), Belmont Rowing (US) (Turner, W.) 5 01:48.553 03:33.681
01:45.128
24.903
7 USA Halifax (Makowski, M.) 6 01:48.542 03:40.321
01:51.779
31.543

#1115 Mens D 4x Final 4 (15:14:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 INT BARROSO (BR), GPA (BR), Potomac (US) (MOCELLIN, I.) 5   03:10.929
2 INT RowHouse (US), Lima (PE) (Viacava, F.) 6   03:12.742 01.813
3 GER Pirnaer RV, Grünau, Kettwiger RG, Rotation Berlin (Zobjack, T.) 2   03:18.847 07.918
4 USA Hollywood Rowing Club (Chavez, A.) 3   03:28.574 17.645
5 INT Malmö (SE), Jönköpings RS (SE), Guatemala (GT) (Ekström, P.) 1   03:32.434 21.505
6 USA Riverside, Rocky Mountain (Barnes, G.) 4   03:36.937 26.008

#1116 Mens D 4x Final 5 (15:17:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 INT New York AC (US), RC Energia (UA), River City (US), Baltimore (US) (Windeknecht, C.) 6 01:35.607 03:10.553
01:34.946
2 ARG La Marina, Regatas América (Massaccesi, C.) 2 01:34.583 03:10.850
01:36.267
00.297
3 USA Malta (Trocky, T.) 5 01:39.192 03:22.723
01:43.531
12.170
4 BRA Clube de Remo Rio de Janeiro (Sampaio, G.) 3 01:42.227 03:27.843
01:45.616
17.290
5 USA Rocky Mountain (Balsley, E.) 1 01:45.301 03:32.886
01:47.585
22.333
6 DEN Humlebćk Roklub (Wellendorph, K.) 4 01:46.447 03:34.621
01:48.174
24.068

#1117 Womens A 2- Final 1 (15:22:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA CRI (Christmas, E.) 4 01:54.462 03:52.004
01:57.542
2 CAN Row NL (Brodie, J.) 2 01:57.655 03:56.497
01:58.842
04.493
3 USA Rocky Mountain (Steavpack, L.) 7 01:58.940 04:01.277
02:02.337
09.273
4 USA Rocky Mountain (Filbrandt, V.) 0 02:01.517 04:07.246
02:05.729
15.242
5 USA CRI (Dearborn, H.) 1 02:05.066 04:10.907
02:05.841
18.903
6 USA Riverside (Cuddy, S.) 3 02:03.671 04:13.320
02:09.649
21.316
7 USA Sarasota Crew, ROCCS (Weber, H.) 5 02:12.482 04:18.030
02:05.548
26.026
- INT St. Andrew BC (GB), Capital (US) (Sweeny, A.) 6   DNS

#1118 Mens G 4+ Final 1 (15:27:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Occoquan International (Lowe, J.) 6 01:45.767 03:35.416
01:49.649
2 USA Chinook (Frost, D.) 3 01:48.418 03:38.086
01:49.668
02.670
3 USA New Haven (Thomas, D.) 5 01:51.723 03:42.889
01:51.166
07.473
4 INT La Baie Verte (US), Seeclub Zürich (CH), Polytechniker RC Zurich (CH), University (USA) (Engelhardt, S.) 1 01:50.938 03:45.952
01:55.014
10.536
5 USA Capital (Spencer, D.) 4 01:52.445 03:49.296
01:56.851
13.880
6 USA RollinsCRA (Sheppard, H.) 2 01:53.101 03:50.899
01:57.798
15.483
7 USA Minneapolis Rowing Club (O'Sullivan, G.) 7 01:56.654 03:54.792
01:58.138
19.376
8 USA Belmont Rowing, Avalon, Capital (scaife, c.) 0 02:12.798 04:26.681
02:13.883
51.265

#1119 Mens G 4+ Final 2 (15:30:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Detroit Boat Club, Cambridge (Thibault, M.) 2 01:49.894 03:39.207
01:49.313
2 USA Occoquan International (Wood, T.) 1 01:51.863 03:41.284
01:49.421
02.077
3 USA Riverside, Potomac (Cook, E.) 5 01:54.254 03:47.520
01:53.266
08.313
4 INT Adelaide University (AU), Kent Mitchell (US) (Dankbaar, R.) 4 01:53.494 03:48.637
01:55.143
09.430
5 USA San Diego RC (Hill, R.) 3 01:56.992 03:56.260
01:59.268
17.053
6 USA Tallahassee Rowing Club, OARS (van de Burgt, B.) 6 01:58.881 03:59.760
02:00.879
20.553
7 USA Sarasota County, Three Rivers (Giannini, R.) 0 02:00.638 04:05.293
02:04.655
26.086
- USA Detroit Boat Club, Cambridge (Thibault, M.) 7   DNS

#1120 Womens D 8+ Final 1 (15:35:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA College Club Seattle, Calm Waters (Scull, C.) 6 03:03.367 03:21.377
18.010
2 USA Chinook (Galow, L.) 0 03:03.656 03:22.380
18.724
01.003
3 USA Atlanta (Conway, C.) 1 03:08.103 03:32.614
24.511
11.237
4 USA Riverside, CRI, Cambridge (Verheul, A.) 5 03:10.327 03:37.247
26.920
15.870
5 USA Minneapolis Rowing Club, Chinook (Rosso recker, K.) 3 03:12.065 03:38.112
26.047
16.735
6 USA Annapolis RC (Iannaccone, A.) 7 03:16.181 03:46.691
30.510
25.314
7 ARG Argentina, San Fernando, La Marina, Tigre Boat Club (lora, a.) 2 03:15.961 03:49.187
33.226
27.810
8 USA Rocky Mountain (Genaud, N.) 4 03:17.418 03:50.899
33.481
29.522

#1121 Womens D 8+ Final 2 (15:38:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Alexandria, Asheville Rowing Club (Cato, M.) 3 01:42.438 03:28.770
01:46.332
2 USA Chinook (Friel, H.) 6 01:44.901 03:31.223
01:46.322
02.453
3 INT WSAP Hamburg (DE), Neste (FI), Milestone Rowing Club (HU), Caloosa Coast (US), Vesper (US), WSV Waldshut (DE), Victoria Lake (ZA), Upper Valley Rowing (US), Atlanta (USA) (Voelkner, I.) 7 01:46.334 03:31.963
01:45.629
03.193
4 USA Orlando RC (Vesela, J.) 4 01:45.118 03:34.963
01:49.845
06.193
5 USA Carnegie Lake, Fairmount (Müller, A.) 1 01:50.465 03:41.076
01:50.611
12.306
6 USA Masters Coaching (Tolson, M.) 2 01:50.112 03:43.720
01:53.608
14.950
7 USA Vero Beach Rowing, Avalon (Modrzakowski, A.) 5 02:07.630 04:20.148
02:12.518
51.378

#1122 Womens D 8+ Final 3 (15:41:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Minneapolis Rowing Club (Lund, K.) 5 01:48.814 03:37.042
01:48.228
2 USA Hollywood Rowing Club, Miami Rowing Club, Sarasota Crew, RollinsCRA, Asheville Rowing Club (Wojtas, K.) 1 01:48.761 03:39.828
01:51.067
02.786
3 USA Texas Rowing Center (Wilson, K.) 6 01:50.352 03:42.155
01:51.803
05.113
4 USA East Arm, Masters Coaching (Cody, C.) 7 01:50.774 03:42.278
01:51.504
05.236
5 USA CRI (Sutter, C.) 4 01:51.645 03:45.922
01:54.277
08.880
6 USA Halifax (Oppenheimer, D.) 3 01:55.527 03:54.175
01:58.648
17.133
7 INT Detroit Boat Club (US), Albert Pk - Sth Melbourne (AU), Masters Coaching (US), Alan Mitchell (AU) (Newman, T.) 2 02:08.527 04:16.633
02:08.106
39.591

#1123 Womens G 1x Final 1 (15:46:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Riverside (Widgery, C.) 4 02:11.774 04:32.379
02:20.605
2 USA Rio Salado (balchev, i.) 6 02:20.356 04:39.989
02:19.633
07.610
3 NED De Hoop (Van Dam, E.) 5 02:20.145 04:50.662
02:30.517
18.283
4 USA Chinook (Whidden, R.) 7 02:32.921 05:05.516
02:32.595
33.137
5 JPN Seta Rowing (Nagase, N.) 1 02:30.290 05:05.916
02:35.626
33.537
6 POL Posnania (Wasilewska, R.) 3 02:37.821 05:22.131
02:44.310
49.752
7 USA Sarasota Crew (Simpson, L.) 2 02:50.890 05:50.476
02:59.586
01:18.097

#1124 Womens G 1x Final 2 (15:49:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Union (Hutton, H.) 1 02:13.294 04:32.232
02:18.938
2 NED RV Rijnland (Brouwer-Vogel, L.) 7 02:21.310 04:42.184
02:20.874
09.952
3 USA Chinook (Brian, A.) 2 02:27.638 04:49.487
02:21.849
17.255
4 USA Tulsa (Bridges, T.) 6 02:30.390 04:49.884
02:19.494
17.652
5 JPN Uozaki (Nishikawa, K.) 4 03:14.836 06:24.875
03:10.039
01:52.643
- USA Caloosa Coast (Schuette, J.) 3   DNS
- CAN Winnipeg (Kirby, S.) 5   DNS

#1125 Mens J-M 4+ Final 1 (15:54:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 INT Christiania RK (NO), Colorado Rowing (US), Casitas Rowing (US), College Club Seattle (US), Ancient Mariners (USA) K (Ahlsand, T.) 3 02:37.000 05:04.891
02:27.891

#2000 Mens J 1x Final 1 (08:00:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 GER Crefeld (Busch, W.) 2 01:28.972 03:59.257
02:30.285
2 NOR Christiania RK (Narvestad, P.) 1 01:35.537 04:17.082
02:41.545
17.825
3 USA Colorado Rowing (Wurster, H.) 5 02:19.910 05:15.564
02:55.654
01:16.307
- USA RollinsCRA (Lyden, J.) 3   DNS
- USA Rivanna (Collins, C.) 4   DNS
- BRA Gręmio (de Almeida, M.) 6   DNS

#2001 Womens B 8+ Final 1 (08:06:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Chinook (Cunningham, R.) 0 01:42.051 03:27.482
01:45.431
2 INT Row NL (CA), Lookout (US) (Wadden, K.) 1 01:43.351 03:28.697
01:45.346
01.215
3 USA Capital (Battistini, J.) 2 01:44.973 03:33.502
01:48.529
06.020
4 USA Riverside (Ruane, C.) 3 01:45.962 03:34.887
01:48.925
07.405
5 USA CRI (Christmas, E.) 4 01:46.496 03:36.112
01:49.616
08.630
6 USA Carnegie Lake, ROCCS, Jacksonville, Sarasota Crew, Asheville Rowing Club (Pollini, A.) 5 01:47.273 03:36.882
01:49.609
09.400
7 USA Orlando RC (Anderson, R.) 6 01:46.971 03:40.162
01:53.191
12.680
8 USA Rocky Mountain, Tampa Rowing Club, Inc. (Pham, A.) 7 01:49.813 03:41.817
01:52.004
14.335

#2002 Womens B 8+ Final 2 (08:09:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA S&M Rowing, Sarasota Scullers, Gainesville Area Rowing, New Orleans, Treasure Coast, Alexandria, North Palm Beach (Detlefsen, L.) 1 01:43.046 03:27.268
01:44.222
2 USA College Club Seattle, Pocock (Scull, C.) 6 01:44.741 03:32.568
01:47.827
05.300
3 USA Alexandria, Asheville Rowing Club (Bright, J.) 3 01:46.443 03:37.595
01:51.152
10.327
4 USA Edgewater HS, Orlando RC (Peck, J.) 5 01:49.386 03:41.423
01:52.037
14.155
5 USA Chinook (Zaharek, G.) 4 01:50.830 03:46.443
01:55.613
19.175
6 USA Minneapolis Rowing Club, University (Rosso recker, K.) 7 01:53.610 03:52.983
01:59.373
25.715
7 USA Texas Rowing Center (Granshaw, J.) 2 01:55.428 04:01.495
02:06.067
34.227

#2003 Womens E 2- Final 1 (08:14:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA East Arm (Cody, C.) 5 02:06.330 04:09.922
02:03.592
2 USA Chinook (Hunt, A.) 1 02:06.797 04:14.422
02:07.625
04.500
3 CAN Georgian Bay (o'neil, w.) 4 02:12.063 04:28.327
02:16.264
18.405
4 USA Rocky Mountain, Caloosa Coast (Acosta, N.) 2 02:16.475 04:31.357
02:14.882
21.435
- USA CRI (Diab, T.) 3   DNS

#2004 Womens E 2- Final 2 (08:17:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Palo Alto, Martha's Moms (Pendleton, J.) 5 02:08.085 04:14.029
02:05.944
2 USA Chinook (Erbelding, E.) 2 02:07.049 04:15.056
02:08.007
01.027
3 USA San Diego RC (Roth, L.) 4 02:17.040 04:35.164
02:18.124
21.135
4 INT Rocky Mountain (US), Strathclyde Park (GB) (Hijazi, N.) 3 02:16.036 04:39.239
02:23.203
25.210

#2005 Mens B 4x Final 1 (08:22:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 RUS Ushakov (Ovechko, D.) 1 01:31.136 03:07.876
01:36.740
2 USA S&M Rowing, All-American Rowing Camp, New Orleans (King, P.) 7 01:35.958 03:12.946
01:36.988
05.070
3 USA Fairmount (Svoboda, J.) 5 01:34.518 03:13.491
01:38.973
05.615
4 BRA CABANGA, Corinthians (De Souza, C.) 3 01:37.438 03:21.046
01:43.608
13.170
5 USA Undine (Sullivan, S.) 4 01:42.609 03:23.251
01:40.642
15.375
6 ITA C Milano (Francesco, F.) 2 01:41.640 03:28.676
01:47.036
20.800
7 KOR Seoul Rowing Club, WITHUS Rowing Club (Kim, J.) 6 01:44.347 03:38.871
01:54.524
30.995

#2006 Mens B 4x Final 2 (08:25:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Texas Rowing Center (Borchelt, S.) 3 01:32.889 03:06.438
01:33.549
2 UKR Cherkassy Team (Trofymenko, V.) 2 01:31.853 03:07.898
01:36.045
01.460
3 USA RollinsCRA (Aller, M.) 6 01:39.318 03:19.756
01:40.438
13.318
4 INT Potomac (US), RC Energia (UA), Greater Columbus (US) (Sheppard, P.) 4 01:38.491 03:21.816
01:43.325
15.378
5 USA Whitemarsh Boat Club, Vesper, Riverside (Wobeser, K.) 1 01:43.202 03:33.018
01:49.816
26.580
- BRA GPA (Holderbaum, F.) 5   DNS

#2007 Mens B 4x Final 3 (08:28:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 UKR Kiev Masters (Dyukov, Y.) 2 01:36.551 03:11.643
01:35.092
2 POL Posnania, Szczecin (Szczepaniak, P.) 5 01:35.189 03:11.820
01:36.631
00.177
3 USA RowHouse, Miami (Vazquez, Y.) 3 01:38.518 03:24.355
01:45.837
12.712
4 CAN Georgian Bay (Ingleton, B.) 1 01:42.289 03:30.053
01:47.764
18.410
5 USA Halifax (Greer, N.) 6 01:46.782 03:38.698
01:51.916
27.055
- INT Vasco Da Gama (BR), Regatas Rosario (AR) (Moita, M.) 4   DNS

#2008 Mens E 4+ Final 1 (08:31:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 INT Club Teutonia (AR), All-American Rowing Camp (US), Tigre Boat Club (ARG) (Civetta, N.) 3 01:44.237 03:33.685
01:49.448
2 USA East Arm (Cody, j.) 2 01:48.626 03:36.710
01:48.084
03.025
3 USA New Haven (Jackson, A.) 5 01:49.570 03:38.663
01:49.093
04.978
4 USA Rocky Mountain (Mas, D.) 4 01:51.352 03:45.410
01:54.058
11.725
5 USA Riverside, Rocky Mountain, Cambridge (Milne, G.) 1 01:53.263 03:46.920
01:53.657
13.235
6 USA Hampton Roads (O'Brien Jr, J.) 6 01:57.792 03:54.425
01:56.633
20.740

#2009 Mens E 4+ Final 2 (08:34:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 INT ARC Würzburg (DE), Corinthians (BR), Sausalito (CL) (Ehinger, P.) 3 01:45.253 03:32.970
01:47.717
2 USA Palm Beach, Occoquan International, Undine (Desouza, C.) 1 01:48.451 03:35.128
01:46.677
02.158
3 USA Capital (Mckay, C.) 4 01:52.851 03:42.083
01:49.232
09.113
4 USA OARS (Patz, B.) 2 01:50.425 03:46.360
01:55.935
13.390
5 USA Minneapolis Rowing Club, Palm Beach, New Haven, Cambridge (michalitsianos, j.) 5 01:51.720 03:47.885
01:56.165
14.915
6 USA Chinook (DeTeresa, S.) 6 01:52.933 03:47.995
01:55.062
15.025

#2010 Mens E 4+ Final 3 (08:37:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Los Angeles, Long Beach (Garcia-May, M.) 4 01:43.869 03:32.654
01:48.785
2 INT Potomac (US), GPA (BRA) (Holland, N.) 2 01:47.576 03:34.901
01:47.325
02.247
3 USA RollinsCRA (Self, N.) 1 01:53.922 03:50.464
01:56.542
17.810
4 USA Capital (Schleiger, D.) 6 01:55.427 03:54.309
01:58.882
21.655
5 JPN Mitsubishi (Yamashita, T.) 5 02:00.942 04:02.979
02:02.037
30.325
6 USA CHAOS (Gillian, J.) 3 02:04.918 04:08.314
02:03.396
35.660

#2011 Mens H 2- Final 1 (08:42:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Occoquan International (Van Blom, J.) 7 01:59.614 04:02.604
02:02.990
2 SUI Polytechniker RC Zurich, Seeclub Zürich (Steiner, D.) 5 02:03.027 04:06.104
02:03.077
03.500
3 INT Kent Mitchell (US), Adelaide University (AU) (Hume, W.) 1 02:10.583 04:20.639
02:10.056
18.035
4 USA San Diego RC (Shuster, G.) 2 02:14.414 04:29.409
02:14.995
26.805
5 USA Sarasota County (Thetford, N.) 0 02:15.725 04:39.718
02:23.993
37.114
- PAR Club Mbigua (Aguilera, G.) 3   DNS
- USA Sarasota County (Heitel, K.) 4   DNS
- USA Occoquan International (Borggaard, R.) 6   DNS

#2012 Womens H 1x Final 1 (08:47:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 NED RV Rijnland (Brouwer-Vogel, L.) 2 02:19.573 04:44.302
02:24.729
2 USA College Club Seattle (Gardner, J.) 7 02:21.057 04:48.689
02:27.632
04.387
3 USA Minneapolis Rowing Club (Lund, K.) 1 02:24.619 04:50.564
02:25.945
06.262
4 POL Posnania (Pribe, D.) 4 02:30.704 04:56.264
02:25.560
11.962
5 USA Chinook (Hurd, K.) 5 02:29.462 04:57.279
02:27.817
12.977
6 USA Colorado Rowing (Wurster, M.) 3 02:40.584 05:19.159
02:38.575
34.857
7 USA Newport (Plon, B.) 0 02:45.428 05:34.518
02:49.090
50.216
- USA Fairmount (Hogan, B.) 6   DNS

#2013 Mens C 8+ Final 1 (08:53:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 GER Hallesche-Rvg. Böllberg u. Nel, MRCB, Pirnaer RV, Kettwiger RG, Grünau, Akad. RV Leipzig e. V. (Sauerbrey, U.) 5 01:29.563 03:02.724
01:33.161
2 INT Vasco Da Gama (BR), Regatas Rosario (AR), Estrella Blanca (CL), GPA (BR), Chinook (USA) (Moita, M.) 2 01:31.334 03:07.362
01:36.028
04.638
3 USA Chinook (De Bever, S.) 4 01:33.099 03:08.497
01:35.398
05.773
4 USA RollinsCRA (Frase, G.) 6 01:32.785 03:08.942
01:36.157
06.218
5 USA Asheville Rowing Club, Nashville, CHAOS, Sarasota Crew (Galvanek, C.) 3 01:36.837 03:18.494
01:41.657
15.770
6 USA Edgewater HS (poppeliers, j.) 1 01:37.281 03:19.577
01:42.296
16.853

#2014 Mens C 8+ Final 2 (08:56:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 GER Rotation Berlin, Hersfelder (Graap, T.) 5 01:32.849 03:11.491
01:38.642
2 INT Rockland (US), Winnipeg (CA), Piermont (USA) (Chyla, T.) 2 01:36.878 03:15.816
01:38.938
04.325
3 USA Jacksonville (East, C.) 4 01:37.304 03:16.389
01:39.085
04.898
4 USA Virginia, Potomac, Washington Rowing School (Garbutt, D.) 1 01:39.515 03:23.394
01:43.879
11.903
5 USA Potomac, Riverside (Green, B.) 6 01:38.971 03:23.499
01:44.528
12.008
6 INT Tigre Boat Club (AR), Párana (AR), Miami Rowing Club (US), University (USA) (Zwanck, J.) 3 01:42.362 03:30.209
01:47.847
18.718

#2015 Mens F 2x Final 1 (09:01:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA All-American Rowing Camp (Dietz, J.) 3 01:45.644 03:39.546
01:53.902
2 AUS Essendon (Nugent, B.) 2 01:50.278 03:41.486
01:51.208
01.940
3 ARG Rowing Club Argentino, Argentina (peralta, e.) 4 01:49.435 03:43.071
01:53.636
03.525
4 USA Pennsylvania Barge Club, Baltimore (Malone, M.) 6 01:51.382 03:43.191
01:51.809
03.645
5 BRA Aldo Luz (de Melo, C.) 1 01:50.891 03:44.639
01:53.748
05.093
6 USA Chinook (Kozicz, P.) 7 01:51.115 03:46.756
01:55.641
07.210
7 USA Caloosa Coast (Albert, A.) 0 01:56.655 03:52.690
01:56.035
13.144
8 CAN Winnipeg (Garfinkel, E.) 5 02:09.735 04:21.501
02:11.766
41.955

#2016 Mens F 2x Final 2 (09:04:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 INT Jurmalas sports (LV), Berry Hill BC (US) (Meikaliss, V.) 5 01:46.655 03:39.452
01:52.797
2 ARG Tigre Boat Club, San Fernando (Gianazza, A.) 2 01:49.438 03:43.482
01:54.044
04.030
3 USA Hollywood Rowing Club (Chavez, A.) 0 01:50.820 03:44.188
01:53.368
04.736
4 USA Detroit Boat Club (Lesnau, R.) 7 01:50.158 03:48.109
01:57.951
08.657
5 USA Chinook (Waddell, K.) 1 01:52.338 03:51.989
01:59.651
12.537
6 USA Columbia RC, Lookout (Elkazzaz, H.) 3 01:57.051 04:01.659
02:04.608
22.207
- RUS English RC (Tyutin, D.) 4   DNS
- BRA Martinelli, Santa Catarina (Neto, E.) 6   DNS

#2017 Mens F 2x Final 3 (09:07:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 AUS Mosman, Essendon (Williams, M.) 3 01:48.265 03:38.486
01:50.221
2 USA Miami Beach Rowing Club, Atomic Rowing (Brand, E.) 7 01:51.281 03:42.504
01:51.223
04.018
3 USA Palm Beach (Gasper, M.) 0 01:51.134 03:46.180
01:55.046
07.694
4 PER Lima (otero, j.) 1 01:52.276 03:48.289
01:56.013
09.803
5 INT Rowing Club Port-Marly (FR), Royal Club Nautique Tournai (BE) (Giecold, C.) 5 01:53.908 03:51.584
01:57.676
13.098
6 USA Rocket City, Alexandria (Robinson, J.) 2 01:57.788 03:52.674
01:54.886
14.188
7 USA Sarasota County (Higel, R.) 6 01:54.408 03:56.474
02:02.066
17.988
8 CAN Winnipeg (Lamont, A.) 4 01:58.132 04:03.599
02:05.467
25.113

#2018 Mens F 2x Final 4 (09:10:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Texas Rowing Center (Gates, K.) 7 01:44.381 03:33.649
01:49.268
2 RUS Ushakov (Anisimov, I.) 2 01:46.810 03:40.204
01:53.394
06.555
3 USA Wilmington, Chinook (Goodnow, C.) 1 01:55.456 03:54.294
01:58.838
20.645
4 PER regatas union (Reátegui, C.) 6 01:52.988 03:54.461
02:01.473
20.812
5 USA Atlanta, Greater Houston (Hakim, D.) 3 01:57.261 03:55.989
01:58.728
22.340
6 BRA Brasilia Cross, Naval (Schneider, R.) 4 02:07.345 04:26.814
02:19.469
53.165
7 USA Rocky Mountain (Esposito, D.) 5 02:13.865 04:34.244
02:20.379
01:00.595

#2019 Mens F 2x Final 5 (09:13:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 DEN Fredericia, Middelfart RK (Nielsen, F.) 2 01:49.312 03:43.960
01:54.648
2 CAN Delta Deas (Stout, R.) 5 01:54.236 03:50.210
01:55.974
06.250
3 INT Saugatuck (US), Athlone (IE) (Schley, D.) 1 01:56.110 03:52.715
01:56.605
08.755
4 USA Cape Fear (Basquill, M.) 6 01:55.708 03:56.715
02:01.007
12.755
5 USA CHAOS (Brinegar, B.) 7 02:22.219 04:40.308
02:18.089
56.348
- USA All North Shore Crew (Lichter, S.) 3   DNS
- USA Chinook (Little, D.) 4   DNS

#2020 Mens F 2x Final 6 (09:16:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Northview, Minneapolis Rowing Club (Anderson, R.) 5 01:47.433 03:39.858
01:52.425
2 USA Saugatuck, Potomac (Majd, S.) 2 01:49.553 03:45.551
01:55.998
05.693
3 USA Vero Beach Rowing, Gainesville Area Rowing (Jones, L.) 1 01:55.895 03:51.416
01:55.521
11.558
4 PER regatas union (Coz, A.) 4 01:59.635 03:59.111
01:59.476
19.253
5 USA La Baie Verte (Shellman, R.) 7 02:01.775 04:08.996
02:07.221
29.138
6 ARG Tigre Boat Club, Rowing Club Argentino (Bottazzini, G.) 3 02:06.544 04:19.976
02:13.432
40.118
7 INT RV Dorsten (DE), Aviron Lachine (CA) (schneppe, c.) 6 02:16.429 04:32.586
02:16.157
52.728

#2021 Mens F 2x Final 7 (09:19:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Malta (Trocky, T.) 1 01:49.164 03:42.743
01:53.579
2 GBR Dart Totnes (Stewart, R.) 2 01:51.733 03:43.696
01:51.963
00.953
3 USA New Haven (Duthie, I.) 6 01:59.740 04:00.853
02:01.113
18.110
4 JPN Dankaigo (Kodama, Y.) 4 02:00.458 04:01.118
02:00.660
18.375
5 INT Furesř (DK), Bestumkilen RK (NO) (Kongsbak, O.) 5 02:01.806 04:06.768
02:04.962
24.025
6 USA RollinsCRA (Rodriguez, J.) 3 02:05.335 04:08.183
02:02.848
25.440
- USA Occoquan International, Portland BC (Wood, T.) 7   DNS

#2022 Womens C 4x Final 1 (09:24:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Vesper, University (Mather, V.) 5 01:47.154 03:34.466
01:47.312
2 INT Strathclyde Park (GB), Săo Salvador (BR), GPA (BR) (Ord, A.) 2 01:47.745 03:35.956
01:48.211
01.490
3 USA College Club Seattle, Pocock, Calm Waters (Huffman, J.) 1 01:47.648 03:36.471
01:48.823
02.005
4 CAN Winnipeg (Lefort, A.) 3 01:50.094 03:41.161
01:51.067
06.695
5 USA Gainesville Area Rowing, Jacksonville, S&M Rowing (Figueroa, J.) 4 01:51.290 03:45.516
01:54.226
11.050
6 USA Orlando RC (Plas, C.) 6 01:54.648 03:53.126
01:58.478
18.660
7 USA Baltimore (Lawrence, E.) 7 01:59.921 03:59.491
01:59.570
25.025

#2023 Womens C 4x Final 2 (09:27:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Sarasota Scullers, Peachtree City Rowing Club, Potomac (Wiegandt, K.) 3 01:43.914 03:30.380
01:46.466
2 USA Chinook (Walhart, T.) 5 01:46.890 03:39.492
01:52.602
09.112
3 CAN Winnipeg, Pinawa (Taylor, T.) 6 01:52.823 03:49.712
01:56.889
19.332
4 USA Riverside (Main, C.) 2 01:55.014 03:52.107
01:57.093
21.727
5 USA Carnegie Lake, Vesper (Pollini, A.) 4 01:56.416 03:53.452
01:57.036
23.072
6 INT Greater Dayton (US), Pocock (US), Asociacion Cordobesa de Remo (AR), Belmont Rowing (US) (Evans, M.) 1 01:58.203 04:00.087
02:01.884
29.707
7 USA Atlanta (Zurawski, C.) 7 02:02.123 04:06.297
02:04.174
35.917

#2024 Womens C 4x Final 3 (09:30:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 INT Victoria Lake (ZA), Caloosa Coast (US), Neste (FI), WSV Waldshut (DE) (Johnson, S.) 3 01:52.072 03:43.785
01:51.713
2 USA Rocky Mountain (Evans, T.) 5 01:52.099 03:47.827
01:55.728
04.042
3 USA College Club Seattle (Brown, K.) 4 01:54.854 03:50.767
01:55.913
06.982
4 ARG San Fernando, La Marina, Club Corrientes, Argentina (Morales, S.) 2 01:54.768 03:51.092
01:56.324
07.307
5 USA Baltimore (Turtle, E.) 1 01:57.832 03:56.482
01:58.650
12.697
6 USA Chinook (Peterson, L.) 6 01:59.108 03:58.762
01:59.654
14.977
7 USA Texas Rowing Center (Lafferty, D.) 7 02:00.814 04:00.997
02:00.183
17.212

#2025 Womens C 4x Final 4 (09:33:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Atomic Rowing, Nashville (Dowhos-O'Gorman, C.) 6 01:51.808 03:46.760
01:54.952
2 DEN Humlebćk Roklub (Porsmose, M.) 2 01:56.030 03:49.756
01:53.726
02.996
3 INT Detroit Boat Club (US), Albert Pk - Sth Melbourne (AU), Masters Coaching (US) (Newman, T.) 4 01:53.739 03:50.214
01:56.475
03.454
4 USA Sarasota Crew (Horler, K.) 3 01:53.932 03:50.712
01:56.780
03.952
5 USA Rocky Mountain (Pauly, K.) 5 01:56.510 03:52.083
01:55.573
05.323
6 CAN Calgary RC, Georgian Bay (Blandford, D.) 7 02:04.303 04:05.827
02:01.524
19.067
7 USA Annapolis RC (Tansey, B.) 1 02:06.003 04:12.543
02:06.540
25.783

#2026 Womens C 4x Final 5 (09:36:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Dallas, Texas Rowing Center (Tomaseski, G.) 7 01:46.638 03:35.081
01:48.443
2 CAN Georgian Bay (Barr McGill, K.) 1 01:48.724 03:36.371
01:47.647
01.290
3 INT Křge (DK), Ridley Graduate (CA), Nyborg (DK), Roforeningen KVIK (DK) (Gravad, A.) 5 01:49.064 03:37.441
01:48.377
02.360
4 USA Miami Rowing Club (Ortiz, Y.) 3 01:54.175 03:54.649
02:00.474
19.568
5 USA Halifax (Bell, E.) 4 01:56.940 04:00.941
02:04.001
25.860
6 CZE VK Smíchov (Cervinkova, L.) 2 02:09.204 04:16.054
02:06.850
40.973
7 USA Rocky Mountain (Fortune, A.) 6 02:29.535 04:53.911
02:24.376
01:18.830

#2027 Mens I 8+ Final 1 (09:41:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 INT Occoquan International (US), Marin (US), Potomac (US), Kent Mitchell (US), Quintin (GB) (Borggaard, R.) 4 01:43.652 03:35.892
01:52.240
2 INT Marin (US), Saugatuck (US), Christiania RK (NO), Cambridge (US), Capital (US), Detroit Boat Club (US) (Carter, L.) 5 01:46.250 03:54.832
02:08.582
18.940
3 INT Rocky Mountain (US), Detroit Boat Club (US), Fredensborg (DK), Kenai Crewsers (US), Tallahassee Rowing Club (US), College Club Seattle (US), Casitas Rowing (US), Ancient Mariners (USA) (Shonstrom, M.) 2 02:03.276 04:11.849
02:08.573
35.957
4 JPN Mitsubishi (Okuda, M.) 3 02:02.948 04:12.394
02:09.446
36.502

#2028 Womens F 4+ Final 1 (09:46:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Chinook (Lancaster, J.) 6 02:00.652 04:04.713
02:04.061
2 USA Annapolis RC (Yatsuk, D.) 1 02:02.881 04:08.116
02:05.235
03.403
3 USA Orlando RC (Watson, K.) 5 02:03.503 04:12.366
02:08.863
07.653
4 INT WSAP Hamburg (DE), Vesper (US), Nereid (US), SC Kuesnacht (SUI) (Voelkner, I.) 2 02:05.468 04:13.616
02:08.148
08.903
5 USA Jacksonville (Frampton, J.) 3 02:07.001 04:17.706
02:10.705
12.993
6 USA Genesee, Capital, Sarasota County (Kaupp, M.) 4 02:35.416 04:45.811
02:10.395
41.098

#2029 Womens F 4+ Final 2 (09:49:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Chinook (Pederson, J.) 1 02:01.838 04:03.500
02:01.662
2 USA Rocket City (Jones, E.) 6 02:04.506 04:09.935
02:05.429
06.435
3 USA Carnegie Lake, Fairmount (Ford, R.) 5 02:02.678 04:10.300
02:07.622
06.800
4 USA Masters Coaching (Reid, S.) 2 02:10.429 04:24.200
02:13.771
20.700
5 USA Sarasota Crew (Gutek, S.) 4 02:13.864 04:29.520
02:15.656
26.020
6 AUS Alan Mitchell, Albert Pk - Sth Melbourne (Freestone, D.) 3 02:29.864 04:59.925
02:30.061
56.425

#2030 Womens F 4+ Final 3 (09:52:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Chinook (Davis, D.) 4 01:55.762 03:58.000
02:02.238
2 USA Vesper, New Haven, Atlanta (Hingley, S.) 6 02:02.540 04:07.945
02:05.405
09.945
3 USA Atlanta (Balaun, N.) 2 02:04.266 04:09.625
02:05.359
11.625
4 USA CRI (Martini, C.) 5 02:05.151 04:11.095
02:05.944
13.095
5 USA Masters Coaching (Klingaman, D.) 1 02:05.904 04:14.630
02:08.726
16.630
6 USA Avalon (Kelly, S.) 3 02:19.749 04:44.503
02:24.754
46.503

#2031 Womens I-M 2x Final 1 (10:04:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Fairmount, Pocock I (Sargent, S.) 3 02:17.903 04:38.958
02:21.055
2 INT USV TU Dresden (DE), Colorado Rowing (US) I (Zimmert, V.) 2 02:19.392 04:41.148
02:21.756
02.190
3 USA Miami Rowing Club, Chester River I (McLean, S.) 4 02:23.339 04:54.928
02:31.589
15.970
4 USA Masters Coaching I (Shepatin, M.) 5 02:39.690 05:23.895
02:44.205
44.937

#2032 Mens A 4- Final 1 (10:10:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 RUS Ushakov (Ovechko, D.) 2 01:31.730 03:02.298
01:30.568
2 USA Miami Beach Rowing Club (Pryveda, A.) 3 01:30.014 03:06.248
01:36.234
03.950
3 USA Chicago (Gordon, J.) 1 01:35.123 03:15.158
01:40.035
12.860
4 INT Vasco Da Gama (BR), Regatas Rosario (AR) (Moita, M.) 5 01:38.348 03:24.016
01:45.668
21.718
5 USA New Orleans (Huppi, J.) 4 01:41.896 03:28.431
01:46.535
26.133

#2033 Mens D 1x Final 1 (10:15:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Undine (Weaver, R.) 7 01:51.153 03:43.369
01:52.216
2 GBR Putney Town (Boileau (Ali), E.) 2 01:53.711 03:46.334
01:52.623
02.965
3 USA S&M Rowing (Brown, M.) 5 01:56.018 03:52.444
01:56.426
09.075
4 USA Pioneer Valley Riverfront Club (Moss, J.) 4 01:55.286 03:52.539
01:57.253
09.170
5 DEN Nyborg (Sorensen, B.) 3 01:59.260 03:59.099
01:59.839
15.730
6 ARG Argentina (Caggianessa, J.) 6 01:58.151 04:03.189
02:05.038
19.820
7 USA Rocky Mountain (Flanigan, C.) 1 02:00.098 04:05.089
02:04.991
21.720
8 BRA Centro Náutico Potengy (pereira junior, r.) 0 02:01.595 04:11.461
02:09.866
28.092

#2034 Mens D 1x Final 2 (10:18:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 BRA Martinelli (Vieira, L.) 2 01:55.686 03:51.852
01:56.166
2 USA Texas Rowing Center (Knifton, M.) 0 01:57.142 03:52.447
01:55.305
00.595
3 PER Lima (de la Flor, E.) 1 01:56.684 03:59.465
02:02.781
07.613
4 USA Malta (Cutler, J.) 3 01:59.533 03:59.620
02:00.087
07.768
5 USA Rocky Mountain (Banegas, R.) 5 01:57.791 04:00.092
02:02.301
08.240
6 DEN Middelfart RK (Olesen, H.) 6 02:01.433 04:06.152
02:04.719
14.300
7 USA Halifax (Power, T.) 7 02:13.886 04:32.197
02:18.311
40.345
- BRA Remo Adaptar (Da Silva, R.) 4   DNS

#2035 Mens D 1x Final 3 (10:21:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 DEN Sorř (Rasmussen, K.) 2 01:51.886 03:44.051
01:52.165
2 USA Chinook (Boxer Wachler, B.) 1 01:54.642 03:49.943
01:55.301
05.892
3 BRA Centro Náutico Potengy (Carvalho, W.) 3 01:51.346 03:50.228
01:58.882
06.177
4 USA Texas Rowing Center (Cornet, E.) 6 01:58.304 04:01.976
02:03.672
17.925
5 USA Potomac (Caudron, E.) 0 02:01.082 04:05.632
02:04.550
21.581
6 BRA Naval (Ribeiro, R.) 7 02:07.029 04:26.163
02:19.134
42.112
7 USA NeuBayern (Eierle, C.) 4 02:17.884 04:39.588
02:21.704
55.537
- LAT Majori (Lazdenieks, A.) 5   DNS

#2036 Mens D 1x Final 4 (10:24:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA RowHouse (Posse, J.) 0 01:53.172 03:47.180
01:54.008
2 MEX Espańa (Schnippenkoetter, M.) 3 01:55.408 03:48.454
01:53.046
01.274
3 ARG Regatas América (Gonzalez, O.) 1 01:56.301 03:49.369
01:53.068
02.189
4 USA Atlanta (Cloherty, W.) 5 01:53.996 03:54.496
02:00.500
07.316
5 DEN Humlebćk Roklub (Jensen, C.) 4 01:56.136 03:57.506
02:01.370
10.326
6 USA Greater Columbus (Bozenski, P.) 7 01:57.348 04:02.291
02:04.943
15.111
7 BRA Riachuelo (Macedo, M.) 6 02:00.092 04:09.151
02:09.059
21.971
8 USA Belmont Rowing (Callahan, S.) 2 02:12.763 04:24.546
02:11.783
37.366

#2037 Mens D 1x Final 5 (10:27:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Nashville (Kuttelwascher, D.) 6 01:45.681 03:42.883
01:57.202
2 ARG La Marina (Massaccesi, C.) 0 01:50.005 03:52.377
02:02.372
09.494
3 RSA Victoria Lake (Johnson, I.) 5 01:57.263 03:56.473
01:59.210
13.590
4 USA Atomic Rowing (Rogers, J.) 1 01:58.552 03:59.023
02:00.471
16.140
5 USA RowHouse (Sanchez, C.) 3 02:00.294 04:04.188
02:03.894
21.305
6 USA Navesink River Rowing (Crilly, J.) 7 02:03.079 04:07.153
02:04.074
24.270
7 BRA Martinelli (Neto, E.) 4 02:20.503 04:42.933
02:22.430
01:00.050
8 JPN Uozaki (Mimura, Y.) 2 02:25.310 04:52.018
02:26.708
01:09.135

#2038 Mens D 1x Final 6 (10:30:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Row Brevard (Crossley, B.) 4 01:56.249 03:49.270
01:53.021
2 NOR Moss RK (Johannesen, J.) 2 01:56.711 03:55.218
01:58.507
05.948
3 CHI Estrella Blanca (Guzman, O.) 6 02:01.789 04:00.383
01:58.594
11.113
4 CAN Kenora (Wehner, T.) 1 02:04.511 04:04.893
02:00.382
15.623
5 USA Rocky Mountain (Sax, R.) 0 01:59.780 04:07.687
02:07.907
18.417
6 USA RowHouse (Cereceda, K.) 7 02:08.198 04:12.998
02:04.800
23.728
7 USA Palm Coast (Alford, R.) 5 02:07.675 04:18.983
02:11.308
29.713
8 BRA Clube Uniăo (Madruga, F.) 3 02:11.458 04:56.015
02:44.557
01:06.745

#2039 Mens D 1x Final 7 (10:33:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 CHI Estrella Blanca (Retamal, A.) 0 01:49.993 03:50.355
02:00.362
2 GER Kettwiger RG (Chavez Tores, R.) 5 01:57.406 03:55.231
01:57.825
04.876
3 PER Lima (Rivero, J.) 3 01:59.153 03:55.556
01:56.403
05.201
4 BRA CR Bandeirantes (Barbosa Rodrigues, E.) 6 02:01.833 04:01.881
02:00.048
11.526
5 USA Rocky Mountain (Esposito, D.) 4 02:15.702 04:28.176
02:12.474
37.821
6 NOR Christiania RK (Riktor, R.) 2 02:19.902 04:29.401
02:09.499
39.046
7 USA Greater Dayton (White, B.) 7 02:17.331 04:35.041
02:17.710
44.686
- USA Naples (Jaron, S.) 1   DNS

#2040 Mens D 1x Final 8 (10:36:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA River City (Griffith, J.) 6 01:48.439 03:38.192
01:49.753
2 ESP Trasmerano (Garay, A.) 4 01:49.859 03:40.257
01:50.398
02.065
3 USA Undine (Rowe, F.) 5 01:52.834 03:48.907
01:56.073
10.715
4 CAN Georgian Bay (Garms, J.) 1 01:56.761 03:56.942
02:00.181
18.750
5 POR Cerveira Remo (Baixinho, H.) 7 01:58.910 04:00.682
02:01.772
22.490
6 USA CHAOS (Bukowski, T.) 0 01:57.441 04:04.286
02:06.845
26.094
7 CHI Remo Llacolén (Munnier, C.) 2 02:02.203 04:09.982
02:07.779
31.790
8 BRA GPA (Cunha, A.) 3 02:18.319 04:33.292
02:14.973
55.100

#2041 Mens D 1x Final 9 (10:39:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA CHAOS (McDonogh, R.) 4 01:53.474 03:51.672
01:58.198
2 CAN Calgary RC (Toth, T.) 3 01:54.616 03:53.232
01:58.616
01.560
3 USA Potomac (Pietra, P.) 5 01:56.374 03:59.077
02:02.703
07.405
4 DEN Humlebćk Roklub (Probst, C.) 1 02:05.290 04:05.792
02:00.502
14.120
5 BRA Corinthians (Pereira, F.) 2 02:10.303 04:23.067
02:12.764
31.395
6 USA Greater Columbus (Sellars, D.) 6 02:13.128 04:31.697
02:18.569
40.025
- AUS Essendon (Nugent, B.) 7   DNS

#2042 Mens D 1x Final 10 (10:42:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 GER RC Bergedorf (Longinus, H.) 6 01:51.095 03:50.477
01:59.382
2 USA Riverfront Recapture (Pape, S.) 2 01:54.944 03:55.272
02:00.328
04.795
3 BRA Săo Salvador (Braga, A.) 3 02:09.729 04:23.892
02:14.163
33.415
4 USA All-American Rowing Camp (Preston, J.) 5 02:13.286 04:24.462
02:11.176
33.985
5 ISR Tel-Aviv R.C. (Rutenberg, D.) 4 02:10.120 04:36.412
02:26.292
45.935
6 DEN Humlebćk Roklub (Strudahl, K.) 1 02:37.131 05:08.497
02:31.366
01:18.020
- USA Baltimore (Perry, S.) 7   DNS

#2043 Mens G 4- Final 1 (10:47:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Occoquan International (Lowe, J.) 0 01:42.409 03:29.580
01:47.171
2 INT New Haven (US), Dart Totnes (GB) (Thomas, D.) 5 01:46.775 03:33.723
01:46.948
04.143
3 USA Detroit Boat Club (Thibault, M.) 1 01:47.062 03:34.038
01:46.976
04.458
4 USA Riverside (Barnes, G.) 6 01:48.580 03:38.263
01:49.683
08.683
5 USA Occoquan International (Wood, T.) 3 01:50.366 03:39.488
01:49.122
09.908
6 USA Minneapolis Rowing Club (Johnson, P.) 7 01:48.313 03:40.078
01:51.765
10.498
7 USA Chinook (Frost, D.) 4 01:50.578 03:46.798
01:56.220
17.218
8 USA Rocky Mountain (Stevens, P.) 2 01:55.551 03:56.233
02:00.682
26.653

#2044 Womens A 2x Final 1 (10:52:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA New Orleans, Passaic River (Huppi, H.) 5 01:50.134 03:45.019
01:54.885
2 BRA Universidade de Sao Paulo, Clube de Regatas Curitiba (Coneglian, F.) 4 01:53.619 03:52.509
01:58.890
07.490
3 CAN Row NL (Brodie, J.) 6 01:55.501 03:52.959
01:57.458
07.940
4 USA Renton (Tacionyte, D.) 7 01:59.488 03:57.189
01:57.701
12.170
5 PAR Sajonia, Paraguayo-Aleman (Alonso Gomez, P.) 2 01:56.474 03:57.719
02:01.245
12.700
6 USA Rocky Mountain (Steavpack, L.) 3 02:06.254 04:16.619
02:10.365
31.600
- USA SANCA (Farrell, M.) 1   DNS

#2045 Womens A 2x Final 2 (10:55:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 MEX Remo México (Wiechers, M.) 2 01:52.306 03:43.843
01:51.537
2 CHI Estrella Blanca (Valdes, M.) 1 01:52.764 03:47.433
01:54.669
03.590
3 USA Riverside (Minc, S.) 6 01:57.664 03:56.008
01:58.344
12.165
4 CAN Winnipeg (Brown, V.) 3 01:57.682 03:57.003
01:59.321
13.160
5 USA Rocky Mountain (Genaud, N.) 4 01:58.126 04:01.493
02:03.367
17.650
6 USA Sarasota Crew, ROCCS (Weber, H.) 5 02:05.355 04:08.443
02:03.088
24.600
7 USA Texas Rowing Center (Houtz, A.) 7 02:12.451 04:29.653
02:17.202
45.810

#2046 Womens A 2x Final 3 (10:58:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Vesper (Kaplan, S.) 3 01:50.358 03:40.693
01:50.335
2 USA Sarasota Scullers (Wiegandt, K.) 2 01:52.018 03:43.268
01:51.250
02.575
3 CAN Winnipeg (Taylor, T.) 4 01:50.344 03:46.633
01:56.289
05.940
4 DEN Křge, Roforeningen KVIK (Gravad, A.) 6 01:54.491 03:48.628
01:54.137
07.935
5 USA Sarasota Crew, Gainesville Area Rowing (Marichal, A.) 5 01:58.902 03:55.293
01:56.391
14.600
6 USA Alexandria, Texas Rowing Center (Clark, A.) 7 01:57.369 03:55.918
01:58.549
15.225
7 USA Alexandria (Tran, G.) 1 02:01.693 04:06.273
02:04.580
25.580

#2047 Mens K-M 1x Final 1 (11:03:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Rivanna L (Collins, C.) 5 02:27.525 04:53.179
02:25.654
2 USA Casitas Rowing K (Tanhauser, D.) 3 02:34.870 04:55.112
02:20.242
01.933
3 NOR Christiania RK L (Ahlsand, T.) 4 02:48.641 05:37.509
02:48.868
44.330
4 BRA Santa Catarina M (Maia Martins, O.) 2 02:56.319 05:49.802
02:53.483
56.623
- USA RollinsCRA K (Lyden, J.) 1   DNS

#2048 Mens B 4+ Final 1 (11:09:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 INT Ushakov (RU), Chinook (USA) (Ovechko, D.) 1 01:35.085 03:13.914
01:38.829
2 USA Chicago (Acuff, B.) 3 01:39.648 03:20.272
01:40.624
06.358
3 USA Capital (Abrams, J.) 7 01:40.850 03:24.157
01:43.307
10.243
4 USA Jacksonville, Asheville Rowing Club, Nashville (East, C.) 0 01:45.863 03:31.581
01:45.718
17.667
5 USA RowHouse, Miami Rowing Club, Asheville Rowing Club (Touzard, A.) 4 01:47.896 03:35.377
01:47.481
21.463
6 USA Chinook (Paquette, S.) 2 01:46.054 03:37.142
01:51.088
23.228
7 USA Riverside, Cambridge (Feldman, M.) 6 01:47.385 03:40.781
01:53.396
26.867
8 USA Avalon, Columbia RC, Belmont Rowing (Tinnirello, M.) 5 01:57.185 03:55.207
01:58.022
41.293

#2049 Mens E 2- Final 1 (11:14:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 INT ARC Würzburg (DE), Corinthians (BR) (Ehinger, P.) 7 01:50.924 03:42.921
01:51.997
2 USA Riverside (Milne, G.) 0 01:56.975 03:47.550
01:50.575
04.629
3 USA Virginia (Barth, O.) 6 01:58.373 03:56.414
01:58.041
13.493
4 USA Long Beach (Pagnanelli, C.) 3 02:00.409 04:00.139
01:59.730
17.218
5 BRA GUAJARÁ (Monteiro Lobato, B.) 2 02:02.889 04:06.539
02:03.650
23.618
6 USA CRI (Lynch, R.) 1 02:02.904 04:06.819
02:03.915
23.898
7 ARG Río Paraná Corrientes (Torrent, J.) 5 02:06.646 04:08.829
02:02.183
25.908
- CAN Pinawa, Kenora (Vilks, P.) 4   DNS

#2050 Mens E 2- Final 2 (11:17:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 CHI Sausalito (Aravena, H.) 2 01:52.914 03:42.455
01:49.541
2 PER Lima (Las Casas, G.) 4 01:53.252 03:43.120
01:49.868
00.665
3 USA Occoquan International (Ives, E.) 1 01:51.190 03:43.695
01:52.505
01.240
4 BRA Martinelli (Teixeira, A.) 6 01:50.874 03:47.110
01:56.236
04.655
5 USA La Baie Verte (Engelhardt, S.) 7 01:56.083 04:02.560
02:06.477
20.105
- USA CRI (Kovacs, S.) 3   DNS
- USA CHAOS (Bukowski, T.) 5   DNS

#2051 Mens E 2- Final 3 (11:20:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA New Haven (Schofield, M.) 7 01:50.008 03:40.763
01:50.755
2 INT Jurmalas sports (LV), Ushakov (RU) (Meikaliss, V.) 2 01:52.185 03:44.853
01:52.668
04.090
3 IRL Cappoquin (Murray, M.) 6 01:52.565 03:46.193
01:53.628
05.430
4 USA East Arm (Cody, j.) 5 01:53.632 03:48.023
01:54.391
07.260
5 BRA Paysandu (Seabra, I.) 4 01:54.254 03:55.178
02:00.924
14.415
6 USA Washington Rowing School (Plog, S.) 1 01:57.643 03:59.728
02:02.085
18.965
- NED De Maas (Pronk, P.) 3   DNS

#2052 Womens D 4- Final 1 (11:25:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Calm Waters, College Club Seattle (Hollings, C.) 4 01:48.890 03:38.442
01:49.552
2 USA College Club Seattle (Canfield, T.) 1 01:51.139 03:41.842
01:50.703
03.400
3 USA Chinook (Galow, L.) 2 01:50.436 03:44.807
01:54.371
06.365
4 USA Texas Rowing Center, Dallas (Wilson, K.) 6 01:52.514 03:47.937
01:55.423
09.495
5 USA Carnegie Lake, Vesper (Ford, R.) 5 01:56.010 03:52.342
01:56.332
13.900
6 USA CRI (Sutter, C.) 7 01:58.439 03:56.872
01:58.433
18.430
- UKR Mala Flotilia (Tetiana, S.) 3   DNS

#2053 Womens D 4- Final 2 (11:28:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA East Arm (Cody, C.) 1 01:52.402 03:44.888
01:52.486
2 USA Chinook (Morrison, C.) 6 01:54.069 03:49.793
01:55.724
04.905
3 USA Minneapolis Rowing Club (Mazullo, J.) 4 01:57.360 03:50.758
01:53.398
05.870
4 USA Miami Rowing Club, Halifax (Ortiz, Y.) 7 02:04.644 04:13.298
02:08.654
28.410
5 USA CRI (Welsh, T.) 2 02:19.480 04:34.703
02:15.223
49.815
6 USA Riverside (Verheul, A.) 3 02:43.324 05:17.801
02:34.477
01:32.913
- USA Texas Rowing Center (McCord, R.) 5   DNS

#2054 Womens G 2x Final 1 (11:33:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 INT RV Rijnland (NL), Upper Valley Rowing (US) (Brouwer-Vogel, L.) 5 02:00.712 04:02.461
02:01.749
2 NED De Hoop, RV Rijnland (Van Dam, E.) 4 02:00.679 04:07.018
02:06.339
04.557
3 USA Union (Donahue, S.) 3 02:03.734 04:11.298
02:07.564
08.837
4 USA Chinook (Cann, A.) 0 02:09.725 04:18.998
02:09.273
16.537
5 USA Newport (Jennings, G.) 6 02:15.272 04:37.538
02:22.266
35.077
6 USA Sarasota Crew (Gulash, J.) 7 02:30.334 04:57.358
02:27.024
54.897
7 JPN Seta Rowing (Nakanishi, M.) 2 02:44.854 05:28.813
02:43.959
01:26.352
- USA Avalon (Lance, L.) 1   DNS

#2055 Womens G 2x Final 2 (11:36:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Palo Alto, College Club Seattle (Pendleton, J.) 6 02:02.800 04:10.167
02:07.367
2 INT Fredensborg (DK), Christiania RK (NO) (Boldt, M.) 0 02:09.593 04:21.731
02:12.138
11.564
3 USA Chinook (Diggs, A.) 1 02:13.391 04:25.147
02:11.756
14.980
4 POL Posnania (Pribe, D.) 2 02:11.891 04:26.007
02:14.116
15.840
5 USA Masters Coaching (Klingaman, D.) 3 02:19.144 04:35.292
02:16.148
25.125
6 USA Hollywood Rowing Club (Lewis, L.) 5 02:18.606 04:42.852
02:24.246
32.685
7 JPN Seta Rowing (Ota, H.) 4 02:27.444 04:55.007
02:27.563
44.840
8 USA Vero Beach Rowing, Vesper (Merk-Gould, L.) 7 02:23.195 04:55.292
02:32.097
45.125

#2056 Mens H 4x Final 1 (11:41:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 INT Cincinnati RC (US), La Baie Verte (US), Seeclub Zürich (CH) (Miller, R.) 4 01:43.724 03:33.512
01:49.788
2 INT Christiania RK (NO), Occoquan International (US), Drammen (NO) (Hoy, I.) 6 01:46.442 03:36.097
01:49.655
02.585
3 BRA Gręmio (Dias Flor, M.) 2 01:48.164 03:37.442
01:49.278
03.930
4 USA Sarasota County (Giannini, R.) 3 01:52.253 03:48.862
01:56.609
15.350
5 USA Chinook (Kopf, C.) 5 01:57.640 03:56.397
01:58.757
22.885
6 JPN Dankaigo, Mitsubishi, Seta Rowing (Shibata, N.) 1 02:04.331 04:09.062
02:04.731
35.550

#2057 Mens H 4x Final 2 (11:44:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Occoquan International (Van Blom, J.) 3 01:43.273 03:29.822
01:46.549
2 DEN Fredericia, Middelfart RK (Nielsen, F.) 5 01:46.340 03:32.197
01:45.857
02.375
3 INT Athlone (IE), Cambridge (US), Carlow (IE), Tony Corcoran (IE) (Gallen, P.) 2 01:47.744 03:34.494
01:46.750
04.672
4 USA Rocky Mountain (Stevens, P.) 6 01:57.642 03:55.947
01:58.305
26.125
5 NOR Christiania RK (Olsen, J.) 4 02:24.424 04:49.942
02:25.518
01:20.120
- USA Saugatuck (Schley, D.) 1   DNS

#2058 Mens H 4x Final 3 (11:47:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 GER Tuebinger, Lauffener RC, RG Wetzlar, Crefeld (Wilhelm, D.) 1 01:42.088 03:30.796
01:48.708
2 INT Marin (US), Christiania RK (NO), Detroit Boat Club (US), Cambridge (US) (Carter, L.) 5 01:45.756 03:37.496
01:51.740
06.700
3 USA Passaic River, Undine (FIORY, A.) 4 01:51.121 03:47.961
01:56.840
17.165
4 NOR Christiania RK (Flood, M.) 3 01:56.505 03:55.526
01:59.021
24.730
5 USA Amoskeag (Shields, M.) 2 02:06.950 04:14.118
02:07.168
43.322

#2059 Womens B 2- Final 1 (11:52:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 GBR Strathclyde Park (Connal, G.) 1 01:57.730 03:53.078
01:55.348
2 BRA Naval (Bex, L.) 3 01:58.716 03:54.976
01:56.260
01.898
3 USA Minneapolis Rowing Club (Rosso recker, K.) 4 02:03.114 04:01.456
01:58.342
08.378
4 USA Caloosa Coast (Lahtinen, A.) 5 02:04.763 04:16.231
02:11.468
23.153
- USA Alexandria (Jones, P.) 2   DNS

#2060 Womens E 1x Final 1 (11:57:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 LAT Jurmalas sports (Gosa, S.) 1 02:03.041 04:07.734
02:04.693
2 CAN Georgian Bay (Barr McGill, K.) 4 02:06.456 04:09.336
02:02.880
01.602
3 USA Minneapolis Rowing Club (Miller, K.) 3 02:05.101 04:15.589
02:10.488
07.855
4 USA Atomic Rowing (Dowhos-O'Gorman, C.) 7 02:12.648 04:27.189
02:14.541
19.455
5 USA Atlanta (Leigh, L.) 6 02:15.756 04:33.509
02:17.753
25.775
6 ARG Río Paraná Corrientes (Tarrago, E.) 5 02:15.068 04:34.229
02:19.161
26.495
7 USA Peachtree City Rowing Club (PARKER, B.) 2 02:20.930 04:41.048
02:20.118
33.314
8 USA Sarasota Crew (Landy, T.) 0 02:28.216 04:49.238
02:21.022
41.504

#2061 Womens E 1x Final 2 (12:00:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 CAN Georgian Bay (Huet, C.) 1 02:06.688 04:13.104
02:06.416
2 USA Chinook (Erbelding, E.) 2 02:07.570 04:15.151
02:07.581
02.047
3 LTU VIMK Zalgiris (Graziene, N.) 7 02:08.061 04:21.029
02:12.968
07.925
4 USA Sarasota County (Currey, T.) 4 02:12.154 04:29.034
02:16.880
15.930
5 USA Rocket City (Winters, D.) 6 02:14.290 04:34.859
02:20.569
21.755
6 BRA Gręmio (Oliveira Mello, R.) 3 02:29.905 05:02.846
02:32.941
49.742
- USA RowHouse (Lubarsky, C.) 0   DNS
- USA Station L (Wood, S.) 5   DNS

#2062 Womens E 1x Final 3 (12:03:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 CAN Georgian Bay (Barr, D.) 2 02:04.162 04:11.911
02:07.749
2 USA Vesper (James, A.) 5 02:09.686 04:17.586
02:07.900
05.675
3 USA Sarasota County (Ter Doest, L.) 3 02:10.369 04:24.726
02:14.357
12.815
4 USA Minneapolis Rowing Club (Schley, A.) 0 02:15.893 04:38.075
02:22.182
26.164
5 BRA Universidade de Sao Paulo (Levin, A.) 4 02:21.855 04:39.466
02:17.611
27.555
6 USA Rocky Mountain (Pauly, K.) 1 02:22.731 04:42.931
02:20.200
31.020
7 USA Washington Rowing School (Arnold, L.) 7 02:24.075 04:49.791
02:25.716
37.880
8 MDA Dinamo Tiraspol (Derevenco, T.) 6 02:33.751 05:12.871
02:39.120
01:00.960

#2063 Womens E 1x Final 4 (12:06:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA DWRA Detroit (Kirchhoff, R.) 2 01:57.846 04:02.660
02:04.814
2 USA Washington Rowing School (Cole, C.) 4 02:08.982 04:23.890
02:14.908
21.230
3 CAN Ridley Graduate (Krahulec, L.) 6 02:13.829 04:28.720
02:14.891
26.060
4 USA San Diego RC (Roth, L.) 1 02:13.118 04:30.790
02:17.672
28.130
5 USA Potomac (porter, l.) 7 02:19.066 04:39.880
02:20.814
37.220
6 USA Newport (Rappaport, J.) 3 02:21.726 04:44.565
02:22.839
41.905
7 BRA Martinelli (Rohden, L.) 5 02:19.666 04:52.480
02:32.814
49.820

#2064 Mens C 2x Final 1 (12:18:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 DEN Sorř (Rasmussen, K.) 2 01:37.495 03:18.264
01:40.769
2 UKR Kiev Masters (Dyukov, Y.) 1 01:42.293 03:28.084
01:45.791
09.820
3 USA Fairmount (Ryan, J.) 0 01:44.777 03:41.297
01:56.520
23.033
4 BRA Clube de Remo Rio de Janeiro (Rocha, B.) 4 01:48.720 03:42.794
01:54.074
24.530
5 ITA C Milano (Paolo, M.) 6 01:52.731 03:42.939
01:50.208
24.675
6 USA Rocky Mountain (Schultz, C.) 3 01:50.998 03:43.394
01:52.396
25.130
7 USA Halifax (Power, T.) 7 01:52.273 03:45.574
01:53.301
27.310
8 USA CHAOS (Gillian, J.) 5 01:53.800 03:47.249
01:53.449
28.985

#2065 Mens C 2x Final 2 (12:21:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Texas Rowing Center (Knifton, M.) 4 01:38.395 03:24.834
01:46.439
2 BRA Vasco Da Gama (Dalpiaz Payeras, M.) 5 01:42.769 03:29.389
01:46.620
04.555
3 CAN Georgian Bay (Halpin, D.) 6 01:43.842 03:29.884
01:46.042
05.050
4 INT GPA (BR), Thames (GB) (Cordal, C.) 1 01:45.306 03:32.134
01:46.828
07.300
5 USA Greater Dayton (Walz, E.) 2 01:48.751 03:36.984
01:48.233
12.150
6 USA RollinsCRA (Aller, M.) 0 01:47.162 03:37.113
01:49.951
12.279
7 USA Gainesville Area Rowing (Rivkees, S.) 7 01:48.438 03:45.239
01:56.801
20.405
8 ITA C Milano (Paolo, N.) 3 01:55.884 03:52.969
01:57.085
28.135

#2066 Mens C 2x Final 3 (12:24:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 POL Posnania (Szczepaniak, P.) 5 01:43.808 03:23.698
01:39.890
2 USA Hollywood Rowing Club (Chavez, A.) 0 01:43.281 03:23.718
01:40.437
00.020
3 SUI Fribourg (Campolini, C.) 3 01:42.732 03:31.038
01:48.306
07.340
4 USA Hampton Roads (Turner, J.) 6 01:47.208 03:35.873
01:48.665
12.175
5 BRA Universidade de Sao Paulo (Brito, P.) 1 01:46.723 03:39.541
01:52.818
15.843
6 USA Wyandotte (Powser, T.) 7 01:48.601 03:42.798
01:54.197
19.100
7 USA Atlanta, Detroit Boat Club (Vegelevicius, A.) 4 02:01.950 03:58.383
01:56.433
34.685
8 CAN Winnipeg (Steward, P.) 2 02:02.812 04:05.038
02:02.226
41.340

#2067 Mens C 2x Final 4 (12:27:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 MEX Espańa (Prado, L.) 4 01:38.740 03:19.883
01:41.143
2 PER Lima (Sanguinetti, M.) 2 01:39.660 03:25.088
01:45.428
05.205
3 USA Riverside, Vesper (Wolf, S.) 5 01:44.002 03:30.253
01:46.251
10.370
4 USA Rockland (Klose, P.) 7 01:48.378 03:38.518
01:50.140
18.635
5 USA Undine (Rhodes, D.) 1 01:51.209 03:41.193
01:49.984
21.310
6 BRA GPA (Carli, A.) 6 01:50.842 03:50.713
01:59.871
30.830
- USA Old Dominion - Women, Virginia (Garbutt, D.) 3   DNS

#2068 Mens C 2x Final 5 (12:30:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Undine (Preetam, A.) 5 01:43.736 03:30.283
01:46.547
2 CAN Georgian Bay (Ingleton, B.) 3 01:45.008 03:32.193
01:47.185
01.910
3 BRA Aldo Luz (Martins, S.) 1 01:46.161 03:33.728
01:47.567
03.445
4 PAR Sajonia (Alonso Aftyka, R.) 4 01:47.970 03:35.188
01:47.218
04.905
5 USA Greater Columbus (Briggs, R.) 7 01:46.603 03:36.083
01:49.480
05.800
6 INT Greater Dayton (US), Asociacion Cordobesa de Remo (AR) (Turner, W.) 6 01:51.543 03:45.103
01:53.560
14.820
7 USA Rockland (Hely, C.) 2 01:59.303 04:00.573
02:01.270
30.290

#2069 Mens C 2x Final 6 (12:33:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 RUS Ushakov (Morgachev, N.) 4 01:39.815 03:22.310
01:42.495
2 USA S&M Rowing (King, P.) 3 01:42.680 03:24.878
01:42.198
02.568
3 BRA CABANGA (Manoel, J.) 7 01:49.729 03:38.883
01:49.154
16.573
4 PER Lima (de la Flor, E.) 5 01:48.889 03:40.108
01:51.219
17.798
5 USA Hollywood Rowing Club (Alidgem, A.) 6 01:52.964 03:50.173
01:57.209
27.863
6 INT Tigre Boat Club (AR), Miami Rowing Club (US) (Zwanck, J.) 1 01:54.249 03:50.925
01:56.676
28.615
7 USA All-American Rowing Camp, Tampa Rowing Club, Inc. (Preston, J.) 2 01:59.762 03:57.393
01:57.631
35.083

#2070 Mens C 2x Final 7 (12:36:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 INT Atlanta (US), Galway (IE) (Cloherty, W.) 5 01:42.466 03:28.203
01:45.737
2 CHI Deportivo Alemán de Concepcion, Remo Llacolén (Zuńiga, G.) 7 01:45.744 03:32.066
01:46.322
03.863
3 DEN Humlebćk Roklub (Wellendorph, K.) 1 01:47.773 03:36.816
01:49.043
08.613
4 USA Belmont Rowing (Kleiderlein, R.) 3 01:51.224 03:40.896
01:49.672
12.693
5 USA Rocky Mountain (Balsley, E.) 2 01:49.869 03:42.666
01:52.797
14.463
6 USA Miami Rowing Club (Arellano, R.) 6 01:51.375 03:49.036
01:57.661
20.833
- BRA Centro Náutico Potengy (Carvalho, W.) 4   DNS

#2071 Mens C 2x Final 8 (12:39:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 BRA BARROSO (MOCELLIN, I.) 6 01:40.288 03:22.067
01:41.779
2 USA Minneapolis Rowing Club, Detroit Boat Club (Faber, S.) 3 01:39.681 03:22.257
01:42.576
00.190
3 GER Pirnaer RV, Grünau (Zobjack, T.) 4 01:42.821 03:33.102
01:50.281
11.035
4 USA Malta (Trocky, T.) 5 01:42.916 03:36.517
01:53.601
14.450
5 USA CRI (Stevenson, D.) 7 01:54.088 03:48.392
01:54.304
26.325
6 INT Lea (GB), English RC (RU) (Hyndman, M.) 1 01:53.925 03:54.762
02:00.837
32.695
7 DEN Humlebćk Roklub (Probst, C.) 2 02:04.688 04:05.112
02:00.424
43.045

#2072 Womens G-M 4- Final 1 (12:44:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 INT VK Slavia Praha (CZ), De Hoop (NL), RV Rijnland (NL) G (Pekná, O.) 1 01:59.924 04:03.642
02:03.718
2 INT Fredensborg (DK), Vesper (US), Pocock (US), Fairmount (US) H (Boldt, M.) 3 02:04.206 04:10.352
02:06.146
06.710
3 USA Chinook G (Cassella, E.) 4 02:08.184 04:12.282
02:04.098
08.640
4 USA Vesper, Atlanta G (Hingley, S.) 6 02:06.138 04:14.005
02:07.867
10.363
5 INT USV TU Dresden (DE), Los Gatos (US), Kenai Crewsers (US), Vesper (US) I (Zimmert, V.) 2 02:38.111 05:18.412
02:40.301
01:14.770
6 INT Vesper (US), Fredensborg (DK), Colorado Rowing (US), Chester River (US) H (Karl, M.) 5 03:01.226 05:28.502
02:27.276
01:24.860

#2073 Womens C 4+ Final 1 (12:49:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Chinook (Cunningham, R.) 2 01:48.905 03:42.274
01:53.369
2 USA Atlanta (Conway, C.) 1 01:53.654 03:48.382
01:54.728
06.108
3 USA Carnegie Lake (Müller, A.) 4 01:53.554 03:48.782
01:55.228
06.508
4 USA Annapolis RC (Iannaccone, A.) 6 01:53.499 03:50.707
01:57.208
08.433
5 USA College Club Seattle, Pocock (Ettel, A.) 3   03:52.672 10.398
6 USA Alexandria, Asheville Rowing Club (Bright, J.) 7 01:56.001 03:54.782
01:58.781
12.508
7 USA Sarasota Crew (Weber, H.) 0 01:59.812 03:58.991
01:59.179
16.717
8 USA Jacksonville (Sanchez-Salazar, B.) 5 02:08.794 04:20.647
02:11.853
38.373

#2074 Womens C 4+ Final 2 (12:52:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Capital (Elias, C.) 3 01:52.670 03:46.411
01:53.741
2 USA Chinook (Zaharek, G.) 1 01:54.208 03:51.058
01:56.850
04.647
3 USA Baltimore (Gamble, L.) 0 01:55.323 03:51.390
01:56.067
04.979
4 USA Carnegie Lake, Avalon (Ford, R.) 4 01:58.630 03:54.091
01:55.461
07.680
5 USA Atlanta (McGuire, C.) 6 01:58.079 03:56.858
01:58.779
10.447
6 USA CRI (McKenna, E.) 5 02:02.481 04:04.163
02:01.682
17.752
7 USA Masters Coaching (Tolson, M.) 2 02:01.085 04:05.688
02:04.603
19.277
8 USA Riverside, Cambridge (Ruane, C.) 7 02:07.559 04:15.548
02:07.989
29.137

#2075 Womens C 4+ Final 3 (12:55:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Alexandria (Jones, P.) 5 01:51.233 03:45.377
01:54.144
2 USA College Club Seattle (Scull, C.) 6 01:53.246 03:46.047
01:52.801
00.670
3 USA Texas Rowing Center, Dallas, Asheville Rowing Club (Lafferty, D.) 7 01:54.704 03:48.947
01:54.243
03.570
4 USA Chinook (Ballough, R.) 1 01:57.409 03:54.727
01:57.318
09.350
5 USA Hollywood Rowing Club (Wojtas, K.) 3 01:57.142 03:56.429
01:59.287
11.052
6 USA CRI (Gassner Otting, L.) 2 01:57.706 03:59.047
02:01.341
13.670
7 USA Texas Rowing Center (McCord, R.) 4 02:12.846 04:25.377
02:12.531
40.000

#2076 Mens F 8+ Final 1 (13:00:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Chinook (Reichart, R.) 3 01:35.455 03:11.356
01:35.901
2 INT La Marina (AR), Club Teutonia (AR), Sausalito (CL), Tigre Boat Club (AR), ARC Würzburg (GER) (Massaccesi, C.) 2 01:35.362 03:14.133
01:38.771
02.777
3 USA New Haven (Schofield, M.) 6 01:37.640 03:16.516
01:38.876
05.160
4 USA Capital (Mckay, C.) 7 01:38.211 03:19.316
01:41.105
07.960
5 USA Potomac, Riverside (Barth, O.) 5 01:40.284 03:22.501
01:42.217
11.145
6 USA Halifax, Lake County, Jacksonville (Sperber, P.) 1 01:43.813 03:31.716
01:47.903
20.360
- USA RollinsCRA (Self, N.) 4   DNS

#2077 Mens F 8+ Final 2 (13:03:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Occoquan International, Palm Beach (Lowe, J.) 5 01:34.977 03:11.939
01:36.962
2 USA New Haven, Palm Beach, Minneapolis Rowing Club, Western Reserve, Cambridge (Baker, C.) 3 01:35.825 03:13.747
01:37.922
01.808
3 INT Caloosa Coast (US), Rowing Club Port-Marly (FR), Banyoles (ES), Bohemians Praha (CZ) (Guttieri, J.) 4 01:38.672 03:16.472
01:37.800
04.533
4 USA Rocky Mountain, Detroit Boat Club (Fletcher, G.) 1 01:42.921 03:26.937
01:44.016
14.998
5 USA RollinsCRA (Crowell, P.) 2 01:42.628 03:27.317
01:44.689
15.378
6 USA Tallahassee Rowing Club, OARS (van de Burgt, B.) 7 01:44.059 03:29.964
01:45.905
18.025
7 JPN Mitsubishi (Yamashita, T.) 6 01:46.885 03:37.914
01:51.029
25.975

#2078 Mens I 2x Final 1 (13:08:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 GER Lauffener RC, Crefeld (Roesch, W.) 3 01:57.904 03:59.169
02:01.265
2 PER Lima (Ferrand, F.) 2 02:06.260 04:13.042
02:06.782
13.873
3 USA Fairmount, Potomac (Sargent, R.) 1 02:14.893 04:27.429
02:12.536
28.260
4 BRA Gręmio, BARROSO (de Almeida, M.) 4 02:30.707 04:55.127
02:24.420
55.958
5 INT Casitas Rowing (US), Fredensborg (DK) (Harralson, D.) 6 02:43.562 05:22.662
02:39.100
01:23.493
- USA Marin, Cambridge (Carter, L.) 5   DNS

#2079 Mens I 2x Final 2 (13:11:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 INT Quintin (GB), Occoquan International (US) (Findlay, D.) 6 01:56.450 04:00.055
02:03.605
2 USA Saugatuck (Everett, J.) 2 02:05.003 04:13.025
02:08.022
12.970
3 BRA Santa Catarina (Maia Martins, O.) 4 02:12.728 04:24.815
02:12.087
24.760
4 SWE Stockholms RF (Ramsey, J.) 5 02:17.430 04:35.440
02:18.010
35.385
5 USA Chinook (Elsberg, S.) 1 02:19.841 04:37.700
02:17.859
37.645
6 JPN Mitsubishi (Mori, M.) 3 02:30.812 05:05.845
02:35.033
01:05.790

#2080 Mens I 2x Final 3 (13:14:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 PER Lima (De La Puente, G.) 1 02:10.561 04:18.663
02:08.102
2 USA Casitas Rowing, River City (Tanhauser, D.) 5 02:15.630 04:22.126
02:06.496
03.463
3 USA Colorado Rowing, Kenai Crewsers (Wurster, H.) 4 02:47.665 05:26.583
02:38.918
01:07.920
4 JPN Mitsubishi (Matsuno, N.) 2 03:03.985 06:15.793
03:11.808
01:57.130
- DEN Fredericia (Thomsen, O.) 3   DNS
- NOR Christiania RK (Refsum, H.) 6   DNS

#2081 Mens A 1x Final 1 (13:19:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 GER Pirnaer RV (Schaaf, S.) 6 01:41.338 03:28.042
01:46.704
2 GEO Tbilisi (khizanishvili, l.) 1 01:40.511 03:28.282
01:47.771
00.240
3 USA Texas Rowing Center (Kimber, K.) 2 01:48.547 03:36.955
01:48.408
08.913
4 USA Sammamish Rowing Association (DeWinter, D.) 7 01:48.313 03:38.322
01:50.009
10.280
5 USA Hollywood Rowing Club (Chavez, A.) 0 01:48.498 03:41.196
01:52.698
13.154
6 BRA CNRAC (Júnior (27), C.) 4 01:47.084 03:46.102
01:59.018
18.060
7 USA Nashville (Joniak, D.) 5 01:48.509 03:47.732
01:59.223
19.690
8 USA New Orleans (Huppi, J.) 3 01:51.358 03:49.292
01:57.934
21.250

#2082 Mens A 1x Final 2 (13:22:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 ITA C Milano (Paolo, M.) 1 01:52.479 03:48.448
01:55.969
2 ARG Argentina (De Agostini, S.) 5 01:55.761 03:50.553
01:54.792
02.105
3 USA New Orleans (Sgandurra, M.) 6 01:57.210 03:53.543
01:56.333
05.095
4 BRA Clube de Remo Rio de Janeiro (Sampaio, G.) 3 02:00.665 03:57.186
01:56.521
08.738
5 USA Jacksonville (East, C.) 7 02:00.383 03:57.283
01:56.900
08.835
6 USA Nashville (Munyan, M.) 0 02:00.077 03:58.607
01:58.530
10.159
- USA Augusta (Ward, A.) 2   DNS
- USA CRI (Bension, M.) 4   DNS

#2083 Mens A 1x Final 3 (13:25:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 ITA C Milano (Filippo, M.) 5 01:48.030 03:45.520
01:57.490
2 USA Belmont Rowing (Hebdon, M.) 7 01:57.879 03:50.097
01:52.218
04.577
3 USA Lookout (Worth, R.) 4 01:54.648 03:53.232
01:58.584
07.712
4 BRA GPA (Holderbaum, F.) 2 01:56.477 03:54.957
01:58.480
09.437
5 USA Nashville (Pollock, J.) 6 01:58.093 03:56.907
01:58.814
11.387
6 USA New Orleans (Kuckro, W.) 3 01:57.948 04:03.112
02:05.164
17.592
7 USA Rocky Mountain (Trumbour, A.) 1 02:08.382 04:16.452
02:08.070
30.932

#2084 Mens A 1x Final 4 (13:28:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA All-American Rowing Camp (Griffith, W.) 5 01:49.890 03:39.790
01:49.900
2 USA Columbia RC (Beckenhauer, T.) 2 01:51.990 03:46.360
01:54.370
06.570
3 USA Potomac (Sheppard, P.) 1 01:49.779 03:46.525
01:56.746
06.735
4 USA Undine (Sullivan, S.) 4 01:58.113 03:56.335
01:58.222
16.545
5 BRA Gręmio (Leal, J.) 7 01:58.328 04:09.015
02:10.687
29.225
6 BAH Skullers RC (Knowles, M.) 6 02:03.604 04:11.278
02:07.674
31.488
- RUS Ushakov (Morgachev, N.) 3   DNS

#2085 Mens A 1x Final 5 (13:31:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 DEN Sorř (Molvig, C.) 2 01:44.848 03:35.260
01:50.412
2 UKR RC Energia (Tsebro, P.) 5 01:47.119 03:39.400
01:52.281
04.140
3 BRA GUAJARÁ (Monteiro Lobato, B.) 4 01:54.242 03:48.350
01:54.108
13.090
4 USA Texas Rowing Center (Schnepp, D.) 3 01:54.846 03:48.430
01:53.584
13.170
5 USA Nashville (McLaughlin, J.) 6 01:54.935 03:51.610
01:56.675
16.350
6 USA Halifax (Staley, C.) 1 01:58.008 03:55.800
01:57.792
20.540
7 USA Tampa Rowing Club, Inc. (Coble, M.) 7 02:11.966 04:24.420
02:12.454
49.160

#2086 Mens A 1x Final 6 (13:34:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 CHI Estrella Blanca (Bartsch, D.) 5 01:46.505 03:39.189
01:52.684
2 GUA Guatemala (Sosa, D.) 3 01:50.618 03:41.512
01:50.894
02.323
3 USA Sarasota County (Gonzalez, J.) 4 01:49.816 03:41.812
01:51.996
02.623
4 USA Capital (Best, R.) 2 01:52.765 03:47.142
01:54.377
07.953
5 BRA GPA (Meirelles, L.) 1 01:55.640 03:47.307
01:51.667
08.118
6 USA Austin (Schiller, R.) 6 01:55.012 03:50.292
01:55.280
11.103
7 USA Undine (Reed, J.) 7 01:55.807 03:55.007
01:59.200
15.818

#2087 Mens A 1x Final 7 (13:37:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 ARG Párana (SANCHEZ, J.) 2 01:46.783 03:39.470
01:52.687
2 BRA Aldo Luz (Pereira Junior, E.) 5 01:50.649 03:43.890
01:53.241
04.420
3 USA Whitemarsh Boat Club (Wobeser, K.) 7 01:51.129 03:44.020
01:52.891
04.550
4 USA Vesper (Kaplan, G.) 1 01:53.938 03:44.215
01:50.277
04.745
5 USA First Coast (Lutat, W.) 6 01:51.652 03:44.220
01:52.568
04.750
6 USA Detroit Boat Club (Stanovoy, A.) 4 01:53.083 03:44.278
01:51.195
04.808
7 GBR Thames (Andreesen, T.) 3 01:58.987 03:59.410
02:00.423
19.940

#2088 Mens A 1x Final 8 (13:40:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA River City (Griffith, J.) 1 01:47.824 03:47.617
01:59.793
2 GBR Putney Town (Boileau (Ali), E.) 3 01:52.706 03:59.392
02:06.686
11.775
3 IRL Galway (Breen, J.) 6 02:00.293 04:05.212
02:04.919
17.595
4 USA Undine (Weaver, R.) 7 01:55.286 04:05.922
02:10.636
18.305
5 BRA GPA (Cunha, A.) 5 02:19.995 04:42.265
02:22.270
54.648
- USA Atlanta (Cloherty, W.) 2   DNS
- USA Greater Columbus (Sellars, D.) 4   DNS

#2089 Womens F 4x Final 1 (13:45:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 INT Riverside (US), WSAP Hamburg (DE), Palo Alto (US), WSV Waldshut (DE) (Widgery, C.) 3 01:53.499 03:49.256
01:55.757
2 USA Minneapolis Rowing Club (Lund, K.) 4 01:55.995 03:54.614
01:58.619
05.358
3 USA Masters Coaching (Lund, C.) 7 02:00.733 04:01.444
02:00.711
12.188
4 USA Chinook (Davis, D.) 1 01:59.824 04:04.111
02:04.287
14.855
5 USA Vesper, Nereid (Agersborg, K.) 5 02:01.439 04:07.284
02:05.845
18.028
6 USA Avalon, Tallahassee Rowing Club (Kelly, S.) 6 02:12.273 04:24.361
02:12.088
35.105
7 USA Rocket City (Della Silva, D.) 2 02:21.737 04:39.921
02:18.184
50.665

#2090 Womens F 4x Final 2 (13:48:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 INT Beaufort SC (US), Vesper (US), Penn AC (US), Dresdner Ruderverein (DE) (Weeks, M.) 4 01:52.020 03:48.518
01:56.498
2 USA Chinook (Goforth, K.) 3 01:55.758 03:54.475
01:58.717
05.957
3 USA Rocket City (Bock, B.) 6 02:01.254 04:00.708
01:59.454
12.190
4 CZE KVM 1881 Melník (Herinkova, A.) 2 02:01.958 04:03.015
02:01.057
14.497
5 USA Rocky Mountain (Acosta, N.) 1 02:04.343 04:07.640
02:03.297
19.122
6 USA Newport (Duddy, E.) 7 02:05.227 04:15.508
02:10.281
26.990
7 USA Avalon (Lance, L.) 5 02:31.345 04:54.133
02:22.788
01:05.615

#2091 Womens F 4x Final 3 (13:51:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Chinook (Lancaster, J.) 5 01:51.324 03:46.061
01:54.737
2 USA Baltimore, Carnegie Lake, Union (Pipitone, L.) 6 02:00.919 04:00.369
01:59.450
14.308
3 USA Potomac, Vesper (Merk-Gould, L.) 3 01:59.604 04:01.954
02:02.350
15.893
4 USA Rockland, Passaic River (Horn, L.) 1 01:59.864 04:02.209
02:02.345
16.148
5 INT Fredensborg (DK), De Hoop (NL), Christiania RK (NO), Winnipeg (CA) (Boldt, M.) 2 02:00.508 04:02.551
02:02.043
16.490
6 USA Sarasota County (Beene, E.) 7 02:00.890 04:02.774
02:01.884
16.713
7 AUS Albert Pk - Sth Melbourne, Alan Mitchell (Walker, M.) 4 02:51.268 06:21.640
03:30.372
02:35.579

#2092 Mens D 4- Final 1 (13:56:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 GER Rotation Berlin (Graap, T.) 6 01:33.332 03:14.788
01:41.456
2 USA Chinook (Dickison, D.) 7 01:39.092 03:22.345
01:43.253
07.557
3 INT Belarus (BY), Rocky Mountain (US) (Mironchik, D.) 1 01:41.643 03:26.620
01:44.977
11.832
4 USA Riverside, Rocky Mountain (Schreiber, R.) 2 01:46.880 03:32.365
01:45.485
17.577
5 USA Virginia (Alexander, C.) 5 01:47.672 03:37.465
01:49.793
22.677
6 USA CRI (Lynch, R.) 3 01:48.436 03:39.510
01:51.074
24.722
7 CAN Winnipeg (Lamont, A.) 4 02:02.769 04:05.465
02:02.696
50.677

#2093 Mens D 4- Final 2 (13:59:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 GER Hallesche-Rvg. Böllberg u. Nel, MRCB (Sauerbrey, U.) 2 01:34.476 03:10.795
01:36.319
2 BRA CR Bandeirantes (Ribas, A.) 4 01:34.900 03:14.027
01:39.127
03.232
3 USA RowHouse (Viacava, F.) 1 01:36.312 03:14.310
01:37.998
03.515
4 USA New Haven (Friel, G.) 5 01:40.403 03:22.142
01:41.739
11.347
5 USA Palm Beach, Occoquan International, Malta, Undine (Desouza, C.) 7 01:42.152 03:29.487
01:47.335
18.692
6 USA Potomac (Holland, N.) 3 01:45.785 03:31.432
01:45.647
20.637
7 GER Rotation Berlin, Hersfelder (Löchert, M.) 6 01:45.269 03:37.117
01:51.848
26.322

#2094 Mens G 1x Final 1 (14:11:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Austin (Lay, F.) 0 01:58.386 04:03.010
02:04.624
2 CAN Delta Deas (Stout, R.) 1 02:04.424 04:07.460
02:03.036
04.450
3 IRL Athlone (Gallen, P.) 2 02:08.850 04:11.690
02:02.840
08.680
4 USA Hampton Roads (Conner, N.) 5 02:08.955 04:16.480
02:07.525
13.470
5 USA Fairmount (Hurley, M.) 3 02:05.819 04:22.520
02:16.701
19.510
6 USA All North Shore Crew (Lichter, S.) 4 02:21.230 04:39.760
02:18.530
36.750
7 USA Belmont Rowing (Nixon, P.) 7 02:20.357 04:44.970
02:24.613
41.960
8 BRA CABANGA (giacomin, c.) 6 02:30.879 05:09.060
02:38.181
01:06.050

#2095 Mens G 1x Final 2 (14:14:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 CZE Bohemians Praha (Burda, V.) 6 01:58.030 03:56.590
01:58.560
2 GUA Amatitlan (Nanne, E.) 2 01:59.615 03:56.600
01:56.985
00.010
3 USA Beaver Creek Sculling (Redinger, C.) 0 02:01.194 03:56.990
01:55.796
00.400
4 USA Minneapolis Rowing Club (Conroy, K.) 1 01:59.779 04:09.900
02:10.121
13.310
5 USA Greater Lawrence Rowing (LePard, B.) 3 02:05.517 04:12.930
02:07.413
16.340
6 USA Palm Beach (Green, J.) 5 02:13.050 04:25.950
02:12.900
29.360
7 USA Occoquan International (Wood, T.) 4 02:11.837 04:28.840
02:17.003
32.250
- CAN Vancouver (CROWLEY, L.) 7   DNS

#2096 Mens G 1x Final 3 (14:17:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 BRA Aldo Luz (de Melo, C.) 5 02:00.328 04:03.650
02:03.322
2 USA GMS Rowing (Verlin, M.) 7 02:00.422 04:05.190
02:04.768
01.540
3 USA Riverside (Kurmakov, N.) 2 02:04.235 04:13.390
02:09.155
09.740
4 URU Colonia (Mendiguibel, W.) 3 02:05.257 04:15.350
02:10.093
11.700
5 USA Charleston (Dombrowski, D.) 4 02:13.753 04:23.600
02:09.847
19.950
6 PER regatas union (Gamio, R.) 1 02:10.868 04:27.770
02:16.902
24.120
7 USA Halifax (Silva, E.) 0 02:50.848 05:51.460
03:00.612
01:47.810
- USA Rocky Mountain (Stevens, P.) 6   DNS

#2097 Mens G 1x Final 4 (14:20:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 NOR Christiania RK (Hoy, I.) 6 01:59.347 04:04.478
02:05.131
2 USA Caloosa Coast (Fentress, J.) 3 01:59.238 04:10.603
02:11.365
06.125
3 USA Wilmington (Goodnow, C.) 7 02:07.756 04:18.143
02:10.387
13.665
4 JPN Dankaigo (Kodama, Y.) 4 02:06.412 04:20.813
02:14.401
16.335
5 UKR Dnipro (Kupin, G.) 0 02:15.498 04:40.677
02:25.179
36.199
6 BRA Botafogo (Pereira, J.) 1 02:24.694 04:50.303
02:25.609
45.825
7 USA SANCA (Ancil, P.) 5 03:08.736 06:16.605
03:07.869
02:12.127
- USA Rocky Mountain (Stevens, D.) 2   DNS

#2098 Mens G 1x Final 5 (14:23:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Northview (Anderson, R.) 6 02:03.472 04:08.365
02:04.893
2 USA Jacksonville (Ratajczyk, A.) 4 02:09.885 04:18.915
02:09.030
10.550
3 USA Gainesville Area Rowing (Davis, D.) 3 02:12.263 04:21.250
02:08.987
12.885
4 USA Fairmount (Jonik, S.) 1 02:10.332 04:28.350
02:18.018
19.985
5 BRA Martinelli (Braz da Silva, V.) 0 02:18.698 04:29.194
02:10.496
20.829
6 USA Greater Houston (Crean, J.) 7 02:22.187 04:41.295
02:19.108
32.930
7 NOR Bestumkilen RK (Punter, A.) 5 02:21.780 04:47.620
02:25.840
39.255
- AUS Sandy Bay (Sullivan, T.) 2   DNS

#2099 Mens G 1x Final 6 (14:26:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 GBR Dart Totnes (Stewart, R.) 3 01:55.936 04:00.746
02:04.810
2 USA All-American Rowing Camp (Dietz, J.) 1 01:55.654 04:04.561
02:08.907
03.815
3 USA Union (Kane Jr, C.) 7 02:05.103 04:13.474
02:08.371
12.728
4 NOR Christiania RK (Brřymer, Ř.) 6 02:09.376 04:19.710
02:10.334
18.964
5 JPN Dankaigo (Ikeda, T.) 2 02:10.518 04:20.975
02:10.457
20.229
6 IRL Tony Corcoran (Corcoran, T.) 5 02:10.167 04:21.230
02:11.063
20.484
7 USA Sarasota County (Sperrazza, D.) 0 02:14.849 04:36.244
02:21.395
35.498
8 USA Anchorage (Bryson, G.) 4 02:19.285 04:48.305
02:29.020
47.559

#2100 Mens G 1x Final 7 (14:29:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 JPN Seta Rowing (Adachi, A.) 3 02:00.765 04:07.990
02:07.225
2 NOR Drammen (Hoff, S.) 2 02:07.449 04:11.760
02:04.311
03.770
3 USA Duxbury Bay Maritime School (Spurway, H.) 6 02:13.556 04:28.765
02:15.209
20.775
4 DEN Holstebro (Rřmer, O.) 5 02:13.749 04:31.715
02:17.966
23.725
5 USA Virginia (LeBlanc, D.) 1 02:11.647 04:32.660
02:21.013
24.670
6 USA Detroit Boat Club (Maher, B.) 4 02:19.425 04:36.905
02:17.480
28.915
7 USA Fairmount (Killen, H.) 7 02:26.163 04:59.415
02:33.252
51.425

#2101 Womens A 4- Final 1 (14:34:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA CRI (Christmas, E.) 1 01:48.309 03:39.322
01:51.013
2 USA Chinook (Sackett, T.) 4 01:48.420 03:39.969
01:51.549
00.647
3 CAN Row NL (Wadden, K.) 3 01:46.560 03:44.509
01:57.949
05.187
4 USA Rocky Mountain (Genaud, N.) 5 01:55.294 03:53.939
01:58.645
14.617
5 INT Bogota (CO), Belmont Rowing (US), Tampa Athletic Club (US) (Tba, T.) 2 02:05.052 04:16.484
02:11.432
37.162

#2102 Womens A 4- Final 2 (14:37:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA S&M Rowing, ROCCS, Treasure Coast (Detlefsen, L.) 4 01:52.522 03:42.401
01:49.879
2 USA Riverside (Minc, S.) 2 01:51.626 03:42.406
01:50.780
00.005
3 USA Texas Rowing Center (Granshaw, J.) 3 01:58.464 03:59.929
02:01.465
17.528
4 USA Carnegie Lake, Alexandria, Asheville Rowing Club (Pollini, A.) 5 01:59.030 04:05.739
02:06.709
23.338

#2103 Womens D 2x Final 1 (14:42:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Baltimore (Lawrence, E.) 3 01:59.617 04:00.889
02:01.272
2 MEX Espańa (Elizondo Flores, M.) 4 02:01.237 04:03.624
02:02.387
02.735
3 USA Sarasota County (Heath, M.) 5 01:59.437 04:03.759
02:04.322
02.870
4 USA Miami Rowing Club (McAliley, C.) 6 02:03.839 04:17.364
02:13.525
16.475
5 USA Chinook (Fabris-Brimble, J.) 7 02:10.735 04:29.989
02:19.254
29.100
6 CAN Pinawa (Vilks, F.) 2 02:14.737 04:31.577
02:16.840
30.688
7 USA Lookout (Nolan, J.) 1 02:15.406 04:43.814
02:28.408
42.925

#2104 Womens D 2x Final 2 (14:45:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA College Club Seattle, Calm Waters (Huffman, J.) 1 01:56.780 03:53.444
01:56.664
2 USA Chinook (Talbot, H.) 4 01:58.076 03:58.926
02:00.850
05.482
3 CAN Winnipeg (Lefort, A.) 2 01:59.785 03:59.911
02:00.126
06.467
4 USA College Club Seattle (Hathaway, J.) 5 02:07.294 04:12.261
02:04.967
18.817
5 DEN Humlebćk Roklub (Porsmose, M.) 6 02:12.638 04:16.176
02:03.538
22.732
6 USA Baltimore (Carson, T.) 7 02:13.523 04:28.026
02:14.503
34.582
7 USA Halifax (Bell, E.) 3 02:17.472 04:37.671
02:20.199
44.227

#2105 Womens D 2x Final 3 (14:48:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Atomic Rowing, Nashville (Dowhos-O'Gorman, C.) 5 02:05.316 04:09.374
02:04.058
2 USA Minneapolis Rowing Club (Peszek, D.) 3 02:10.072 04:15.889
02:05.817
06.515
3 USA Riverside (Verheul, A.) 2 02:07.265 04:17.149
02:09.884
07.775
4 USA RollinsCRA, RowHouse (Dennis, M.) 1 02:07.598 04:25.949
02:18.351
16.575
5 CAN Calgary RC (Blandford, D.) 6 02:16.592 04:43.644
02:27.052
34.270
6 GBR Twickenham (Hughes, E.) 4 02:52.154 05:31.394
02:39.240
01:22.020
- USA Palm Coast (Shugg, K.) 7   DNS

#2106 Womens D 2x Final 4 (14:51:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 CAN Georgian Bay (Abbott, T.) 3 01:58.952 03:57.512
01:58.560
2 USA Miami Rowing Club (Ortiz, Y.) 4 02:02.696 04:10.759
02:08.063
13.247
3 USA Casitas Rowing, Atlanta (Hoyt, B.) 1 02:07.749 04:11.502
02:03.753
13.990
4 USA Rocky Mountain (McMath, L.) 6 02:06.696 04:12.829
02:06.133
15.317
5 USA Halifax (Cheslow, D.) 7 02:11.740 04:26.654
02:14.914
29.142
6 BRA Clube de Remo Rio de Janeiro (Sztancsa, A.) 5 02:10.345 04:30.774
02:20.429
33.262
7 USA Sarasota County (Bowman, R.) 2 02:20.985 04:35.484
02:14.499
37.972

#2107 Womens D 2x Final 5 (14:54:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Dallas (Tomaseski, G.) 1 01:54.546 03:54.282
01:59.736
2 USA Vesper, University (James, A.) 2 02:00.848 04:00.512
01:59.664
06.230
3 DEN Nyborg, Roforeningen KVIK (Buchwaldt, C.) 5 02:01.142 04:04.172
02:03.030
09.890
4 USA Baltimore (Burt, S.) 4 02:06.515 04:13.377
02:06.862
19.095
5 USA Sarasota County (Ter Doest, L.) 6 02:05.375 04:15.142
02:09.767
20.860
6 INT Corinthians (BR), Club Corrientes (AR) (Puccetti, A.) 3 02:06.266 04:15.247
02:08.981
20.965
7 USA Rocky Mountain (engel, p.) 7 02:14.466 04:27.087
02:12.621
32.805

#2108 Womens D 2x Final 6 (14:57:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 CAN Georgian Bay (Barr McGill, K.) 6 01:59.382 03:56.976
01:57.594
2 USA Sarasota Crew (Marichal, A.) 3 02:01.773 03:59.926
01:58.153
02.950
3 USA Pocock, Cincinnati RC (Aguda, C.) 7 02:10.035 04:19.151
02:09.116
22.175
4 DEN Humlebćk Roklub (Westermann, S.) 5 02:11.777 04:22.721
02:10.944
25.745
5 USA Alexandria, Avalon (Goodwin, J.) 2 02:20.015 04:37.441
02:17.426
40.465
6 USA Miami Rowing Club (Landry, J.) 4 02:32.528 05:07.463
02:34.935
01:10.487
- USA Rocky Mountain (Fortune, A.) 1   DNS

#2109 Mens J-M 4- Final 1 (15:02:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 INT Naples (US), Christiania RK (NO) J (roth, c.) 4 02:23.293 04:51.663
02:28.370
2 INT Christiania RK (NO), Colorado Rowing (US), Casitas Rowing (US), College Club Seattle (US) K (Ahlsand, T.) 3 02:36.293 05:06.925
02:30.632
15.262

#2110 Mens B 2- Final 1 (15:08:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Belen Community Rowing (Muffelman, M.) 2 01:44.573 03:35.895
01:51.322
2 INT Deportivo Alemán de Concepcion (CL), Paraguayo-Aleman (PY) (Seitz, P.) 3 01:50.004 03:40.322
01:50.318
04.427
3 BRA Martinelli (Barcelos, M.) 6 01:50.748 03:40.582
01:49.834
04.687
4 BRA Corinthians (da Cunha Pierri, B.) 1 01:51.879 03:45.187
01:53.308
09.292
5 USA Sarasota Crew (Campana, J.) 7 01:57.684 03:58.997
02:01.313
23.102
6 KOR Seoul Rowing Club (Kim, J.) 4 02:13.744 04:35.550
02:21.806
59.655
- SWE Stockholms RF (Rashid, H.) 5   DNS

#2111 Mens B 2- Final 2 (15:11:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Nashville (Kuttelwascher, D.) 5 01:44.622 03:37.518
01:52.896
2 USA Chinook (McClurg, M.) 2 01:51.150 03:44.185
01:53.035
06.667
3 RUS Ushakov (Ovechko, D.) 3 01:52.050 03:46.263
01:54.213
08.745
4 ITA C Milano (Filippo, M.) 6 01:55.586 03:53.758
01:58.172
16.240
5 PAR Sajonia (Torres, R.) 4 02:13.946 04:36.663
02:22.717
59.145
- BRA Vasco Da Gama (Moita, M.) 1   DNS

#2112 Womens B 1x Final 1 (15:16:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Sammamish Rowing Association (Suzzarini, C.) 7 01:58.604 04:04.463
02:05.859
2 USA Lookout (Novak, M.) 1 02:04.008 04:13.243
02:09.235
08.780
3 GER Hamburger Ruderinnen-Club von (Bode, L.) 2 02:04.995 04:13.566
02:08.571
09.103
4 USA RollinsCRA (Riekki, L.) 5 02:08.159 04:23.253
02:15.094
18.790
5 USA Masters Coaching (Brown, V.) 0 02:12.122 04:26.187
02:14.065
21.724
6 USA Rocky Mountain (Ormond, N.) 3 02:12.075 04:27.818
02:15.743
23.355
7 BAH Skullers RC (Swaby, M.) 6 02:42.068 05:44.853
03:02.785
01:40.390
- EGY Egypt (Hashem, O.) 4   DNS

#2113 Womens B 1x Final 2 (15:19:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Sarasota Scullers (Corbett, L.) 1 02:02.026 04:01.778
01:59.752
2 USA Atlanta (Perkins, K.) 4 02:04.864 04:09.113
02:04.249
07.335
3 USA Gainesville Area Rowing (Figueroa, J.) 7 02:11.015 04:19.448
02:08.433
17.670
4 BRA CR Piraquę (Santinoni, E.) 3 02:10.770 04:19.908
02:09.138
18.130
5 USA Cincinnati RC (beene-skuban, j.) 0 02:11.442 04:25.342
02:13.900
23.564
6 USA Riverside (Minc, S.) 5 02:12.935 04:26.088
02:13.153
24.310
7 CAN Calgary RC (Wilderdijk, M.) 2 02:23.522 04:37.358
02:13.836
35.580
8 ARG San Fernando (Schmidt, P.) 6 02:21.875 04:44.938
02:23.063
43.160

#2114 Womens B 1x Final 3 (15:22:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Carnegie Lake (Oomen, V.) 4 02:01.610 04:05.340
02:03.730
2 USA Peachtree City Rowing Club (Gradek, M.) 7 02:04.375 04:10.565
02:06.190
05.225
3 USA Vesper (Anders, D.) 1 02:09.695 04:14.348
02:04.653
09.008
4 USA Rocky Mountain (Evans, T.) 2 02:08.348 04:14.955
02:06.607
09.615
5 USA Tulsa (Sturd, D.) 3 02:04.722 04:15.713
02:10.991
10.373
6 BRA CNRAC (Borges Campos, A.) 5 02:07.610 04:21.525
02:13.915
16.185
7 CAN Winnipeg (Fenton, L.) 6 02:20.713 04:40.505
02:19.792
35.165

#2115 Womens B 1x Final 4 (15:25:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Vesper (Kaplan, S.) 2 01:58.685 03:56.441
01:57.756
2 USA Potomac (Huxley, o.) 4 02:00.907 04:01.336
02:00.429
04.895
3 POL Posnania (Szczepaniak, L.) 3 02:02.120 04:05.726
02:03.606
09.285
4 CAN Winnipeg (Wilson-Kowal, S.) 5 02:11.823 04:20.796
02:08.973
24.355
5 USA ROCCS (Brazill, D.) 1 02:12.694 04:28.711
02:16.017
32.270
6 USA Minneapolis Rowing Club (Crandall, L.) 6 02:11.920 04:31.816
02:19.896
35.375
- USA Texas Rowing Center (Wilson, K.) 7   DNS

#2116 Mens E 4x Final 1 (15:30:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Texas Rowing Center, Detroit Boat Club, Minneapolis Rowing Club (Knifton, M.) 5 01:33.806 03:12.365
01:38.559
2 INT BARROSO (BR), Gręmio (BR), Sausalito (CL) (MOCELLIN, I.) 4 01:39.093 03:19.882
01:40.789
07.517
3 BRA Martinelli (Teixeira, A.) 2 01:40.982 03:26.187
01:45.205
13.822
4 USA Rocky Mountain (Mas, D.) 7 01:42.102 03:27.062
01:44.960
14.697
5 INT Halifax (US), RC Bergedorf (DE) (Makowski, M.) 1 01:45.713 03:30.990
01:45.277
18.625
6 USA Hampton Roads (Smith, S.) 6 01:48.828 03:37.327
01:48.499
24.962
7 USA CRI (Senner, J.) 3 01:48.546 03:37.910
01:49.364
25.545
8 INT Malmö (SE), Jönköpings RS (SE), Aviron Lachine (CA) (Ekström, P.) 0 01:50.810 03:40.061
01:49.251
27.696

#2117 Mens E 4x Final 2 (15:33:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 CHI Estrella Blanca, Sausalito (Retamal, A.) 5 01:37.786 03:21.468
01:43.682
2 INT Cincinnati RC (US), Fribourg (CH) (Miller, R.) 1 01:41.135 03:24.156
01:43.021
02.688
3 USA Potomac (Caudron, E.) 4 01:43.402 03:25.393
01:41.991
03.925
4 USA Sarasota County, Three Rivers (Gonzalez, J.) 0 01:46.893 03:35.200
01:48.307
13.732
5 DEN Humlebćk Roklub (Strudahl, K.) 7 01:50.535 03:39.906
01:49.371
18.438
6 USA Rocky Mountain (Balsley, E.) 6 01:54.388 03:49.016
01:54.628
27.548
- USA Row Brevard, Vero Beach Rowing (Crossley, B.) 2   DNF
- RUS Ushakov (Morgachev, N.) 3   DNS

#2118 Mens E 4x Final 3 (15:36:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 INT VK Slavia Praha (CZ), Slavoj Litomerice (CZ), Fairmount (US) (Sulc, J.) 7 01:34.938 03:14.561
01:39.623
2 ARG La Marina, San Fernando (Massaccesi, C.) 4 01:36.380 03:16.876
01:40.496
02.315
3 USA CHAOS (McDonogh, R.) 6 01:37.860 03:21.671
01:43.811
07.110
4 USA Malta (Trocky, T.) 2 01:40.247 03:22.203
01:41.956
07.642
5 DEN Fredericia, Middelfart RK (Nielsen, F.) 1 01:40.992 03:22.606
01:41.614
08.045
6 USA New York AC, Pennsylvania Barge Club, Whitemarsh Boat Club, Baltimore (Windeknecht, C.) 0 01:42.814 03:23.035
01:40.221
08.474
7 SWE Stockholms RF (Rashid, H.) 5 01:48.614 03:42.843
01:54.229
28.282
- USA Potomac, Riverside (Kiernan, T.) 3   DNS

#2119 Mens E 4x Final 4 (15:39:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 ARG Argentina, Tigre Boat Club, Rowing Club Argentino (Caggianessa, J.) 3 01:38.230 03:17.734
01:39.504
2 USA Upper Valley Rowing, Palm Beach, Minneapolis Rowing Club (michalitsianos, j.) 2 01:39.790 03:18.816
01:39.026
01.082
3 USA Chinook (Waddell, K.) 6 01:43.093 03:28.946
01:45.853
11.212
4 USA Virginia, Washington Rowing School (Barth, O.) 7 01:44.622 03:30.601
01:45.979
12.867
5 USA University, Wilmington (Seybolt, C.) 1 01:44.944 03:30.991
01:46.047
13.257
6 USA Riverside, Rocky Mountain (Schreiber, R.) 4 01:49.808 03:42.396
01:52.588
24.662
7 CAN Winnipeg (Pundyk, T.) 5 01:55.477 03:55.496
02:00.019
37.762

#2120 Mens E 4x Final 5 (15:42:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 INT Jurmalas sports (LV), Berry Hill BC (US), Western Reserve (US), Atomic Rowing (US) (Meikaliss, V.) 2 01:38.155 03:16.187
01:38.032
2 USA Chinook (Reichart, R.) 3 01:38.517 03:16.892
01:38.375
00.705
3 AUS Essendon, Mosman (Nugent, B.) 6 01:41.382 03:20.727
01:39.345
04.540
4 USA North Palm Beach (Elliott, B.) 7 01:43.424 03:30.077
01:46.653
13.890
5 USA Caloosa Coast (Knoche, M.) 1 01:45.437 03:32.169
01:46.732
15.982
6 INT Furesř (DK), Western Reserve (US), Seta Rowing (JP) (Kongsbak, O.) 5 01:45.819 03:34.317
01:48.498
18.130
7 USA All-American Rowing Camp (Dietz, J.) 4 01:47.235 03:36.442
01:49.207
20.255

#2121 Mens H 4+ Final 1 (15:45:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Occoquan International (Van Blom, J.) 6 01:52.813 03:52.305
01:59.492
2 USA Chinook (Busuioceanu, A.) 1 01:59.104 03:57.830
01:58.726
05.525
3 INT Halifax (US), La Baie Verte (US), Seeclub Zürich (CH), Polytechniker RC Zurich (CH), University (USA) (Sperber, P.) 2 01:59.302 03:58.055
01:58.753
05.750
4 USA Sarasota County (Giannini, R.) 3 02:00.686 04:08.027
02:07.341
15.722
5 JPN Nagoya (Motoyasu, K.) 5 02:22.397 04:46.922
02:24.525
54.617
- USA Rocky Mountain (Fletcher, G.) 4   DNS

#2122 Mens H 4+ Final 2 (15:48:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 INT Kent Mitchell (US), Adelaide University (AU), Lake Washington (US) (Hume, W.) 5 01:52.383 03:44.794
01:52.411
2 USA Detroit Boat Club, Ann Arbor RC, Cambridge (Bernfield, J.) 1 01:53.500 03:45.224
01:51.724
00.430
3 USA Occoquan International (Meyers, E.) 2 01:55.963 03:49.959
01:53.996
05.165
4 USA Fairmount, San Diego RC, Atlanta (Shuster, C.) 6 02:06.472 04:09.629
02:03.157
24.835
5 USA Tallahassee Rowing Club, Detroit Boat Club (van de Burgt, B.) 3 02:08.865 04:16.939
02:08.074
32.145
6 JPN Nagoya (Mitsuyuki, I.) 4 02:11.469 04:21.609
02:10.140
36.815

#2123 Womens E 8+ Final 1 (15:53:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 INT WSAP Hamburg (DE), New Haven (US), Auckland (NZ), Vesper (US), Upper Valley Rowing (US), Victoria Lake (ZA), Milestone Rowing Club (HU), SC Kuesnacht (SUI) (Voelkner, I.) 3 01:49.564 03:37.511
01:47.947
2 USA Minneapolis Rowing Club, Atlanta (Lund, K.) 6 01:47.964 03:41.546
01:53.582
04.035
3 USA Annapolis RC (Yatsuk, D.) 2 01:50.806 03:41.853
01:51.047
04.342
4 USA Chinook (Pederson, J.) 1 01:51.546 03:43.376
01:51.830
05.865
5 USA Asheville Rowing Club (Groben, C.) 4 01:50.333 03:46.546
01:56.213
09.035
6 USA Baltimore, Washington Rowing School, Carnegie Lake (Turtle, E.) 7 01:54.257 03:48.648
01:54.391
11.137
7 USA Jacksonville (Sanchez-Salazar, B.) 5 01:56.010 03:51.603
01:55.593
14.092

#2124 Womens E 8+ Final 2 (15:56:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Chinook (Galow, L.) 7 01:47.189 03:35.147
01:47.958
2 USA CRI (Martini, C.) 5 01:47.629 03:38.017
01:50.388
02.870
3 USA Orlando RC (Welch, L.) 1 01:48.909 03:38.242
01:49.333
03.095
4 USA Riverside, College Club Seattle, PCRA, Cambridge (Verheul, A.) 3 01:52.552 03:45.829
01:53.277
10.682
5 USA Halifax (Oppenheimer, D.) 4 01:53.396 03:51.364
01:57.968
16.217
6 USA Sarasota Crew (Yaegers, M.) 6 01:56.249 03:57.669
02:01.420
22.522
7 INT Detroit Boat Club (US), Albert Pk - Sth Melbourne (AU), Masters Coaching (US), Alan Mitchell (AU) (Newman, T.) 2 02:03.074 04:06.047
02:02.973
30.900

#2125 Womens E 8+ Final 3 (15:59:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Chinook (Davis, D.) 5 01:43.640 03:30.112
01:46.472
2 INT Carnegie Lake (US), Strathclyde Park (GB), Fairmount (US), Vesper (US), Penn AC (US), East Arm (US) (Müller, A.) 6 01:46.185 03:34.017
01:47.832
03.905
3 USA Atlanta (Conway, C.) 3 01:49.852 03:41.140
01:51.288
11.028
4 USA Sarasota County, Cincinnati RC (Heath, M.) 1 01:53.529 03:48.297
01:54.768
18.185
5 USA Masters Coaching (oweis, d.) 2 01:52.427 03:48.655
01:56.228
18.543
6 USA Avalon (Maguire, M.) 4 02:13.658 04:26.960
02:13.302
56.848

#3001 Mens C 4x Final 1 (08:00:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 RUS Ushakov (Ovechko, D.) 2 01:32.787 03:11.547
01:38.760
2 USA S&M Rowing, All-American Rowing Camp, Riverside (King, P.) 1 01:39.418 03:19.962
01:40.544
08.415
3 POL Posnania, Szczecin (Szczepaniak, P.) 6 01:40.049 03:23.467
01:43.418
11.920
4 USA Capital, Asheville Rowing Club (Rabus, A.) 7 01:42.396 03:25.827
01:43.431
14.280
5 PAR Sajonia, Paraguayo-Aleman (Seitz, P.) 4 01:41.071 03:31.062
01:49.991
19.515
6 USA Peachtree City Rowing Club (Wheeler, S.) 3 01:48.120 03:39.662
01:51.542
28.115
7 USA Rocky Mountain (Balsley, E.) 5 01:41.080 03:39.922
01:58.842
28.375

#3002 Mens C 4x Final 2 (08:03:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 UKR Kiev Masters (Dyukov, Y.) 2 01:45.278 03:13.491
01:28.213
2 ARG Argentina, Tigre Boat Club, Regatas América (De Agostini, S.) 5 01:43.458 03:20.286
01:36.828
06.795
3 INT Asociacion Cordobesa de Remo (AR), America (AR), Belmont Rowing (US), Greater Dayton (US) (Martin, S.) 6 01:44.269 03:27.361
01:43.092
13.870
4 USA Austin, Texas Rowing Center (Schiller, R.) 4 01:36.838 03:29.061
01:52.223
15.570
5 USA CHAOS (Smith, R.) 1 01:35.407 03:34.876
01:59.469
21.385
6 USA Gainesville Area Rowing, Halifax (Swinford, T.) 7 01:48.523 03:37.156
01:48.633
23.665
7 USA Riverside, Virginia (Garbutt, D.) 3 01:48.940 03:40.876
01:51.936
27.385

#3003 Mens C 4x Final 3 (08:06:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 DEN Sorř, Nyborg, Middelfart RK (Molvig, C.) 1 01:34.385 03:13.498
01:39.113
2 MEX Espańa (Prado, L.) 6 01:37.754 03:15.748
01:37.994
02.250
3 INT Vasco Da Gama (BR), Regatas Rosario (AR) (Moita, M.) 4 01:35.363 03:17.263
01:41.900
03.765
4 USA Undine (Weaver, R.) 3 01:40.429 03:25.103
01:44.674
11.605
5 CHI Estrella Blanca, Deportivo Alemán de Concepcion (Latorre, P.) 2 01:40.083 03:28.058
01:47.975
14.560
6 USA Fairmount (Ryan, J.) 5 01:42.367 03:30.458
01:48.091
16.960
7 USA RowHouse, Miami Rowing Club, Austin (Vazquez, Y.) 7 01:43.229 03:33.998
01:50.769
20.500

#3004 Mens C 4x Final 4 (08:09:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Texas Rowing Center (Knifton, M.) 6 01:35.281 03:15.529
01:40.248
2 PER Lima (otero, j.) 3 01:40.468 03:22.924
01:42.456
07.395
3 CAN Georgian Bay (Ingleton, B.) 1 01:42.608 03:29.684
01:47.076
14.155
4 USA Rockland (Devoe, J.) 5 01:45.304 03:31.194
01:45.890
15.665
5 USA CRI (Lynch, R.) 2 01:48.130 03:42.214
01:54.084
26.685
6 INT Humlebćk Roklub (DK), Hollywood Rowing Club (US) (Wellendorph, K.) 4 01:58.010 03:52.479
01:54.469
36.950

#3005 Womens C 2- Final 1 (08:14:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 GBR Strathclyde Park (Connal, G.) 2 01:59.798 04:09.713
02:09.915
2 USA College Club Seattle (Stoddard, K.) 3 02:01.811 04:11.458
02:09.647
01.745
3 INT Caloosa Coast (US), Neste (FI) (Lahtinen, A.) 4 02:08.940 04:18.228
02:09.288
08.515
4 USA Riverside (Chouinard, A.) 1 02:09.127 04:22.483
02:13.356
12.770
5 USA Sarasota Crew (Horler, K.) 5 02:14.603 04:29.370
02:14.767
19.657
6 USA Annapolis RC (Iannaccone, A.) 7 02:15.260 04:29.623
02:14.363
19.910
7 USA Masters Coaching (oweis, d.) 6   04:44.713 35.000

#3006 Womens C 2- Final 2 (08:17:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Carnegie Lake (Brookes, Z.) 5 02:06.597 04:15.162
02:08.565
2 USA CRI (Sutter, C.) 6 02:11.486 04:24.347
02:12.861
09.185
3 INT Detroit Boat Club (US), Albert Pk - Sth Melbourne (AU) (Newman, T.) 2 02:16.361 04:28.602
02:12.241
13.440
4 USA Atlanta (Perkins, K.) 3 02:20.837 04:41.732
02:20.895
26.570
- USA Alexandria (Jones, P.) 1   DNS
- NZL Auckland (DeLong, M.) 4   DNS

#3007 Womens C 2- Final 3 (08:20:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Dallas (Tomaseski, G.) 6 02:02.531 04:08.186
02:05.655
2 CAN Winnipeg (Lefort, A.) 4 02:05.803 04:11.681
02:05.878
03.495
3 USA College Club Seattle (Canfield, T.) 5 02:10.820 04:19.581
02:08.761
11.395
4 USA East Arm (Lawrence, A.) 1 02:12.265 04:24.781
02:12.516
16.595
5 USA Texas Rowing Center (Wilson, K.) 3 02:16.443 04:30.526
02:14.083
22.340
6 UKR Mala Flotilia (Khomenko, T.) 2 02:20.825 04:46.696
02:25.871
38.510

#3008 Womens F 8+ Final 1 (08:25:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Chinook (Davis, D.) 6 01:49.379 03:41.762
01:52.383
2 INT Beaufort SC (US), Vesper (US), Penn AC (US), Dresdner Ruderverein (DE), Grünau (DE), Ruderverein Empor (DE), Ruderclub Fürstenwalde 1893 e. (DE), University (USA) (Weeks, M.) 5 01:49.055 03:46.292
01:57.237
04.530
3 INT WSAP Hamburg (DE), New Haven (US), Auckland (NZ), Palo Alto (US), Vesper (US), Riverside (US), WSV Waldshut (DE), Upper Valley Rowing (US), Atlanta (USA) (Voelkner, I.) 3 01:53.201 03:48.257
01:55.056
06.495
4 USA Masters Coaching (Jarvis, N.) 1 01:58.886 03:59.557
02:00.671
17.795
5 USA Sarasota Crew (Gutek, S.) 4 02:07.570 04:18.557
02:10.987
36.795
6 USA Avalon, University (Maguire, M.) 2 02:20.224 04:38.452
02:18.228
56.690

#3009 Womens F 8+ Final 2 (08:28:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Chinook (Pederson, J.) 5 01:54.478 03:51.640
01:57.162
2 USA CRI (Martini, C.) 1 01:54.807 03:52.493
01:57.686
00.853
3 USA Orlando RC (Welch, L.) 2 01:59.749 04:02.255
02:02.506
10.615
4 INT Vesper (US), Nereid (US), SC Kuesnacht (SUI) (Hingley, S.) 3 01:59.643 04:03.140
02:03.497
11.500
5 USA Tallahassee Rowing Club, Avalon (Falconer, M.) 4 02:05.163 04:13.740
02:08.577
22.100

#3010 Mens F 4+ Final 1 (08:33:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Occoquan International (Lowe, J.) 4 01:47.771 03:39.741
01:51.970
2 USA New Haven (Schofield, M.) 3 01:51.109 03:46.506
01:55.397
06.765
3 INT SC Berlin-Koepenick (DE), Lookout (US) (Schulz, H.) 2 01:52.976 03:47.201
01:54.225
07.460
4 USA Jacksonville (Whitbeck, R.) 0 01:54.318 03:51.935
01:57.617
12.194
5 USA Potomac, Riverside, Cambridge (Folger, P.) 1 01:56.891 03:53.216
01:56.325
13.475
6 USA Riverside, Potomac (Milne, G.) 7 01:58.931 03:54.296
01:55.365
14.555
7 USA Rocket City, Alexandria, Nashville (Yates, G.) 5 01:59.687 03:56.361
01:56.674
16.620
8 USA Halifax (Sperber, P.) 6 02:03.771 04:05.896
02:02.125
26.155

#3011 Mens F 4+ Final 2 (08:36:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 INT English RC (RU), Lea (GB), Ushakov (RU) (Tyutin, D.) 5 01:48.824 03:42.599
01:53.775
2 USA Palm Beach, Occoquan International, Minneapolis Rowing Club (Desouza, C.) 6 01:51.935 03:47.146
01:55.211
04.547
3 USA New Haven (Thomas, D.) 4 01:53.384 03:48.701
01:55.317
06.102
4 USA RollinsCRA (Self, N.) 3 01:53.850 03:52.201
01:58.351
09.602
5 USA Rocky Mountain (Murphy, T.) 0 01:56.228 03:53.950
01:57.722
11.351
6 USA Chinook (Anderson, C.) 1 01:55.393 03:56.741
02:01.348
14.142
7 USA Tallahassee Rowing Club, Avalon (van de Burgt, B.) 2 02:04.890 04:11.761
02:06.871
29.162
8 USA CHAOS (Smith, R.) 7 02:04.739 04:12.081
02:07.342
29.482

#3012 Mens F 4+ Final 3 (08:39:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Los Angeles, Long Beach (Garcia-May, M.) 5 01:47.044 03:38.109
01:51.065
2 BRA Corinthians, CR Bandeirantes, Universidade de Sao Paulo (Martins, M.) 4 01:51.590 03:46.054
01:54.464
07.945
3 USA Minneapolis Rowing Club (Jablonic, J.) 7 01:53.790 03:47.434
01:53.644
09.325
4 USA Palm Beach (Gasper, M.) 1 01:52.373 03:48.689
01:56.316
10.580
5 USA Capital (Mckay, C.) 6 01:55.435 03:54.129
01:58.694
16.020
6 USA Chinook (Busuioceanu, A.) 3 01:57.173 03:58.334
02:01.161
20.225
- USA RollinsCRA (Hall, S.) 0   DNS
- INT Cappoquin (IE), Berry Hill BC (US), Baltimore (US), Cambridge (USA) (Murray, P.) 2   DNS

#3013 Womens I-M 1x Final 1 (08:44:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 NED RV Rijnland I (Brouwer-Vogel, L.) 2 02:26.661 04:55.490
02:28.829
2 USA Pocock I (Stone, J.) 6 02:46.395 05:29.640
02:43.245
34.150
3 GER USV TU Dresden I (Zimmert, V.) 4 02:44.933 05:31.370
02:46.437
35.880
4 USA Hollywood Rowing Club I (Hone, E.) 5 02:56.715 05:49.890
02:53.175
54.400
5 USA Sarasota County I (Snuttjer, E.) 1 02:53.519 05:54.610
03:01.091
59.120
6 USA Miami Rowing Club I (McLean, S.) 3 02:53.337 05:55.015
03:01.678
59.525

#3014 Mens I 4x Final 1 (08:50:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 GER Tuebinger, Lauffener RC, RG Wetzlar, Crefeld (Wilhelm, D.) 6 01:46.043 03:41.372
01:55.329
2 INT Marin (US), Potomac (US), Occoquan International (US), Quintin (GB) (Carter, L.) 3 01:49.931 03:49.697
01:59.766
08.325
3 PER Lima (Velasco Gonzales, J.) 7 01:55.789 03:52.257
01:56.468
10.885
4 USA Cambridge, Saugatuck, Detroit Boat Club (Lee, R.) 0 01:59.105 03:56.316
01:57.211
14.944
5 DEN Fredericia, Holstebro, Kolding (Thomsen, O.) 4 02:00.376 04:06.072
02:05.696
24.700
6 USA Sarasota County, Capital, Chinook, River City (Thetford, N.) 2 02:10.460 04:21.390
02:10.930
40.018
7 INT Rocky Mountain (US), Detroit Boat Club (US), Fredensborg (DK) (Shonstrom, M.) 1 02:14.083 04:32.152
02:18.069
50.780
8 JPN Mitsubishi (Sano, K.) 5 02:22.891 04:45.347
02:22.456
01:03.975

#3015 Mens A 2x Final 1 (08:56:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 BRA Aldo Luz (Dutra, F.) 4 01:38.040 03:19.829
01:41.789
2 USA Hollywood Rowing Club, All-American Rowing Camp (Chavez, A.) 0 01:43.503 03:27.175
01:43.672
07.346
3 USA New Orleans (Rafferty, K.) 2 01:44.591 03:31.641
01:47.050
11.812
4 ITA C Milano (Alessandro, C.) 6 01:49.107 03:38.686
01:49.579
18.857
5 NED De Maas (Douwstra, J.) 5 01:49.223 03:41.566
01:52.343
21.737
6 USA Nashville (Joniak, D.) 1 01:50.494 03:41.686
01:51.192
21.857
7 USA Columbia RC, Belmont Rowing (Beckenhauer, T.) 3 01:52.018 03:44.676
01:52.658
24.847
8 USA North Palm Beach (Chin, A.) 7 01:51.663 03:49.841
01:58.178
30.012

#3016 Mens A 2x Final 2 (08:59:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 POL Posnania, Szczecin (Bednarek, G.) 3 01:44.804 03:35.522
01:50.718
2 USA Nashville (McLaughlin, J.) 0 01:50.168 03:39.581
01:49.413
04.059
3 USA New Orleans (Sgandurra, M.) 1 01:50.295 03:39.912
01:49.617
04.390
4 BRA Clube de Remo Rio de Janeiro (Sampaio, G.) 5 01:53.624 03:43.667
01:50.043
08.145
5 ITA C Milano (Filippo, M.) 2 01:49.128 03:46.487
01:57.359
10.965
6 USA Rocky Mountain (Hoskins, J.) 6 01:59.724 03:57.872
01:58.148
22.350
7 USA Riverside (Green, B.) 4 02:04.786 04:13.327
02:08.541
37.805
- USA Sarasota Crew (Smith, J.) 7   DNS

#3017 Mens A 2x Final 3 (09:02:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Beaver Creek Sculling, Passaic River (Jackson, C.) 7 01:43.405 03:32.292
01:48.887
2 USA RollinsCRA (Frase, G.) 6 01:49.791 03:36.252
01:46.461
03.960
3 USA Undine (Sullivan, S.) 2 01:50.049 03:37.162
01:47.113
04.870
4 USA Potomac (Sheppard, P.) 4 01:48.067 03:37.902
01:49.835
05.610
5 USA Austin, Texas Rowing Center (Schiller, R.) 5 01:51.503 03:42.212
01:50.709
09.920
6 ITA C Milano (Paolo, M.) 1 01:52.285 03:46.652
01:54.367
14.360
7 BRA Riachuelo (cassio, d.) 3 01:52.991 03:48.272
01:55.281
15.980

#3018 Mens A 2x Final 4 (09:05:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 DEN Sorř (Rasmussen, K.) 6 01:40.558 03:23.417
01:42.859
2 USA Whitemarsh Boat Club, Vesper (Wobeser, K.) 7 01:43.683 03:28.177
01:44.494
04.760
3 BRA GPA (Holderbaum, F.) 4 01:45.309 03:37.707
01:52.398
14.290
4 SUI Fribourg (Campolini, C.) 2 01:48.625 03:42.167
01:53.542
18.750
5 USA Undine (Preetam, A.) 1 01:51.327 03:45.147
01:53.820
21.730
6 USA Wyandotte (Powser, T.) 3 01:51.443 03:54.672
02:03.229
31.255
- USA Malta (Trocky, T.) 5   DNS

#3019 Womens A 4+ Final 1 (09:10:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Chinook (Cunningham, R.) 3 01:51.007 03:43.246
01:52.239
2 USA CRI (Christmas, E.) 2 01:54.411 03:47.696
01:53.285
04.450
3 CAN Row NL (Wadden, K.) 6 01:54.847 03:48.951
01:54.104
05.705
4 USA Orlando RC (Kraiss, K.) 5 01:55.780 03:53.161
01:57.381
09.915
5 USA New Orleans, Vesper, S&M Rowing, Jacksonville (Huppi, H.) 1 01:56.758 03:54.746
01:57.988
11.500
6 USA Edgewater HS (Szpunar, M.) 7 02:01.740 04:09.316
02:07.576
26.070
7 USA RollinsCRA (Wilkerson, C.) 4 02:11.483 04:22.321
02:10.838
39.075

#3020 Womens A 4+ Final 2 (09:13:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Capital (Elias, C.) 2 01:53.477 03:47.932
01:54.455
2 INT St. Andrew BC (GB), Riverside (US), Capital (US) (Sweeny, A.) 6 01:54.508 03:48.727
01:54.219
00.795
3 USA Carnegie Lake, ROCCS, Asheville Rowing Club (Pollini, A.) 5 01:59.428 03:57.492
01:58.064
09.560
4 USA Alexandria (Bright, J.) 7 01:58.041 03:57.817
01:59.776
09.885
5 USA Chinook (Sackett, T.) 4 02:03.108 04:05.377
02:02.269
17.445
6 USA Orlando RC (Fore, L.) 3 02:01.415 04:06.432
02:05.017
18.500
7 USA Chicago (Olson, L.) 1 02:02.437 04:06.772
02:04.335
18.840

#3021 Mens D 8+ Final 1 (09:18:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 GER Hallesche-Rvg. Böllberg u. Nel, MRCB, Pirnaer RV, Kettwiger RG, Grünau, Akad. RV Leipzig e. V. (Sauerbrey, U.) 3 01:31.047 03:08.055
01:37.008
2 USA Nashville, CHAOS, Asheville Rowing Club, Atlanta (Kuttelwascher, D.) 5 01:34.794 03:13.045
01:38.251
04.990
3 INT RowHouse (US), Miami Rowing Club (US), Lima (PE) (Viacava, F.) 1 01:35.109 03:13.735
01:38.626
05.680
4 INT Estrella Blanca (CL), Deportivo Alemán de Concepcion (CL), ARC Würzburg (DE) (Kappes, A.) 6 01:38.176 03:17.900
01:39.724
09.845
5 INT Estrella Blanca (CL), Rocky Mountain (US), Belarus (BY) (Sax, R.) 4 01:38.256 03:17.940
01:39.684
09.885
6 USA Virginia, Rocky Mountain, Potomac, Riverside, Cambridge (Barth, O.) 7 01:41.349 03:26.275
01:44.926
18.220
7 INT Tigre Boat Club (AR), Club Teutonia (AR), Miami Rowing Club (US) (Zwanck, J.) 2 01:42.154 03:29.370
01:47.216
21.315

#3022 Mens D 8+ Final 2 (09:21:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 INT BARROSO (BR), GPA (BR), Sausalito (CL), Estrella Blanca (CL), Potomac (US) (MOCELLIN, I.) 7 01:35.483 03:08.705
01:33.222
2 USA Chinook (Reichart, R.) 3 01:34.545 03:10.615
01:36.070
01.910
3 GER Rotation Berlin, Hersfelder (Graap, T.) 5 01:33.931 03:11.960
01:38.029
03.255
4 USA Riverside, Potomac, Virginia (Milne, G.) 6 01:38.740 03:21.685
01:42.945
12.980
5 INT Hollywood Rowing Club (US), Humlebćk Roklub (DK) (Dikes, E.) 1 01:45.829 03:32.335
01:46.506
23.630
6 INT University (US), Three Rivers (US), Wilmington (US), RHKYC (HK) (Barron, T.) 4 01:48.260 03:37.410
01:49.150
28.705
- USA RollinsCRA (Self, N.) 2   DNS

#3023 Womens D 4x Final 1 (09:26:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA College Club Seattle, Calm Waters (Huffman, J.) 5 01:49.193 03:37.071
01:47.878
2 USA Chinook (Galow, L.) 2 01:47.715 03:37.236
01:49.521
00.165
3 USA College Club Seattle (Brown, K.) 3 01:56.768 03:54.181
01:57.413
17.110
4 USA Baltimore (Lawrence, E.) 1 02:00.377 04:00.876
02:00.499
23.805
5 USA Halifax (Bell, E.) 6 02:03.044 04:02.639
01:59.595
25.568
6 INT Rocky Mountain (US), Strathclyde Park (GB) (Aro, M.) 4 02:02.155 04:06.709
02:04.554
29.638
7 USA Tallahassee Rowing Club, Avalon (Vancore, M.) 7 02:11.684 04:19.224
02:07.540
42.153

#3024 Womens D 4x Final 2 (09:29:00) Official
PlaceEntryLane500MTimeMargin
1 USA Chinook (Moquin, A.) 6 01:52.331 03:44.217
01:51.886
2 USA Minneapolis Rowing Club (Miller, K.) 4 01:51.220 03:45.187
01:53.967
00.970
3 USA Sagamore RA, Vesper (Poll, L.) 2 01:56.563 03:51.999
01:55.436
07.782
4 INT Victoria Lake (ZA), WSV Waldshut (DE), Vesper (US) (Johnson, S.) 5 01:56.816 03:53.959
01:57.143
09.742
5 USA Sarasota County (Smith, M.) 7 01:57.367 03:58.699
02:01.332
14.482
6 USA Miami Beach Rowing Club (Colle, O.) 1 02:08.189 04:14.289
02:06.100
30.072
7 USA Atlanta (Teborek, G.) 3 02:10.674 04:20.334