Scholastic Rowing Association of America Championships 2014
Full Race Results


#1 Ev 23, Heat 1 Womens Varsity 1x (Top 2 to Final) (08:00:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Germantown Academy (Katherine Horvat) 3 06:27.274
2 Tampa Catholic (Sarah Muller) 5 06:30.753
3 JEB Stuart (Laura Hegemann) 4 06:32.821
4 Penn Charter (Jean Gleason) 1 06:42.751
- Rutherford (Georgia Seehaus) 2 Scratch

#2 Womens Varsity 1x Heat 2 (08:05:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Episcopal Academy - PA (Natalie Stuart) 3 06:22.147
2 Northville (Emily Tatge) 5 06:28.872
3 Conestoga (Sarah Thomas) 4 06:30.359
4 Springside Chestnut Hill (Anne Canning) 2 06:53.019
5 Agnes Irwin (Erika Gibb) 1 07:34.797

#3 Womens Varsity 1x Heat 3 (08:10:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Western Albemarle (Erin Heald) 3 06:27.063
2 CDS Sacred Heart (Caroline Garvey) 4 06:29.799
3 Ridley College (Brigitte Pawliw-fry) 2 06:33.533
4 Rye (Claudia Hentschel) 5 06:42.506

#4 Ev 24, Heat 1 Mens Varsity 1x (Top 4 to Semis) (08:15:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Governor Simcoe (Daniel De Groot) 3 05:47.906
2 Germantown Friends (Ethan Genyk) 5 05:53.406
3 St. Joseph's Prep (Brendan Mason) 4 05:55.833
4 Western Albemarle (Owen Coleman) 2 06:12.065
5 Conestoga (Anders Backstrom) 1 06:28.738

#5 Mens Varsity 1x Heat 2 (08:20:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Cornwall Central (Matthew Scholl) 3 05:40.163
2 Friends Select (Anthony Williams) 4 05:57.783
3 Westminster Academy (Jackson Moore) 5 06:02.533
4 Norfolk Collegiate (Johannes Tismer) 2 06:07.993
5 Haddonfield (Aamir Mandviwalla) 6 06:36.028
- Bergen County Tech (Thaalank Ranjan) 1 Scratch

#6 Mens Varsity 1x Heat 3 (08:25:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Warwick Valley (Niles Arner) 3 05:34.511
2 Bonner & Prendergast (Chris Nichols) 4 05:41.920
3 Cincinnati CDS (Elijah Engelke) 5 05:50.985
4 Springside Chestnut Hill (Matthew Miller) 2 05:52.613
5 Rye (Jackson Burke) 1 06:09.558
6 Wakefield (Jacobi Stalica-galeano) 6 06:12.118

#7 Ev 3, Heat 1 Womens JV 2x (Top 3 to Final) (08:30:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Emma Willard (Sasha Weilbaker, Fiona Casey) 2 05:52.787
2 Berkeley Prep (Julia Weber, Holly Messer) 5 05:55.394
3 Baldwin (Sarah Douglas, Noa Schork) 4 05:58.967
4 Ithaca (Rosalina Torcivia, Carrie D'aprix) 3 06:00.259
5 Springside Chestnut Hill (Cara Stapleton, Melanie Bender) 1 06:11.287
6 Penn Charter (Rachael Gordon, Sabrina Pogrebivsky) 6 06:29.319

#8 Womens JV 2x Heat 2 (08:35:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Saratoga Springs (Abigail Messier, Amanda Pendergrass) 6 06:07.539
2 Albemarle (Claiborne Earles, Lydia Eisenberg) 4 06:11.479
3 Rye (Isabelle Hentschel, Allie Pankoff) 1 06:13.826
4 Episcopal Academy - PA (Ellie Neilson, Cassandra Kaufhold) 2 06:16.736
5 Holy Spirit (Shannon Kelly, Kyra Owen) 5 06:37.559
- E.L.Crossley (Kennedy Bridgland, Alex Ayton) 3 Scratch

#9 Ev 4, Heat 1 Mens JV 2x (Top 3 to Final) (08:40:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Friends Select (Emmett Orts, Jacob Jamison) 3 05:12.907
2 Belen Jesuit (Conor Meagher, Jorge Padron) 4 05:16.797
3 University School (Ruben Merenfeld, Danny Bitton) 1 05:22.632
4 North Allegheny (Zachary Springer, Dylan Reffit) 6 05:22.978
5 Ridgewood (Morgan Collins, William Creedon) 2 05:23.550
- E.L.Crossley (Jared Naar, Braedan Rush) 5 Scratch

#10 Mens JV 2x Heat 2 (08:45:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Saratoga Springs (Evan Dungate, Maxwell Lynch) 4 05:12.610
2 Tampa Prep (Luke Smith, Spencer Burdge) 1 05:18.347
3 Great Bridge (David Dominguez, Alex Kirchner) 6 05:19.837
4 Germantown Academy (Zachary Burkhart, Hunter Pruitt) 3 05:20.367
5 Malvern Prep (Xavier Ruffin, Nicholas Rubino) 2 05:29.293
6 Conestoga (Christopher Ferris, Steven Devlin) 5 05:35.520

#11 Ev 1, Heat 1 Womens Ltwt Varsity 2x (Top 3 to Final) (08:50:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Ridgewood (Sophie Noel, Maeve Cannon) 3 05:55.777
2 CDS Sacred Heart (Hannah Bushner, Cece Hess) 5 06:10.247
3 Manhasset (Michele Esposito, Emma Goodwin) 2 06:10.927
4 Great Bridge (Bethany Spangler, Emily Triolet) 4 06:13.084
5 Saint Joseph Academy (Kelsey O'donnell, Annie Grove) 1 06:21.107

#12 Womens Ltwt Varsity 2x Heat 2 (08:55:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Shaker - NY (Lucille Geraghty, Gretchen Geraghty) 5 06:01.300
2 Haddon Township (Angela Sperlunto, Noa Boonin) 3 06:07.200
3 JEB Stuart (Marissa Shand, Emily Nguyen) 1 06:18.004
4 Hylton (Hayley Edmundson, Holly Godin) 6 06:24.359
5 Holy Spirit (Kasey Maguire, Kelsey Poley) 2 06:26.082
- E.L.Crossley (Jessika Rimar, Lisa Gearing) 4 Scratch

#13 Ev 2, Heat 1 Mens Ltwt Varsity 2x (Top 3 to Final) (09:00:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Belen Jesuit (Hector Formoso-murias, Jose Armengol) 4 05:12.466
2 Montclair (Max Kim, Teddy Cahill) 2 05:23.303
3 Roman Catholic (Sean Mooney, Joseph Wellein) 3 05:23.791
4 Brophy (Matthew Govig, Nicholas Gross) 1 05:30.079
5 Saratoga Springs (Maxwell Boivin, Liam Millens) 6 05:35.918
6 Cathedral Catholic (Conrad Staser, Braden Rowan) 5 06:01.931

#14 Mens Ltwt Varsity 2x Heat 2 (09:05:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Malvern Prep (Maxwell Adamcik, Brett Allan) 3 05:20.861
2 Ridgewood (Edward Prettyman, Michael Orlando) 4 05:24.471
3 Bonner & Prendergast (Patrick Martin, Joseph D'imperio) 2 05:25.853
4 Southgate Anderson (Joseph Kowalsky, Mark Kowalsky) 5 05:28.489
5 Westminster Academy (Zach Allsworth, Collin Renae) 6 05:35.031
6 Shaker - NY (Manmeet Gujral, Jeffrey Endler) 1 05:42.081

#15 Ev 25, Heat 1 Womens Varsity 2x (Top 4 to Semis) (09:10:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Holy Cross (Julia Vander Hoeven, Lauren Vander Hoeven) 3 05:53.711
2 Cincinnati CDS (Isabelle Hudson, Celia Macrae) 2 06:04.973
3 Western Albemarle (Emmy Thacker, Magdalene Vidal) 1 06:07.293
4 Springside Chestnut Hill (Elizabeth Mcclafferty, Mariel Soto Reyes) 4 06:09.383
5 Rye (Leslie Gallagher, Olivia Iles) 6 06:09.973
6 Egg Harbor Township (Alexandra Bossi, Sydnie Pennington) 5 06:13.726

#16 Womens Varsity 2x Heat 2 (09:15:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Conestoga (Rachel Devlin, Annina Ruggirello) 3 06:00.977
2 Xavier Prep (Ellie Martin, Kenna Douds) 2 06:04.863
3 Hylton (Bria Teixeira, Cailtin Krueger) 4 06:05.197
4 Niskayuna (Anjelica Torcivia, Trena Jones) 6 06:08.398
5 Gibraltar Carlson (Tessa Glover, Maddy Ayoub) 5 06:24.257
6 Westfield (Julia Abbattista, Kaite Eliades) 1 06:42.350

#17 Womens Varsity 2x Heat 3 (09:20:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Woodbridge (Monica Jory, Allison Kinneberg) 4 05:53.277
2 Academy of Notre Dame (Kelly Mannion, Maria Biancaniello) 3 05:56.600
3 Shenendehowa (Michaela Strangia, Katherine Nelson) 1 06:07.157
4 Albemarle (Hannah Macknight, Katharina Seitz) 2 06:15.482
5 Baldwin (Abigail Lemmon, Eleanor Pressman) 5 06:26.675
6 Agnes Irwin (Rachel Hansen, Catherine Wulff) 6 06:37.492

#18 Ev 26, Heat 1 Mens Varsity 2x (Top 4 to Semis) (09:25:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Malvern Prep (James Mcmanus, John Clark) 3 05:16.953
2 Lower Merion (Gabriel Lane, Richard Beckman) 4 05:20.043
3 St. Joseph's Prep (Joseph Quaid, Richard Wegryn) 2 05:21.167
4 Crestwood (Mazen Hijazi, Anthony Delgreco) 1 05:24.045
5 Albemarle (David Braatz, Morgan Campbell) 5 05:32.073

#19 Mens Varsity 2x Heat 2 (09:30:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Saratoga Springs (Milo Alexandra-young, Ondrei Aquino) 2 05:14.930
2 Springside Chestnut Hill (James Maceachern, Thomas Andrews) 3 05:18.160
3 Berkeley Prep (Alex Hill, Peter Tirella) 5 05:25.373
4 Penn Charter (Ethan Ashley, Peter Ciarrocchi) 1 05:32.360
5 Shipley School (William Verdeur, Henry Goodhart) 4 05:35.307

#20 Mens Varsity 2x Heat 3 (09:35:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Upper Dublin (Wilson Dowdell, Bart Scherpbier) 1 05:21.016
2 James River (Paul Armstrong, Grant Tolson) 5 05:21.981
3 Conestoga (Tyler Simpson, Andrey Lanahan) 3 05:24.051
4 Haddon Township (Keaton Schneider, Tyler Kao) 2 05:25.441
5 Don Bosco (Luke Pettenati, Connor Neville) 4 05:25.633

#21 Ev 5, Heat 1 Womens Freshmen 8+ (Top 3 to Semis) (09:40:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Saratoga Springs (Catherine Pazderski) 3 05:17.071
2 Ocean City (Allison Diangelis) 2 05:25.114
3 Plant (Caroline Norton) 4 05:26.289
4 Niskayuna (Marina Angelopoulos) 5 05:52.101
5 Eustace (Makayla Wenzke) 1 06:09.793

#22 Womens Freshmen 8+ Heat 2 (09:45:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Merion Mercy (Morgan Lamb) 4 05:24.565
2 Mainland (Jessica Barnett) 5 05:25.246
3 Mount Saint Joseph (Alexandra Dipietro) 2 05:26.816
4 Holy Spirit (Stephanie Di Ianni) 3 05:28.238
5 Nardin (Cameryn Orlowski) 1 05:59.550

#23 Womens Freshmen 8+ Heat 3 (09:50:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 TC Williams (Anissa Ashraf) 3 05:23.300
2 Saint Joseph Academy (Maggie Sullivan) 4 05:29.447
3 Yorktown (Amelia Lowe) 2 05:30.145
4 Montclair (Gabriella Aase-remedios) 1 05:30.638
5 Upper Arlington (Maggie Hitesman) 5 05:35.262

#24 Womens Freshmen 8+ Heat 4 (09:55:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 New Trier (Katharine Phillips) 3 05:20.059
2 Haddonfield (Elina Kommedal) 4 05:22.347
3 James Madison (Emma Barrett) 5 05:30.972
4 Manhasset (Amie Bayardelle) 2 05:36.854
5 James River (Meredith Wheeler) 1 05:52.927
6 Rye (Kelsey Myers) 6 06:05.957

#25 Ev 6, Heat 1 Mens Freshmen 8+ (Top 3 to Semis) (10:00:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Chaminade (Karl Riesterer) 3 04:50.995
2 New Trier (David Tigerman) 2 04:53.165
3 Thomas Jefferson (John Serger) 4 04:53.979
4 Washington-Lee (Tomas Moreno) 1 04:56.149
5 Haddonfield (Zachary Ruggiero) 5 05:06.845

#26 Mens Freshmen 8+ Heat 2 (10:05:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Mainland (Sean Carr) 3 04:52.610
2 Gonzaga (Ethan Carven) 2 04:56.302
3 St. Joseph's Prep (Christian Coney) 4 04:57.939
4 Rye (John Dailey) 5 05:00.222
5 Fordham Prep (Jack Moore) 1 05:01.815
6 Radnor (Aidan Donnelly) 6 05:02.560

#27 Mens Freshmen 8+ Heat 3 (10:10:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 La Salle (Carter Hoekstra) 3 04:51.411
2 St. Augustine (Thomas Kolnik) 1 04:59.079
3 Canisius (Justin Mcmahon) 4 05:00.367
4 Belen Jesuit (Steven Calles) 5 05:00.479
5 Walt Whitman (John Young) 2 05:03.711
6 W.T. Woodson (Joseph Korn) 6 05:03.872

#28 Mens Freshmen 8+ Heat 4 (10:15:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Central Catholic (Pitt) (Jordan Croll) 3 04:50.157
2 Christian Brothers (Luke Wickham) 4 04:57.555
3 Upper Arlington (Jesse Zhu) 5 04:58.114
4 Moorestown (Brent Jones) 1 04:59.702
5 Lower Merion (Aidan Trainer) 6 05:06.840
6 Bolles (Pete Woodall) 2 05:07.054

#29 Ev 11, Heat 1 Womens JV 4+ (Top 3 to Semis) (10:20:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Mainland (Kaitlyn Mullin) 3 05:41.601
2 North Allegheny (Lydia Schweiger) 4 05:50.871
3 Mercy - Rochester (Kristina Stoev) 1 05:54.290
4 Ignatius-Chicago (Allie Bawoll) 5 06:02.753
5 McCallie/Girls (Helena Brooks) 2 06:05.656
6 Holy Names-FL (Elisabeth Kamm) 6 06:06.610

#30 Womens JV 4+ Heat 2 (10:25:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Bonner & Prendergast (Colette Mcdonald) 4 05:55.056
2 Fox Chapel (Madeline Volosky) 2 05:56.814
3 Mount Vernon (Mary Robinson) 5 05:57.286
4 O'Connell (Sarah Kelley) 3 06:11.486
5 Westminster School (Madison Barber) 6 06:15.222
6 Hillsborough (Gillian Boyce) 1 06:17.706

#31 Womens JV 4+ Heat 3 (10:30:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Baldwinsville (Sarah Herman) 4 05:44.533
2 Nichols School (Chloe Keating) 6 05:50.079
3 Fairfax (Shayna Stern) 2 05:53.851
4 Shipley School (Zoe Helmers) 3 05:57.891
5 Mount Saint Joseph (Brinna Mcgillin) 5 06:03.231
6 Langley (Devin Seckar) 1 06:03.493

#32 Womens JV 4+ Heat 4 (10:35:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Anthony Wayne (Maddi Conway) 5 05:47.972
2 Ocean City (Frances Kane) 4 05:48.998
3 Haddonfield (Elle Butler Basner) 3 05:52.832
4 Egg Harbor Township (Nicole Dipietro) 2 05:53.130
5 Nardin (Alexa Bradley) 6 05:56.233
6 West Springfield (Bonnie Mcclellan) 1 06:12.013

#33 Ev 12, Heat 1 Mens JV 4+ (Top 3 to Semis) (10:40:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Vineland (Kyle Leimeister) 3 05:10.512
2 Great Bridge (Garrett Whitescarver) 4 05:10.957
3 Kearny (David Franco) 2 05:18.326
4 Walter Johnson (Zachary Hicks) 1 05:22.826
5 New Trier (Joseph Dillon) 5 05:23.544
6 Father Judge (Jeremy Cummings) 6 05:40.991

#34 Mens JV 4+ Heat 2 (10:45:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 St. Peters Prep (Christopher Kuczynski) 3 05:10.774
2 South County (Nicholas Needham) 2 05:12.177
3 Harriton (Charlie Akerblom) 4 05:12.324
4 Marietta (Connor Bargeloh) 5 05:13.316
5 Owen J Roberts (Alex Winstead) 1 05:22.029
6 F.D. Roosevelt (Garrett Burnett) 6 05:26.344

#35 Mens JV 4+ Heat 3 (10:50:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Woodrow Wilson (Nicholas Swanson Hutchison) 6 05:12.207
2 Our Lady of Lourdes (Aiden Emmi) 2 05:12.360
3 Orchard Lake St. Mary's (James Blazevic) 4 05:13.782
4 Haverford (Andrew Leith) 3 05:14.315
5 Bay Shore (Ruairi Heslin) 5 05:14.495
6 Fairfax (Daniel Chang) 1 05:31.768

#36 Mens JV 4+ Heat 4 (10:55:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Christian Brothers (David Ryan Hutzley) 4 05:07.969
2 DeMatha (Marco Martinez) 2 05:12.752
3 Belen Jesuit (Luis Suarez) 3 05:13.791
4 Don Bosco (Jordan Giordano) 5 05:15.266
5 Collingswood (Chase Kaiser) 1 05:19.437
6 Niskayuna (Noah Chaskin) 6 05:19.704

#37 Ev 13, Heat 1 Womens JV 8+ (Top 3 to Semis) (11:00:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 New Trier (Catherine Woodburn) 3 05:16.080
2 Episcopal Academy - PA (Haley Potter) 4 05:19.920
3 Burnt Hills (Sabrina Brook) 5 05:29.187
4 Oakton (Morgan Cooper) 2 05:32.929
5 Thomas Jefferson (Ariana Herbst) 1 05:35.779

#38 Womens JV 8+ Heat 2 (11:05:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Niskayuna (Julia Sinkus) 3 05:13.211
2 Walter Johnson (Tal Lazarof) 4 05:19.895
3 Radnor (Nicole Vitt) 5 05:25.118
4 Plant (Haley Smith) 1 05:28.008
5 W.T. Woodson (Abigail Kolls) 2 05:30.495

#39 Womens JV 8+ Heat 3 (11:10:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Montclair (Elizabeth Levendosky) 3 05:15.951
2 Holy Spirit (Brianna Stone) 4 05:17.660
3 Ann Arbor Huron (Tasia Gibson) 2 05:23.913
4 West Springfield (Kyra Beckman) 1 05:38.010
5 Woodrow Wilson (Katie Power) 5 05:39.278

#40 Womens JV 8+ Heat 4 (11:15:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Mount Saint Joseph (Dana Mischler) 3 05:14.055
2 Rockford Crew (Makayla Plekes) 4 05:19.481
3 Manhasset (Irene Karantzios) 2 05:22.238
4 Owen J Roberts (Chloe Hills) 5 05:24.881
5 Atlantic City (Emily Rubino) 1 05:39.638
6 Upper Merion (Aubrey Bucha) 6 05:44.306

#41 Ev 14, Heat 1 Mens JV 8+ (Top 3 to Semis) (11:20:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 St. Augustine (Raymond D'amico) 2 04:39.911
2 St. Joseph's Prep (Matthew Ix) 3 04:41.592
3 McLean (Jeffrey Kim) 1 04:45.911
4 Langley (Ryan Shaw) 4 04:51.539
5 Thomas Jefferson (Luka Jelenak) 5 04:53.166

#42 Mens JV 8+ Heat 2 (11:25:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Haddonfield (Paul Hurd) 4 04:40.513
2 Walt Whitman (Alberto Wray) 1 04:42.559
3 Central Catholic (Pitt) (Creighton Tarrant) 2 04:44.798
4 Don Bosco (Tim Faenza) 3 04:47.171
5 Shenendehowa (Emmett Neidhart) 5 04:48.696

#43 Mens JV 8+ Heat 3 (11:30:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Washington-Lee (Gabe Toth) 3 04:37.824
2 St. Ignatius - OH (Kevin Patton) 4 04:40.742
3 St. Josephs Collegiate (Joseph Ginnane) 2 04:45.167
4 Canisius (Elliott Jerge) 5 04:51.442
5 Absegami (Dillon Marshall) 1 04:57.569

#44 Mens JV 8+ Heat 4 (11:35:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Ocean City (Nicolas Dimarco) 3 04:38.813
2 La Salle (Vincent Armetta) 4 04:43.288
3 Chaminade (Johnmartin Seibert) 2 04:46.403
4 Yorktown (Jake Silbermann) 6 04:58.355
5 St. Edward - OH (Chris Sekerak) 5 05:07.862
6 Lower Merion (Jordan Scott) 1 05:14.763

#45 Ev 29, Heat 1 Womens Varsity 4+ (Top 2 to Semi, Next 2 to Reps) (11:40:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Manhasset (Gabby Dell'aguillo) 3 05:40.707
2 Ocean City (Hayley Williams) 4 05:45.441
3 Spackenkill (Karleigh Kowalski) 1 05:52.489
4 Palmetto (Brandi Achenbach) 2 06:01.684
5 Mount Saint Joseph (Quinn Devore) 5 06:16.189

#46 Womens Varsity 4+ Heat 2 (11:45:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Langley (Katherine Robinson) 2 05:35.127
2 Egg Harbor Township (Rebecca Suthard) 3 05:42.797
3 James River (Olivia Ohman) 1 05:48.464
4 Agnes Irwin (Elizabeth Mcnamee) 4 05:49.747
5 Melbourne (Emma Daninger) 5 05:53.517

#47 Womens Varsity 4+ Heat 3 (11:50:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Bonner & Prendergast (Emily Sheetz) 3 05:41.251
2 Fayetteville-Manlius (Jessika Coleman) 4 05:42.849
3 Bay Shore (Caitlin Aral) 5 05:50.746
4 Ann Arbor Huron (Sophia Matossian) 2 05:54.959
5 Woodrow Wilson (Maddie Ciszewski) 1 05:59.896

#48 Womens Varsity 4+ Heat 4 (11:55:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Vineland (Aria Asselta) 3 05:47.797
2 McCallie/Girls (Casey Clifford) 2 05:50.065
3 Haddonfield (Emily Stasi) 5 05:55.485
4 Xavier Prep (Emily Romine) 4 06:06.510
5 St. Edward's School - FL (Amber Quinlan) 1 06:22.372

#49 Womens Varsity 4+ Heat 5 (12:00:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Shipley School (Lauren Semerjian) 3 05:48.640
2 Nutley (Maria Fernandez) 4 05:50.506
3 Moorestown (Amy Wright) 2 05:53.533
4 Kearny (Cynthia Luz) 1 05:56.736
5 W.T. Woodson (Katherine Wahlbeck) 6 06:00.519
6 Lower Merion (Christina Boutselis) 5 06:06.884

#50 Womens Varsity 4+ Heat 6 (12:05:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 O'Connell (Kristina Colevas) 6 05:44.598
2 Lake Braddock (Laura Egeland) 2 05:45.007
3 Holy Spirit (Nichole Vizthum) 3 05:45.542
4 Harriton (Aiste Balciunaite) 4 05:49.642
5 West Potomac (Jessey Willis) 5 05:56.808
6 Gunston (Juliana Shipps) 1 06:06.638

#51 Ev 30, Heat 1 Mens Varsity 4+ (Top 2 to Semi, Next 2 to Reps) (12:10:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Christian Brothers (Neil Hughes) 3 05:01.038
2 Ann Arbor Huron (Quinn Johns) 4 05:01.523
3 O'Connell (Tony Marrero) 1 05:05.243
4 South County (Wesley Shaw) 2 05:09.280
5 Father Judge B 6 05:14.423
6 Fairfax (Sean Newman) 5 05:19.286

#52 Mens Varsity 4+ Heat 2 (12:15:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Haverford (Chet Bickhart) 3 05:04.178
2 Harriton (Michael Yaron) 4 05:05.233
3 Culver (Tanner Grant) 2 05:05.694
4 Fayetteville-Manlius (Evan Carr) 6 05:11.978
5 Manhasset (Declan Depietro) 5 05:14.351
6 Cold Spring Harbor (William Saffran) 1 05:19.253

#53 Mens Varsity 4+ Heat 3 (12:20:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Rye (Grant Janart) 2 05:06.300
2 St. Edward's School - FL (Will Tremml) 3 05:12.681
3 Walter Johnson (Sam Lupo) 5 05:13.265
4 Walt Whitman (Ali Bell) 6 05:22.678
5 Haddonfield (Nick Ruggiero) 4 05:25.158
6 Ocean City (Dennis Neville) 1 05:35.001

#54 Mens Varsity 4+ Heat 4 (12:25:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Ridley College (Mathew Szymanowski) 2 05:05.424
2 Langley (Owen Shenk) 3 05:06.554
3 Radnor (William Aftring) 4 05:08.772
4 Unionville (John Sagrati) 1 05:14.162
5 Egg Harbor Township (Ryan Rimmele) 5 05:24.136
6 Eustace (Chris Licata) 6 05:36.206

#55 Mens Varsity 4+ Heat 5 (12:30:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Episcopal Academy - PA (James Konopka) 4 05:06.541
2 St. Joseph's Prep (Gregory Giangiordano) 3 05:08.680
3 Orchard Lake St. Mary's (Austin Petrucci) 5 05:12.068
4 Iona Prep (Charlie Verni) 6 05:17.610
5 Oakton (Daniel Turner) 1 05:18.490
6 West Springfield (Sean Meiller) 2 05:21.618

#56 Mens Varsity 4+ Heat 6 (12:35:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Upper Arlington (John Masters) 3 05:06.662
2 St. Peters Prep (Matthew Giardiello) 4 05:10.220
3 Absegami (Kyle Hershman) 2 05:19.510
4 Kearny (Jack Grimm) 5 05:24.385
5 Gunston (Will Burch) 6 05:27.000
6 Archbishop Carroll (Zachary Ziernicki) 1 05:50.284

#57 Ev 31, Heat 1 Womens Varsity 8+ (Top 2 to Semi, Next 2 to Reps) (12:40:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Saratoga Springs (Martina Grant) 3 05:06.058
2 McLean (Katie Mcginn) 2 05:08.394
3 Holy Spirit (Cailin Mccully) 4 05:08.506
4 Baldwinsville (Amanda May) 1 05:29.864
5 Georgetown Visitation (Sally Harris Porter) 5 05:32.023

#58 Womens Varsity 8+ Heat 2 (12:45:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Mount Saint Joseph (Stephanie Eble) 3 05:09.022
2 Upper Arlington (Isabel Baab) 4 05:11.052
3 Thomas Jefferson (Virginia Wordsworth) 5 05:17.956
4 Walt Whitman (Laura Mazziotta) 2 05:21.789
5 Absegami (Suzanne Greenwood) 1 05:23.426

#59 Womens Varsity 8+ Heat 3 (12:50:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 National Cathedral (Haley Goodfellow) 3 05:09.143
2 Plant (Madison Austrich) 4 05:12.419
3 St. Andrews (Emma Lea Wheeler) 2 05:18.279
4 Archbishop Carroll (Katherine Finley) 1 05:20.196
5 Atlantic City (Lauren Stinson) 5 05:25.353

#60 Womens Varsity 8+ Heat 4 (12:55:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Winter Park (Abbi Fitts) 3 05:08.322
2 New Trier (Jacqueline Gossard) 4 05:09.323
3 Eustace (Paige Propp) 5 05:11.472
4 Bethesda-Chevy Chase (Fernanda Garcia-oteyza) 2 05:15.210
5 Shenendehowa (Elizabeth Eisnor) 1 05:28.062

#61 Womens Varsity 8+ Heat 5 (13:00:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 James Madison (Grace Williams) 4 05:05.979
2 Merion Mercy (Stephanie Horn) 3 05:08.220
3 Oakcrest (Taylor Phy) 2 05:14.030
4 Radnor (Annabelle Chardonnet) 5 05:14.039
5 St. Anthony's (Erica Swartwout) 1 05:19.169

#62 Womens Varsity 8+ Heat 6 (13:05:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 TC Williams (Katherine Pickup) 3 05:06.925
2 Saint Ignatius - CA (Katarina Churich) 4 05:09.190
3 Oakton (Michelle Stacey) 2 05:13.906
4 Oakland Catholic (Stephanie Meder) 5 05:18.871

#63 Ev 32, Heat 1 Mens Varsity 8+ (Top 2 to Semi, Next 2 to Reps) (13:10:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Gonzaga (Leo Toch) 3 04:23.803
2 La Salle (Joseph Pinnola-vizza) 4 04:30.148
3 Chaminade (William Harrington) 2 04:33.723
4 Schreiber (Noah Ross) 1 04:34.391
5 Archbishop Carroll (Patrick Mcguinn) 5 04:46.073

#64 Mens Varsity 8+ Heat 2 (13:15:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 St. Albans School (Aris Togias) 3 04:23.794
2 Lawrenceville (Henry Evans) 4 04:26.399
3 Bethesda-Chevy Chase (Nicolai Parks) 2 04:26.444
4 St. Ignatius - OH (Charles Casa) 1 04:29.370
5 Loyola Academy (Sam Hahn) 5 04:37.379

#65 Mens Varsity 8+ Heat 3 (13:20:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Central Catholic (Pitt) (Michael Grady) 3 04:20.724
2 Winter Park (Jordan Young) 4 04:29.522
3 St. Augustine (Matthew Mohnack) 2 04:35.030
4 Mainland (Patrick Green) 5 04:36.912
5 Moorestown (Quinn Smith) 1 04:42.932

#66 Mens Varsity 8+ Heat 4 (13:25:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 St. Joseph's Prep (Kevin Kiernan) 3 04:22.781
2 TC Williams (Ben Blakeslee) 4 04:25.682
3 Thomas Jefferson (Larry Hensley) 2 04:26.197
4 Fordham Prep (Ryan Grogan) 5 04:45.161
5 Forest Park (Christopher Cotter) 1 04:50.172

#67 Mens Varsity 8+ Heat 5 (13:30:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Holy Spirit (Brett Hanson) 3 04:27.273
2 New Trier (John Dolan) 2 04:29.044
3 W.T. Woodson (Robert Grayson Bishop) 4 04:29.564
4 James Madison (Jon Rymer) 1 04:32.426
5 Plant (John Minnehan) 5 04:36.948

#68 Mens Varsity 8+ Heat 6 (13:35:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Montclair (Joseph Michalitsianos) 3 04:24.635
2 St. Andrews (Noah Rickolt) 5 04:26.211
3 Oakcrest (Jeremy Nale) 4 04:33.793
4 Canisius (Max Paterson) 2 04:35.028
5 Eustace (Arnaud Zimmermann) 6 04:43.570
6 St. Anthony's (Christian Gaines) 1 04:46.726

#69 Ev 21, Heat 1 Womens Varsity Second 8+ (Top 3 to Semis) (13:40:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 James Madison (Francesca Gonzalez) 3 05:12.761
2 Walt Whitman (Kate Conlan) 4 05:17.981
3 Absegami (Kylie Bakley) 1 05:18.458
4 Bethesda-Chevy Chase (Lauren Emery) 2 05:18.511
5 Oakland Catholic (Kaite Dawson) 5 05:28.878

#70 Womens Varsity Second 8+ Heat 2 (13:45:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Saratoga Springs (Emma Price) 4 05:10.003
2 TC Williams (Rachael Vannatta) 2 05:15.848
3 Merion Mercy (Caroline Glavin) 3 05:18.486
4 Baldwinsville (Abby May) 1 05:24.178
5 Atlantic City (Jackie Taimanglo) 5 05:32.816

#71 Womens Varsity Second 8+ Heat 3 (13:50:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 New Trier (Greta Olson) 4 05:13.452
2 Radnor (Gisella Logioia) 3 05:14.832
3 Winter Park (Meagan Moor) 2 05:15.622
4 St. Anthony's (Zoe Vanvolkinburg) 5 05:30.157
5 Oakcrest (Ashley Ellsworth) 1 05:33.290

#72 Womens Varsity Second 8+ Heat 4 (13:55:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Saint Ignatius - CA (Sophie Napoli) 3 05:15.165
2 Mount Saint Joseph (Emily Mchugh) 2 05:19.657
3 St. Andrews (Eden Rickolt) 4 05:20.760
4 Plant (Anna Spencer) 6 05:22.335
5 Thomas Jefferson (Katherine Mclaughlan) 5 05:28.949
6 Upper Arlington (Julie Adams) 1 05:29.554

#73 Ev 22, Heat 1 Mens Varsity Second 8+ (Top 4 to Semis) (14:00:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Central Catholic (Pitt) (Daniel Wisniewski) 4 04:29.711
2 Gonzaga (Matthew Nogay) 3 04:34.334
3 Chaminade (Ryan Mcmanus) 2 04:43.514
4 Bethesda-Chevy Chase (Ethan Browning) 1 04:45.936
5 Loyola Academy (John Brett) 5 04:46.428

#74 Mens Varsity Second 8+ Heat 2 (14:05:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Lawrenceville (Brendan Fish) 3 04:32.947
2 Winter Park (Alex Long) 2 04:34.607
3 Holy Spirit (Justin Koch) 5 04:37.470
4 Canisius (Mark Saltarelli) 1 04:41.512
5 Thomas Jefferson (Markus Koeniger) 4 04:46.837
6 Fordham Prep (Will Curtis) 6 04:59.479

#75 Mens Varsity Second 8+ Heat 3 (14:10:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Plant (Alexander Dickerson) 6 04:36.915
2 Mainland (Dillon Hall) 3 04:40.740
3 James Madison (Brendan Devany) 1 04:42.570
4 St. Augustine (Andrew Skalitzky) 2 04:43.672
5 Moorestown (William Gross) 5 04:44.447
6 La Salle (Matthew Mccool) 4 04:50.130

#76 Ev 17, Heat 1 Womens Ltwt Varsity 4+ (Top 3 to Semis) (14:15:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Manhasset (Keagan Hanley) 3 05:35.497
2 James River (Gena Delano) 2 05:47.537
3 Ocean City (Emma Bergman) 4 05:53.415
4 Holy Names-FL (Anna Maria De Guzman) 5 05:55.978
5 Agnes Irwin (Sara Jaskot) 1 06:12.830

#77 Womens Ltwt Varsity 4+ Heat 2 (14:20:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Great Bridge (Paige Rabidoux) 3 05:36.689
2 Mount Saint Joseph (Grace Little) 2 05:47.739
3 O'Connell (Devin Christenson) 1 05:48.101
4 Riverview Community (Haley Reynolds) 5 05:48.864
5 West Potomac (Audrey Boling) 4 05:58.249

#78 Womens Ltwt Varsity 4+ Heat 3 (14:25:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Egg Harbor Township (Brook Gaskill) 3 05:44.006
2 Baldwin (Laura Noteware) 2 05:46.321
3 Moorestown (Amanda Slominski) 4 05:51.275
4 Rhinebeck (Maggie Hanson) 1 05:59.351
5 Merion Mercy (Christina Nunno) 5 06:00.138

#79 Womens Ltwt Varsity 4+ Heat 4 (14:30:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Montclair (Nina Alvarado-silverman) 3 05:40.366
2 Vineland (Ellen Harrold) 4 05:47.026
3 Arlington (Tara Kirkhus) 2 05:51.641
4 Lower Merion (Eleanor Rand) 5 05:54.048

#80 Ev 18, Heat 1 Mens Ltwt Varsity 4+ (Top 3 to Semis) (14:35:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Christian Brothers (Michael Guadagno) 3 05:01.306
2 La Salle (Matthew Cross) 4 05:12.801
3 Yorktown (Andrew Oltorik) 1 05:14.159
4 Arlington (William Quentin) 2 05:16.021
5 Lower Merion (Joseph Mcgowan) 5 05:24.281

#81 Mens Ltwt Varsity 4+ Heat 2 (14:40:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Belen Jesuit (Alejandro Seda) 3 04:59.123
2 St. John's Jesuit (Zachary Prephan) 2 05:05.523
3 Langley (Thomas Marzol) 4 05:19.043
4 First Colonial (Erby Middleton) 6 05:24.358
5 Liverpool (Dan Roche) 1 05:27.672
6 Egg Harbor Township (Greg Diggins) 5 05:30.665

#82 Mens Ltwt Varsity 4+ Heat 3 (14:45:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 E.L.Crossley (Bryan Haakman) 3 05:03.957
2 Melbourne (Santiago Peralta-ramos) 1 05:13.942
3 Mainland (Nick Bradley) 4 05:17.062
4 St. Joseph's Prep (Alec Vidal) 2 05:18.072
5 Haddonfield (Blaize Giangiulio) 5 05:19.512
6 Nutley (Robert Zajac) 6 05:22.137

#83 Mens Ltwt Varsity 4+ Heat 4 (14:50:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Rockford Crew (Alexander Solomon) 6 05:04.550
2 Father Judge (Ryan Lentz) 4 05:07.746
3 Saratoga Springs (Bailey Mckenna) 3 05:08.751
4 Canisius (Michael Braun) 2 05:10.308
5 Haverford (Colin Adams) 1 05:10.688
6 St. Edward - OH (Daniel Maloof) 5 05:24.238

#84 Ev 19, Heat 1 Womens Ltwt Varsity 8+ (Top 4 to Semis) (14:55:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Holy Spirit (Lauren Slattery) 3 05:03.422
2 Plant (Alexia Rojas) 4 05:13.325
3 Nutley (Jiannamarie Padilla) 2 05:33.695
4 Shaker Heights - OH (Helen Yusko) 1 05:43.915
5 Our Lady of Lourdes (Casey Darling) 5 05:45.295

#85 Womens Ltwt Varsity 8+ Heat 2 (15:00:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Merion Mercy (Kelly Barton) 3 05:14.184
2 New Trier (Elise Sharkey) 4 05:18.074
3 Marietta (Hailey Carman) 1 05:24.950
4 Woodbridge (Meghan Wilks) 2 05:29.117
5 Nardin (Madeline Weir) 5 05:42.037

#86 Womens Ltwt Varsity 8+ Heat 3 (15:05:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Mount Saint Joseph (Michela Karrash) 4 05:07.068
2 Winter Park (Lauren Castillo) 3 05:08.950
3 Mercy - Rochester (Allison Seymour) 2 05:25.217
4 Haddonfield (Shannon Murphy) 5 05:31.743
5 Langley (Minh Pham) 1 05:34.277
6 Holy Names-FL (Caroline Yount) 6 05:41.562

#87 Ev 20, Heat 1 Mens Ltwt Varsity 8+ (Top 3 to Semis) (15:10:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 St. Joseph's Prep (Stephen Gennaro) 3 04:24.295
2 TC Williams (Angelo Leitner-wise) 4 04:37.318
3 Orchard Lake St. Mary's (Nicholas Nelson) 2 04:38.748
4 Lake Braddock (Yong Na) 5 04:40.913
- St. Augustine (Hunter Wilbraham) 1 DNS

#88 Mens Ltwt Varsity 8+ Heat 2 (15:15:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 La Salle (Harrison Dittrich) 3 04:31.525
2 New Trier (Brendan Gridley) 2 04:34.973
3 DeMatha (Brendan Keane) 4 04:40.692
4 St. Ignatius - OH (Pat Mcintyre) 1 04:41.517
5 St. Peters Prep (Declan Berutti) 5 04:45.562

#89 Mens Ltwt Varsity 8+ Heat 3 (15:20:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Canisius (Patrick Bohen) 4 04:31.851
2 Gonzaga (Stephen Cekuta) 3 04:33.931
3 Woodbridge (Zachary Hyzy) 5 04:41.742
4 Don Bosco Prep (Josh Perez) 1 04:43.069
5 Plant (Jacob Lewis) 2 04:48.661

#90 Mens Ltwt Varsity 8+ Heat 4 (15:25:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Belen Jesuit (Manuel Sanchez) 3 04:23.047
2 Ocean City (Jacob Newsome) 4 04:35.209
3 Christian Brothers (Dylan Vassallo) 5 04:38.007
4 Chaminade (Andrew Grothmann) 2 04:38.374
5 Fordham Prep (Nicholas Manzi) 1 04:46.874
6 Radnor (Brandon Lorenz) 6 04:48.730

#91 Ev 8, Heat 1 Mens Freshmen 4x (Top 3 to Final) (15:30:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Haverford (Scottie Zelov) 2 05:07.924
2 Conestoga (Matt Balch) 4 05:15.003
3 Haddon Township (Erik Tingley) 3 05:15.703

#92 Mens Freshmen 4x Heat 2 (15:35:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Saratoga Springs (Daniel Shaw) 4 04:56.652
2 Burnt Hills (Sean Jackson) 5 05:06.310
3 Malvern Prep (Nicholas Conduit) 3 05:13.862
4 Roman Catholic (Kristjan Perry) 2 05:26.524

#93 Ev 9, Heat 1 Womens JV 4x (Top 3 to Final) (15:40:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Conestoga (Maddie Beirne) 3 05:26.434
2 Saratoga Springs (Sydney Carollo) 4 05:29.174
3 Poughkeepsie (Makenzie Lewis) 2 05:34.635
4 Germantown Friends (Addie Mckenzie) 6 05:39.102
5 Friends Select (Samantha Kozin) 5 05:43.635
6 Springside Chestnut Hill (Henney Hambrose) 1 05:52.109

#94 Womens JV 4x Heat 2 (15:45:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Woodbridge (Erica Dumas) 3 05:31.910
2 Ridgewood (Caroline Lampone) 4 05:35.890
3 Holy Spirit (Julia Riordan) 5 05:47.249
4 Penn Charter (Holly Webb) 1 05:59.179
5 Fox Chapel (Katelyn Essey) 2 06:05.507
6 Hylton (Alexis Kandetzki) 6 06:18.899

#95 Ev 10, Heat 1 Mens JV 4x (Top 2 to Final) (15:50:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 E.L.Crossley (Peter Epp) 3 04:43.708
2 Ridgewood (William Prettyman) 4 04:50.280
3 Haverford (Jacob Pechet) 2 04:59.713
4 Malvern Prep (Matthew Casaday) 5 04:59.913
5 Western Albemarle (Carter Spradliin) 1 05:12.038

#96 Mens JV 4x Heat 2 (15:55:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Montclair (James Pew) 3 04:47.064
2 Roman Catholic (Troy Madden) 4 04:48.839
3 Shipley School (Harrison Rusk) 2 04:50.086
4 Rye 1 05:07.979
5 North Allegheny (Jared Urich) 5 05:24.684

#97 Mens JV 4x Heat 3 (16:00:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Niskayuna (Kevin Koste) 3 04:50.322
2 Saratoga Springs (Christian Cianfarani) 5 04:54.147
3 Conestoga (Austin Coney) 2 05:16.214
4 Belen Jesuit (Harry Formoso-murias) 4 05:34.072

#98 Ev 16, Heat 1 Mens Ltwt Varsity 4x (Top 3 to Final) (16:05:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Roman Catholic (Ivan Soltero) 4 04:49.938
2 Saratoga Springs (Andrei Rench) 2 04:50.780
3 Germantown Academy (Emery Schoenberg) 3 05:18.903
- Hylton (Drew Shannon) 5 DNS

#99 Mens Ltwt Varsity 4x Heat 2 (16:10:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Conestoga (Maximilian Malarkey) 2 04:54.937
2 Belen Jesuit (Joseph Garcia) 3 04:55.479
3 Poughkeepsie (Chris Nesheiwat) 5 05:15.664
- E.L.Crossley (Bryan Haakman) 4 Scratch

#100 Ev 27, Heat 1 Womens Varsity 4x (Top 3 to Final) (16:15:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Conestoga (Anne Graf) 3 05:20.112
2 Ridley College (Alyssa Toffolo) 4 05:27.870
3 Agnes Irwin (Emma Howard) 2 05:32.073
4 Forest Park (Danielle Woodward) 5 05:32.973

#101 Womens Varsity 4x Heat 2 (16:20:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Episcopal Academy - PA (Kelly Mcgowan) 4 05:14.587
2 Ridgewood (Amanda Criscitiello) 3 05:16.360
3 North Allegheny (Leah Griffin) 2 05:28.327
4 Nardin (Elizabeth Walter) 5 06:25.612

#102 Ev 28, Heat 1 Mens Varsity 4x (Top 3 to Final) (16:25:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Roman Catholic (Anthony Panchella) 3 04:41.498
2 Ballston Spa (Ryan Gasparini) 2 04:50.845
3 St. Joseph's Prep (Matthew Shirey) 4 04:51.391
4 Albemarle (Matthew Dean) 5 05:01.363
5 Plant (Anthony Patrick) 1 05:08.928

#103 Mens Varsity 4x Heat 2 (16:30:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Malvern Prep (James Sincavage) 4 04:37.176
2 Conestoga (Niall Carlson) 3 04:40.976
3 North Allegheny (Aodhan Ridenour) 5 04:55.603
4 Haddon Township (Joel Egbert) 2 05:03.095
5 Hylton (Christian Kestermann) 1 05:11.406
- Penn Charter (Jeremy Mcdavid) 6 DNS

#104 Ev 29, Rep 1 Womens Varsity 4+ (Top 3 to Semis) (16:35:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Haddonfield (Emily Stasi) 4 05:39.500
2 Agnes Irwin (Elizabeth Mcnamee) 1 05:40.097
3 Moorestown (Amy Wright) 2 05:41.460
4 Harriton (Aiste Balciunaite) 6 05:42.497
5 Ann Arbor Huron (Sophia Matossian) 5 05:48.939
6 Spackenkill (Karleigh Kowalski) 3 05:52.472

#105 Womens Varsity 4+ Repechage 2 (16:40:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Bay Shore (Caitlin Aral) 4 05:42.971
2 James River (Olivia Ohman) 3 05:43.638
3 Holy Spirit (Nichole Vizthum) 2 05:45.158
4 Xavier Prep (Emily Romine) 1 05:48.214
5 Kearny (Cynthia Luz) 6 05:55.781
6 Palmetto (Brandi Achenbach) 5 06:11.614

#106 Ev 30, Rep 1 Mens Varsity 4+ (Top 3 to Semis) (16:45:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Radnor (William Aftring) 4 05:01.463
2 Orchard Lake St. Mary's (Austin Petrucci) 2 05:02.961
3 Fayetteville-Manlius (Evan Carr) 1 05:03.473
4 O'Connell (Tony Marrero) 3 05:03.619
5 Walt Whitman (Ali Bell) 5 05:12.288
6 Kearny (Jack Grimm) 6 05:15.294

#107 Mens Varsity 4+ Repechage 2 (16:50:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Unionville (John Sagrati) 1 05:00.448
2 Walter Johnson (Sam Lupo) 4 05:01.883
3 South County (Wesley Shaw) 5 05:03.028
4 Culver (Tanner Grant) 3 05:03.683
5 Absegami (Kyle Hershman) 2 05:06.215
6 Iona Prep (Charlie Verni) 6 05:06.738

#108 Ev 31, Rep 1 Womens Varsity 8+ (Top 3 to Semis) (16:55:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Holy Spirit (Cailin Mccully) 3 05:04.363
2 Eustace (Paige Propp) 4 05:10.768
3 Oakcrest (Taylor Phy) 2 05:10.782
4 Oakland Catholic (Stephanie Meder) 6 05:12.355
5 Walt Whitman (Laura Mazziotta) 1 05:12.765
6 Archbishop Carroll (Katherine Finley) 5 05:21.638

#109 Womens Varsity 8+ Repechage 2 (17:00:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Radnor (Annabelle Chardonnet) 6 05:11.656
2 Thomas Jefferson (Virginia Wordsworth) 3 05:12.392
3 Bethesda-Chevy Chase (Fernanda Garcia-oteyza) 1 05:12.989
4 St. Andrews (Emma Lea Wheeler) 4 05:12.994
5 Oakton (Michelle Stacey) 2 05:13.347
6 Baldwinsville (Amanda May) 5 05:23.749

#110 Ev 32, Rep 1 Mens Varsity 8+ (Top 3 to Semis) (17:05:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 St. Ignatius - OH (Charles Casa) 1 04:26.554
2 W.T. Woodson (Robert Grayson Bishop) 2 04:30.081
3 Thomas Jefferson (Larry Hensley) 4 04:32.354
4 Chaminade (William Harrington) 3 04:35.072
5 Mainland (Patrick Green) 5 04:35.694
6 Canisius (Max Paterson) 6 04:36.081

#111 Mens Varsity 8+ Repechage 2 (17:10:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Bethesda-Chevy Chase (Nicolai Parks) 3 04:31.149
2 Oakcrest (Jeremy Nale) 2 04:33.746
3 Schreiber (Noah Ross) 5 04:34.004
4 Fordham Prep (Ryan Grogan) 1 04:36.687
5 James Madison (Jon Rymer) 6 04:36.699
6 St. Augustine (Matthew Mohnack) 4 04:38.982

#112 Ev 24, Semi 1 Mens Varsity 1x (Top 3 to Final) (08:00:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Governor Simcoe (Daniel De Groot) 3 05:41.948
2 Bonner & Prendergast (Chris Nichols) 2 05:46.048
3 Friends Select (Anthony Williams) 4 05:50.112
4 St. Joseph's Prep (Brendan Mason) 5 05:51.585
5 Springside Chestnut Hill (Matthew Miller) 6 05:58.987
6 Norfolk Collegiate (Johannes Tismer) 1 06:10.107

#113 Mens Varsity 1x Semi-Final 2 (08:05:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Cornwall Central (Matthew Scholl) 3 05:39.617
2 Warwick Valley (Niles Arner) 4 05:40.747
3 Cincinnati CDS (Elijah Engelke) 5 05:53.038
4 Germantown Friends (Ethan Genyk) 2 05:56.843
5 Westminster Academy (Jackson Moore) 1 06:10.342
6 Western Albemarle (Owen Coleman) 6 06:15.070

#114 Ev 25, Semi 1 Womens Varsity 2x (Top 3 to Final) (08:10:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Holy Cross (Julia Vander Hoeven, Lauren Vander Hoeven) 3 05:54.434
2 Academy of Notre Dame (Kelly Mannion, Maria Biancaniello) 2 06:02.990
3 Xavier Prep (Ellie Martin, Kenna Douds) 4 06:09.582
4 Western Albemarle (Emmy Thacker, Magdalene Vidal) 5 06:12.832
5 Niskayuna (Anjelica Torcivia, Trena Jones) 1 06:18.782
6 Albemarle (Hannah Macknight, Katharina Seitz) 6 06:20.509

#115 Womens Varsity 2x Semi-Final 2 (08:15:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Conestoga (Rachel Devlin, Annina Ruggirello) 3 05:55.784
2 Woodbridge (Monica Jory, Allison Kinneberg) 4 05:58.472
3 Cincinnati CDS (Isabelle Hudson, Celia Macrae) 2 06:03.389
4 Shenendehowa (Michaela Strangia, Katherine Nelson) 5 06:04.827
5 Springside Chestnut Hill (Elizabeth Mcclafferty, Mariel Soto Reyes) 6 06:07.597
6 Hylton (Bria Teixeira, Cailtin Krueger) 1 06:13.334

#116 Ev 26, Semi 1 Mens Varsity 2x (Top 3 to Final) (08:20:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Malvern Prep (James Mcmanus, John Clark) 3 05:17.046
2 Springside Chestnut Hill (James Maceachern, Thomas Andrews) 4 05:19.987
3 St. Joseph's Prep (Joseph Quaid, Richard Wegryn) 5 05:24.077
4 James River (Paul Armstrong, Grant Tolson) 2 05:24.699
5 Haddon Township (Keaton Schneider, Tyler Kao) 6 05:33.861
6 Penn Charter (Ethan Ashley, Peter Ciarrocchi) 1 05:37.852

#117 Mens Varsity 2x Semi-Final 2 (08:25:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Saratoga Springs (Milo Alexandra-young, Ondrei Aquino) 3 05:21.943
2 Upper Dublin (Wilson Dowdell, Bart Scherpbier) 4 05:24.723
3 Crestwood (Mazen Hijazi, Anthony Delgreco) 6 05:25.959
4 Lower Merion (Gabriel Lane, Richard Beckman) 2 05:27.531
5 Conestoga (Tyler Simpson, Andrey Lanahan) 5 05:29.708
6 Berkeley Prep (Alex Hill, Peter Tirella) 1 05:33.123

#118 Ev 5, Semi 1 Womens Freshmen 8+ (Top 3 to Final) (08:30:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Saratoga Springs (Catherine Pazderski) 3 05:21.430
2 New Trier (Katharine Phillips) 4 05:24.111
3 Mainland (Jessica Barnett) 5 05:30.131
4 Plant (Caroline Norton) 1 05:31.230
5 Saint Joseph Academy (Maggie Sullivan) 2 05:36.770
6 James Madison (Emma Barrett) 6 05:41.618

#119 Womens Freshmen 8+ Semi-Final 2 (08:35:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Haddonfield (Elina Kommedal) 2 05:31.087
2 TC Williams (Anissa Ashraf) 4 05:31.441
3 Merion Mercy (Morgan Lamb) 3 05:31.697
4 Ocean City (Allison Diangelis) 5 05:33.491
5 Mount Saint Joseph (Alexandra Dipietro) 1 05:35.281
6 Yorktown (Amelia Lowe) 6 05:38.634

#120 Ev 6, Semi 1 Mens Freshmen 8+ (Top 3 to Final) (08:40:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Chaminade (Karl Riesterer) 3 04:59.614
2 Central Catholic (Pitt) (Jordan Croll) 4 05:00.798
3 Thomas Jefferson (John Serger) 1 05:01.316
4 St. Augustine (Thomas Kolnik) 2 05:01.481
5 Upper Arlington (Jesse Zhu) 6 05:04.534
6 Gonzaga (Ethan Carven) 5 05:14.731

#121 Mens Freshmen 8+ Semi-Final 2 (08:45:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 New Trier (David Tigerman) 5 04:54.825
2 Mainland (Sean Carr) 3 04:56.955
3 La Salle (Carter Hoekstra) 4 04:57.133
4 Christian Brothers (Luke Wickham) 2 05:00.858
5 St. Joseph's Prep (Christian Coney) 1 05:04.583
6 Canisius (Justin Mcmahon) 6 05:04.942

#122 Ev 11, Semi 1 Womens JV 4+ (Top 3 to Final) (08:50:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Mainland (Kaitlyn Mullin) 3 05:50.073
2 Anthony Wayne (Maddi Conway) 4 05:58.812
3 Mercy - Rochester (Kristina Stoev) 1 06:01.085
4 Nichols School (Chloe Keating) 2 06:01.577
5 Fox Chapel (Madeline Volosky) 5 06:06.393
6 Haddonfield (Elle Butler Basner) 6 06:10.842

#123 Womens JV 4+ Semi-Final 2 (08:55:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Baldwinsville (Sarah Herman) 4 05:51.673
2 North Allegheny (Lydia Schweiger) 5 05:57.383
3 Ocean City (Frances Kane) 2 05:57.991
4 Fairfax (Shayna Stern) 6 05:58.760
5 Mount Vernon (Mary Robinson) 1 06:05.576
6 Bonner & Prendergast (Colette Mcdonald) 3 06:06.680

#124 Ev 12, Semi 1 Mens JV 4+ (Top 3 to Final) (09:00:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Christian Brothers (David Ryan Hutzley) 4 05:17.184
2 Vineland (Kyle Leimeister) 3 05:19.314
3 South County (Nicholas Needham) 5 05:21.692
4 Our Lady of Lourdes (Aiden Emmi) 2 05:22.597
5 Belen Jesuit (Luis Suarez) 6 05:24.059
6 Kearny (David Franco) 1 05:30.892

#125 Mens JV 4+ Semi-Final 2 (09:05:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 St. Peters Prep (Christopher Kuczynski) 3 05:20.254
2 Woodrow Wilson (Nicholas Swanson Hutchison) 4 05:21.376
3 DeMatha (Marco Martinez) 2 05:21.522
4 Great Bridge (Garrett Whitescarver) 5 05:23.859
5 Orchard Lake St. Mary's (James Blazevic) 6 05:25.079
6 Harriton (Charlie Akerblom) 1 05:30.231

#126 Ev 13, Semi 1 Womens JV 8+ (Top 3 to Final) (09:10:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Mount Saint Joseph (Dana Mischler) 4 05:20.722
2 New Trier (Catherine Woodburn) 3 05:22.778
3 Walter Johnson (Tal Lazarof) 5 05:25.680
4 Holy Spirit (Brianna Stone) 2 05:25.867
5 Manhasset (Irene Karantzios) 6 05:38.920
6 Burnt Hills (Sabrina Brook) 1 05:47.567

#127 Womens JV 8+ Semi-Final 2 (09:15:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Niskayuna (Julia Sinkus) 3 05:20.292
2 Montclair (Elizabeth Levendosky) 4 05:22.149
3 Rockford Crew (Makayla Plekes) 2 05:24.024
4 Ann Arbor Huron (Tasia Gibson) 6 05:25.940
5 Episcopal Academy - PA (Haley Potter) 5 05:28.810
6 Radnor (Nicole Vitt) 1 05:37.084

#128 Ev 14, Semi 1 Mens JV 8+ (Top 3 to Final) (09:20:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Ocean City (Nicolas Dimarco) 4 04:42.060
2 Walt Whitman (Alberto Wray) 5 04:45.025
3 St. Ignatius - OH (Kevin Patton) 2 04:45.842
4 McLean (Jeffrey Kim) 1 04:48.009
5 St. Augustine (Raymond D'amico) 3 04:50.650
6 Chaminade (Johnmartin Seibert) 6 04:52.145

#129 Mens JV 8+ Semi-Final 2 (09:25:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Washington-Lee (Gabe Toth) 4 04:40.637
2 St. Joseph's Prep (Matthew Ix) 5 04:43.271
3 Haddonfield (Paul Hurd) 3 04:43.737
4 La Salle (Vincent Armetta) 2 04:48.292
5 St. Josephs Collegiate (Joseph Ginnane) 6 04:49.912
6 Central Catholic (Pitt) (Creighton Tarrant) 1 04:54.254

#130 Ev 17, Semi 1 Womens Ltwt Varsity 4+ (Top 3 to Final) (09:30:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Manhasset (Keagan Hanley) 3 05:44.581
2 Montclair (Nina Alvarado-silverman) 4 05:55.131
3 Baldwin (Laura Noteware) 2 05:58.888
4 Mount Saint Joseph (Grace Little) 5 06:00.593
5 Arlington (Tara Kirkhus) 6 06:08.854
6 Ocean City (Emma Bergman) 1 06:11.144

#131 Womens Ltwt Varsity 4+ Semi-Final 2 (09:35:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Great Bridge (Paige Rabidoux) 3 05:53.200
2 Egg Harbor Township (Brook Gaskill) 4 05:58.557
3 Vineland (Ellen Harrold) 2 06:03.878
4 James River (Gena Delano) 5 06:04.743
5 O'Connell (Devin Christenson) 1 06:08.050
6 Moorestown (Amanda Slominski) 6 06:09.070

#132 Ev 18, Semi 1 Mens Ltwt Varsity 4+ (Top 3 to Semis) (09:40:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Christian Brothers (Michael Guadagno) 3 05:14.076
2 Rockford Crew (Alexander Solomon) 4 05:16.854
3 St. John's Jesuit (Zachary Prephan) 5 05:19.779
4 Melbourne (Santiago Peralta-ramos) 2 05:23.217
5 Saratoga Springs (Bailey Mckenna) 6 05:24.242
6 Yorktown (Andrew Oltorik) 1 05:31.531

#133 Mens Ltwt Varsity 4+ Semi-Final 2 (09:45:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Belen Jesuit (Alejandro Seda) 3 05:10.921
2 E.L.Crossley (Bryan Haakman) 4 05:13.454
3 Father Judge (Ryan Lentz) 2 05:20.988
4 Langley (Thomas Marzol) 1 05:28.368
5 Mainland (Nick Bradley) 6 05:31.426
6 La Salle (Matthew Cross) 5 05:31.896

#134 Ev 19, Semi 1 Womens Ltwt Varsity 8+ (Top 3 to Final) (09:50:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Holy Spirit (Lauren Slattery) 3 05:17.391
2 Winter Park (Lauren Castillo) 2 05:22.741
3 New Trier (Elise Sharkey) 4 05:31.461
4 Woodbridge (Meghan Wilks) 1 05:40.227
5 Haddonfield (Shannon Murphy) 6 05:45.641
6 Nutley (Jiannamarie Padilla) 5 05:48.436

#135 Womens Ltwt Varsity 8+ Semi-Final 2 (09:55:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Mount Saint Joseph (Michela Karrash) 4 05:24.327
2 Merion Mercy (Kelly Barton) 3 05:27.028
3 Plant (Alexia Rojas) 2 05:31.230
4 Marietta (Hailey Carman) 1 05:38.352
5 Mercy - Rochester (Allison Seymour) 5 05:42.553
6 Shaker Heights - OH (Helen Yusko) 6 06:19.882

#136 Ev 20, Semi 1 Mens Ltwt Varsity 8+ (Top 3 to Final) (10:00:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Belen Jesuit (Manuel Sanchez) 4 04:34.505
2 St. Joseph's Prep (Stephen Gennaro) 3 04:38.285
3 Gonzaga (Stephen Cekuta) 2 04:44.430
4 New Trier (Brendan Gridley) 5 04:46.873
5 Christian Brothers (Dylan Vassallo) 6 04:51.721
6 Orchard Lake St. Mary's (Nicholas Nelson) 1 04:52.438

#137 Mens Ltwt Varsity 8+ Semi-Final 2 (10:05:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 La Salle (Harrison Dittrich) 3 04:44.826
2 Canisius (Patrick Bohen) 4 04:45.135
3 Ocean City (Jacob Newsome) 2 04:48.056
4 TC Williams (Angelo Leitner-wise) 5 04:52.273
5 Woodbridge (Zachary Hyzy) 6 04:54.623
6 DeMatha (Brendan Keane) 1 04:56.351

#138 Ev 21, Semi 1 Womens Varsity Second 8+ (Top 3 to Final) (10:10:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Saint Ignatius - CA (Sophie Napoli) 4 05:21.051
2 TC Williams (Rachael Vannatta) 5 05:24.704
3 James Madison (Francesca Gonzalez) 3 05:25.147
4 Radnor (Gisella Logioia) 2 05:25.604
5 St. Andrews (Eden Rickolt) 6 05:31.482
6 Absegami (Kylie Bakley) 1 05:36.626

#139 Womens Varsity Second 8+ Semi-Final 2 (10:15:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Saratoga Springs (Emma Price) 3 05:23.892
2 New Trier (Greta Olson) 4 05:31.364
3 Walt Whitman (Kate Conlan) 5 05:32.239
4 Winter Park (Meagan Moor) 6 05:33.801
5 Merion Mercy (Caroline Glavin) 1 05:35.564
6 Mount Saint Joseph (Emily Mchugh) 2 05:36.917

#140 Ev 22, Semi 1 Mens Varsity Second 8+ (Top 3 to Final) (10:20:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Central Catholic (Pitt) (Daniel Wisniewski) 3 04:41.937
2 Winter Park (Alex Long) 4 04:43.292
3 Chaminade (Ryan Mcmanus) 5 04:51.290
4 Mainland (Dillon Hall) 2 04:53.610
5 Canisius (Mark Saltarelli) 1 04:53.827
6 St. Augustine (Andrew Skalitzky) 6 04:54.119

#141 Mens Varsity Second 8+ Semi-Final 2 (10:25:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Gonzaga (Matthew Nogay) 2 04:45.901
2 Holy Spirit (Justin Koch) 1 04:47.763
3 Lawrenceville (Brendan Fish) 3 04:47.970
4 Plant (Alexander Dickerson) 4 04:54.143
5 James Madison (Brendan Devany) 5 04:55.751
6 Bethesda-Chevy Chase (Ethan Browning) 6 04:57.035

#142 Ev 29, Semi 1 Womens Varsity 4+ (Top 2 to Final 1, Next 2 to Final 2) (10:30:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Manhasset (Gabby Dell'aguillo) 3 05:46.466
2 O'Connell (Kristina Colevas) 4 05:49.883
3 Nutley (Maria Fernandez) 5 05:54.933
4 Egg Harbor Township (Rebecca Suthard) 2 05:56.441
5 Bay Shore (Caitlin Aral) 6 05:57.116
6 Haddonfield (Emily Stasi) 1 06:01.778

#143 Womens Varsity 4+ Semi-Final 2 (10:35:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Langley (Katherine Robinson) 3 05:44.388
2 Fayetteville-Manlius (Jessika Coleman) 2 05:48.821
3 Shipley School (Lauren Semerjian) 4 05:49.108
4 Agnes Irwin (Elizabeth Mcnamee) 1 05:52.498
5 McCallie/Girls (Casey Clifford) 5 05:53.661
6 James River (Olivia Ohman) 6 05:58.981

#144 Womens Varsity 4+ Semi-Final 3 (10:40:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Bonner & Prendergast (Emily Sheetz) 3 05:50.050
2 Lake Braddock (Laura Egeland) 5 05:54.330
3 Vineland (Aria Asselta) 4 05:54.435
4 Ocean City (Hayley Williams) 2 05:54.543
5 Holy Spirit (Nichole Vizthum) 6 05:59.333
6 Moorestown (Amy Wright) 1 06:05.450

#145 Ev 30, Semi 1 Mens Varsity 4+ (Top 2 to Final 1, Next 2 to Final 2) (10:45:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Upper Arlington (John Masters) 4 05:03.845
2 Christian Brothers (Neil Hughes) 3 05:04.757
3 St. Joseph's Prep (Gregory Giangiordano) 5 05:05.149
4 Harriton (Michael Yaron) 2 05:07.057
5 Radnor (William Aftring) 1 05:09.702
6 Unionville (John Sagrati) 6 05:11.757

#146 Mens Varsity 4+ Semi-Final 2 (10:50:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Episcopal Academy - PA (James Konopka) 4 05:01.771
2 Langley (Owen Shenk) 5 05:03.165
3 Haverford (Chet Bickhart) 3 05:03.270
4 Walter Johnson (Sam Lupo) 6 05:07.916
5 Orchard Lake St. Mary's (Austin Petrucci) 1 05:09.220
6 St. Edward's School - FL (Will Tremml) 2 05:13.808

#147 Mens Varsity 4+ Semi-Final 3 (10:55:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Ridley College (Mathew Szymanowski) 4 04:59.469
2 Rye (Grant Janart) 3 05:00.871
3 St. Peters Prep (Matthew Giardiello) 5 05:02.704
4 Ann Arbor Huron (Quinn Johns) 2 05:03.204
5 Fayetteville-Manlius (Evan Carr) 1 05:05.549
6 South County (Wesley Shaw) 6 05:16.043

#148 Ev 31, Semi 1 Womens Varsity 8+ (Top 2 to Final 1, Next 2 to Final 2) (11:00:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Saratoga Springs (Martina Grant) 3 05:08.147
2 Upper Arlington (Isabel Baab) 2 05:10.007
3 TC Williams (Katherine Pickup) 4 05:11.137
4 Holy Spirit (Cailin Mccully) 1 05:12.027
5 Merion Mercy (Stephanie Horn) 5 05:12.237
6 Radnor (Annabelle Chardonnet) 6 05:18.732

#149 Womens Varsity 8+ Semi-Final 2 (11:05:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Mount Saint Joseph (Stephanie Eble) 3 05:09.277
2 James Madison (Grace Williams) 4 05:10.486
3 New Trier (Jacqueline Gossard) 5 05:11.754
4 Plant (Madison Austrich) 2 05:15.602
5 Eustace (Paige Propp) 1 05:18.284
6 Thomas Jefferson (Virginia Wordsworth) 6 05:21.104

#150 Womens Varsity 8+ Semi-Final 3 (11:10:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 McLean (Katie Mcginn) 2 05:12.075
2 National Cathedral (Haley Goodfellow) 3 05:12.798
3 Winter Park (Abbi Fitts) 4 05:13.930
4 Saint Ignatius - CA (Katarina Churich) 5 05:15.210
5 Bethesda-Chevy Chase (Fernanda Garcia-oteyza) 6 05:16.763
6 Oakcrest (Taylor Phy) 1 05:19.730

#151 Ev 32, Semi 1 Mens Varsity 8+ (Top 2 to Final 1, Next 2 to Final 2) (11:15:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Gonzaga (Leo Toch) 3 04:32.263
2 Montclair (Joseph Michalitsianos) 4 04:35.706
3 Bethesda-Chevy Chase (Nicolai Parks) 6 04:38.504
4 Lawrenceville (Henry Evans) 2 04:41.033
5 St. Ignatius - OH (Charles Casa) 1 04:41.796
6 New Trier (John Dolan) 5 04:43.373

#152 Mens Varsity 8+ Semi-Final 2 (11:20:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 St. Albans School (Aris Togias) 3 04:33.053
2 Winter Park (Jordan Young) 2 04:34.011
3 Holy Spirit (Brett Hanson) 4 04:34.420
4 W.T. Woodson (Robert Grayson Bishop) 1 04:38.795
5 TC Williams (Ben Blakeslee) 5 04:40.756
6 Oakcrest (Jeremy Nale) 6 04:46.243

#153 Mens Varsity 8+ Semi-Final 3 (11:25:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Central Catholic (Pitt) (Michael Grady) 3 04:28.398
2 St. Joseph's Prep (Kevin Kiernan) 4 04:30.737
3 St. Andrews (Noah Rickolt) 5 04:37.668
4 Thomas Jefferson (Larry Hensley) 1 04:38.018
5 La Salle (Joseph Pinnola-vizza) 2 04:44.303
6 Schreiber (Noah Ross) 6 04:49.993

#154 Ev 1 Womens Ltwt Varsity 2x (11:30:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Ridgewood (Sophie Noel, Maeve Cannon) 3 05:54.874
2 Shaker - NY (Lucille Geraghty, Gretchen Geraghty) 4 06:01.507
3 Haddon Township (Angela Sperlunto, Noa Boonin) 2 06:10.952
4 CDS Sacred Heart (Hannah Bushner, Cece Hess) 5 06:19.827
5 Manhasset (Michele Esposito, Emma Goodwin) 1 06:19.862
6 JEB Stuart (Marissa Shand, Emily Nguyen) 6 06:34.796

#155 Ev 2 Mens Ltwt Varsity 2x (11:35:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Belen Jesuit (Hector Formoso-murias, Jose Armengol) 3 05:14.370
2 Malvern Prep (Maxwell Adamcik, Brett Allan) 4 05:25.048
3 Bonner & Prendergast (Patrick Martin, Joseph D'imperio) 6 05:27.690
4 Roman Catholic (Sean Mooney, Joseph Wellein) 1 05:28.793
5 Montclair (Max Kim, Teddy Cahill) 5 05:29.755
6 Ridgewood (Edward Prettyman, Michael Orlando) 2 05:35.401

#156 Ev 3 Womens JV 2x (11:40:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Emma Willard (Sasha Weilbaker, Fiona Casey) 3 06:00.458
2 Berkeley Prep (Julia Weber, Holly Messer) 5 06:02.813
3 Albemarle (Claiborne Earles, Lydia Eisenberg) 2 06:08.872
4 Baldwin (Sarah Douglas, Noa Schork) 1 06:14.762
5 Saratoga Springs (Abigail Messier, Amanda Pendergrass) 4 06:21.562
6 Rye (Isabelle Hentschel, Allie Pankoff) 6 06:24.168

#157 Ev 4 Mens JV 2x (11:45:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Friends Select (Emmett Orts, Jacob Jamison) 3 05:11.312
2 Saratoga Springs (Evan Dungate, Maxwell Lynch) 4 05:15.579
3 Tampa Prep (Luke Smith, Spencer Burdge) 2 05:18.681
4 Belen Jesuit (Conor Meagher, Jorge Padron) 5 05:20.864
5 Great Bridge (David Dominguez, Alex Kirchner) 6 05:31.009
6 University School (Ruben Merenfeld, Danny Bitton) 1 05:31.121

#158 Ev 5 Womens Freshmen 8+ (11:50:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Saratoga Springs (Catherine Pazderski) 3 05:16.261
2 New Trier (Katharine Phillips) 5 05:17.062
3 Haddonfield (Elina Kommedal) 4 05:23.824
4 TC Williams (Anissa Ashraf) 2 05:27.521
5 Merion Mercy (Morgan Lamb) 6 05:33.361
6 Mainland (Jessica Barnett) 1 05:51.679

#159 Ev 6 Mens Freshmen 8+ (11:55:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 New Trier (David Tigerman) 4 04:48.009
2 Central Catholic (Pitt) (Jordan Croll) 5 04:50.857
3 Mainland (Sean Carr) 2 04:50.981
4 Chaminade (Karl Riesterer) 3 04:51.674
5 La Salle (Carter Hoekstra) 6 04:53.596
6 Thomas Jefferson (John Serger) 1 04:55.759

#160 Ev 7 Womens Freshmen 4x (12:00:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Conestoga (Laura Alcorn) 3 05:38.535
2 Ridgewood (Claire Callaghan) 4 05:38.692
3 Saratoga Springs (Sarah Daoui) 2 05:50.912
4 Agnes Irwin (Sabina Smith) 5 05:56.740
5 Baldwin (Caroline Kiser) 6 06:00.877
6 Holy Names-FL (Keri Kelly) 1 06:04.249

#161 Ev 8 Mens Freshmen 4x (12:05:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Saratoga Springs (Daniel Shaw) 4 05:00.596
2 Haddon Township (Erik Tingley) 1 05:07.119
3 Burnt Hills (Sean Jackson) 2 05:07.346
4 Malvern Prep (Nicholas Conduit) 6 05:09.201
5 Haverford (Scottie Zelov) 3 05:10.891
6 Conestoga (Matt Balch) 5 05:21.291

#162 Ev 9 Womens JV 4x (12:10:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Conestoga (Maddie Beirne) 3 05:29.002
2 Woodbridge (Erica Dumas) 4 05:29.979
3 Ridgewood (Caroline Lampone) 2 05:35.972
4 Saratoga Springs (Sydney Carollo) 5 05:40.394
5 Poughkeepsie (Makenzie Lewis) 1 05:41.221
6 Holy Spirit (Julia Riordan) 6 05:56.232

#163 Ev 10 Mens JV 4x (12:15:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 E.L.Crossley (Peter Epp) 3 04:45.649
2 Montclair (James Pew) 4 04:49.697
3 Niskayuna (Kevin Koste) 2 04:51.970
4 Ridgewood (William Prettyman) 5 04:52.030
5 Saratoga Springs (Christian Cianfarani) 6 04:58.807
6 Roman Catholic (Troy Madden) 1 05:02.082

#164 Ev 11 Womens JV 4+ (12:20:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Mainland (Kaitlyn Mullin) 3 05:41.253
2 Baldwinsville (Sarah Herman) 4 05:44.254
3 North Allegheny (Lydia Schweiger) 2 05:47.078
4 Anthony Wayne (Maddi Conway) 5 05:49.494
5 Ocean City (Frances Kane) 6 05:51.721
6 Mercy - Rochester (Kristina Stoev) 1 06:01.113

#165 Ev 12 Mens JV 4+ (12:25:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Christian Brothers (David Ryan Hutzley) 3 05:10.172
2 St. Peters Prep (Christopher Kuczynski) 4 05:12.322
3 Woodrow Wilson (Nicholas Swanson Hutchison) 2 05:15.393
4 Vineland (Kyle Leimeister) 5 05:16.497
5 DeMatha (Marco Martinez) 6 05:18.848
6 South County (Nicholas Needham) 1 05:24.207

#166 Ev 13 Womens JV 8+ (12:30:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Niskayuna (Julia Sinkus) 4 05:17.727
2 New Trier (Catherine Woodburn) 5 05:18.392
3 Mount Saint Joseph (Dana Mischler) 3 05:19.420
4 Rockford Crew (Makayla Plekes) 6 05:24.352
5 Montclair (Elizabeth Levendosky) 2 05:25.618
6 Walter Johnson (Tal Lazarof) 1 05:33.845

#167 Ev 14 Mens JV 8+ (12:35:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Ocean City (Nicolas Dimarco) 3 04:42.600
2 Washington-Lee (Gabe Toth) 4 04:44.474
3 St. Ignatius - OH (Kevin Patton) 1 04:45.994
4 St. Joseph's Prep (Matthew Ix) 2 04:47.899
5 Haddonfield (Paul Hurd) 6 04:47.980
6 Walt Whitman (Alberto Wray) 5 04:54.299

#168 Ev 15 Womens Ltwt Varsity 4x (12:40:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Conestoga (Amy Connell) 4 05:32.342
2 Shaker - NY (Taylor Alix) 3 05:40.392
3 Poughkeepsie (Bethany Schneck) 1 05:45.651
4 Saratoga Springs (Kaitlin Sesselman) 2 05:47.916
5 Egg Harbor Township (Taylor Cass) 5 05:52.226
6 Strath Haven (Madison Munsell) 6 05:56.891

#169 Ev 16 Mens Ltwt Varsity 4x (12:45:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Roman Catholic (Ivan Soltero) 3 04:50.422
2 Belen Jesuit (Joseph Garcia) 2 04:52.788
3 Conestoga (Maximilian Malarkey) 4 04:56.140
4 Saratoga Springs (Andrei Rench) 5 04:57.055
5 Poughkeepsie (Chris Nesheiwat) 6 05:09.467
6 Germantown Academy (Emery Schoenberg) 1 05:16.663

#170 Ev 17 Womens Ltwt Varsity 4+ (12:50:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Manhasset (Keagan Hanley) 3 05:40.581
2 Great Bridge (Paige Rabidoux) 4 05:45.361
3 Montclair (Nina Alvarado-silverman) 5 05:49.715
4 Egg Harbor Township (Brook Gaskill) 2 05:53.521
5 Vineland (Ellen Harrold) 6 05:56.983
6 Baldwin (Laura Noteware) 1 05:57.498

#171 Ev 18 Mens Ltwt Varsity 4+ (12:55:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Belen Jesuit (Alejandro Seda) 4 05:02.627
2 Christian Brothers (Michael Guadagno) 3 05:05.080
3 E.L.Crossley (Bryan Haakman) 2 05:06.413
4 St. John's Jesuit (Zachary Prephan) 1 05:12.740
5 Father Judge (Ryan Lentz) 6 05:13.837
6 Rockford Crew (Alexander Solomon) 5 05:15.605

#172 Ev 19 Womens Ltwt Varsity 8+ (13:00:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Holy Spirit (Lauren Slattery) 3 05:09.916
2 Mount Saint Joseph (Michela Karrash) 4 05:12.453
3 Merion Mercy (Kelly Barton) 2 05:15.784
4 Winter Park (Lauren Castillo) 5 05:17.569
5 Plant (Alexia Rojas) 6 05:19.368
6 New Trier (Elise Sharkey) 1 05:20.294

#173 Ev 20 Mens Ltwt Varsity 8+ (13:05:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 St. Joseph's Prep (Stephen Gennaro) 5 04:26.289
2 Belen Jesuit (Manuel Sanchez) 3 04:32.038
3 La Salle (Harrison Dittrich) 4 04:38.309
4 Gonzaga (Stephen Cekuta) 1 04:38.409
5 Ocean City (Jacob Newsome) 6 04:44.761
6 Canisius (Patrick Bohen) 2 04:44.948

#174 Ev 21 Womens Varsity Second 8+ (13:10:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Saratoga Springs (Emma Price) 4 05:16.064
2 Saint Ignatius - CA (Sophie Napoli) 3 05:17.294
3 James Madison (Francesca Gonzalez) 1 05:20.211
4 New Trier (Greta Olson) 2 05:23.733
5 TC Williams (Rachael Vannatta) 5 05:26.468
6 Walt Whitman (Kate Conlan) 6 05:32.318

#175 Ev 22 Mens Varsity Second 8+ (13:15:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Central Catholic (Pitt) (Daniel Wisniewski) 3 04:36.572
2 Gonzaga (Matthew Nogay) 4 04:37.507
3 Winter Park (Alex Long) 5 04:40.814
4 Holy Spirit (Justin Koch) 2 04:42.899
5 Lawrenceville (Brendan Fish) 6 04:44.170
6 Chaminade (Ryan Mcmanus) 1 04:55.310

#176 Ev 23 Womens Varsity 1x (13:20:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Episcopal Academy - PA (Natalie Stuart) 4 06:30.342
2 Western Albemarle (Erin Heald) 2 06:32.398
3 Northville (Emily Tatge) 1 06:34.623
4 Germantown Academy (Katherine Horvat) 3 06:34.695
5 CDS Sacred Heart (Caroline Garvey) 6 06:43.403
6 Tampa Catholic (Sarah Muller) 5 06:47.538

#177 Ev 24 Mens Varsity 1x (13:25:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Governor Simcoe (Daniel De Groot) 3 05:28.084
2 Cornwall Central (Matthew Scholl) 4 05:39.649
3 Warwick Valley (Niles Arner) 2 05:41.609
4 Bonner & Prendergast (Chris Nichols) 5 05:44.621
5 Friends Select (Anthony Williams) 1 05:53.167
6 Cincinnati CDS (Elijah Engelke) 6 05:53.301

#178 Ev 25 Womens Varsity 2x (13:30:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Holy Cross (Julia Vander Hoeven, Lauren Vander Hoeven) 3 05:44.836
2 Woodbridge (Monica Jory, Allison Kinneberg) 2 05:54.726
3 Academy of Notre Dame (Kelly Mannion, Maria Biancaniello) 5 05:58.919
4 Conestoga (Rachel Devlin, Annina Ruggirello) 4 06:00.727
5 Xavier Prep (Ellie Martin, Kenna Douds) 1 06:05.417
6 Cincinnati CDS (Isabelle Hudson, Celia Macrae) 6 06:06.616

#179 Ev 26 Mens Varsity 2x (13:35:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Malvern Prep (James Mcmanus, John Clark) 3 05:17.931
2 Springside Chestnut Hill (James Maceachern, Thomas Andrews) 5 05:22.189
3 Saratoga Springs (Milo Alexandra-young, Ondrei Aquino) 4 05:26.784
4 Upper Dublin (Wilson Dowdell, Bart Scherpbier) 2 05:26.961
5 Crestwood (Mazen Hijazi, Anthony Delgreco) 6 05:27.176
6 St. Joseph's Prep (Joseph Quaid, Richard Wegryn) 1 05:33.369

#180 Ev 27 Womens Varsity 4x (13:40:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Conestoga (Anne Graf) 3 05:22.848
2 Ridgewood (Amanda Criscitiello) 2 05:26.279
3 Episcopal Academy - PA (Kelly Mcgowan) 4 05:27.548
4 North Allegheny (Leah Griffin) 6 05:37.809
5 Ridley College (Alyssa Toffolo) 5 05:45.268
6 Agnes Irwin (Emma Howard) 1 05:52.434

#181 Ev 28 Mens Varsity 4x (13:45:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Malvern Prep (James Sincavage) 4 04:44.937
2 Roman Catholic (Anthony Panchella) 3 04:48.470
3 Conestoga (Niall Carlson) 2 04:52.234
4 St. Joseph's Prep (Matthew Shirey) 1 04:57.235
5 Ballston Spa (Ryan Gasparini) 5 05:02.444
6 North Allegheny (Aodhan Ridenour) 6 05:03.242

#182 Ev 29, Final 2 Womens Varsity 4+ (13:50:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Shipley School (Lauren Semerjian) 4 05:49.806
2 Egg Harbor Township (Rebecca Suthard) 5 05:51.126
3 Agnes Irwin (Elizabeth Mcnamee) 1 05:53.084
4 Nutley (Maria Fernandez) 3 05:58.869
5 Vineland (Aria Asselta) 2 06:02.211
- Ocean City (Hayley Williams) 6 DNS

#183 Ev 29, Final 1 Womens Varsity 4+ (13:55:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Manhasset (Gabby Dell'aguillo) 3 05:41.972
2 Langley (Katherine Robinson) 4 05:43.492
3 Bonner & Prendergast (Emily Sheetz) 2 05:43.530
4 O'Connell (Kristina Colevas) 5 05:51.260
5 Fayetteville-Manlius (Jessika Coleman) 1 05:51.394
6 Lake Braddock (Laura Egeland) 6 06:03.144

#184 Ev 30, Final 2 Mens Varsity 4+ (14:00:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Haverford (Chet Bickhart) 4 05:05.324
2 Harriton (Michael Yaron) 5 05:06.579
3 Ann Arbor Huron (Quinn Johns) 6 05:07.019
4 St. Joseph's Prep (Gregory Giangiordano) 3 05:09.082
5 Walter Johnson (Sam Lupo) 1 05:12.532
6 St. Peters Prep (Matthew Giardiello) 2 05:13.570

#185 Ev 30, Final 1 Mens Varsity 4+ (14:05:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Ridley College (Mathew Szymanowski) 2 04:59.766
2 Upper Arlington (John Masters) 3 05:02.194
3 Rye (Grant Janart) 6 05:02.581
4 Langley (Owen Shenk) 1 05:05.108
5 Christian Brothers (Neil Hughes) 5 05:06.288
6 Episcopal Academy - PA (James Konopka) 4 05:06.544

#186 Ev 31, Final 2 Womens Varsity 8+ (14:10:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Saint Ignatius - CA (Katarina Churich) 6 05:11.335
2 Holy Spirit (Cailin Mccully) 5 05:12.118
3 Plant (Madison Austrich) 1 05:12.385
4 New Trier (Jacqueline Gossard) 4 05:12.430
5 TC Williams (Katherine Pickup) 3 05:14.141
6 Winter Park (Abbi Fitts) 2 05:15.360

#187 Ev 31, Final 1 Womens Varsity 8+ (14:15:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Saratoga Springs (Martina Grant) 3 05:06.928
2 Mount Saint Joseph (Stephanie Eble) 4 05:09.364
3 James Madison (Grace Williams) 1 05:12.016
4 National Cathedral (Haley Goodfellow) 6 05:12.876
5 McLean (Katie Mcginn) 2 05:14.451
6 Upper Arlington (Isabel Baab) 5 05:15.556

#188 Ev 32, Final 2 Mens Varsity 8+ (14:20:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Holy Spirit (Brett Hanson) 4 04:35.394
2 Lawrenceville (Henry Evans) 5 04:37.415
3 Bethesda-Chevy Chase (Nicolai Parks) 3 04:37.544
4 Thomas Jefferson (Larry Hensley) 6 04:39.522
5 W.T. Woodson (Robert Grayson Bishop) 1 04:40.389
6 St. Andrews (Noah Rickolt) 2 04:44.540

#189 Ev 32, Final 1 Mens Varsity 8+ (14:25:00) Official
PlaceEntryLaneTime
1 Gonzaga (Leo Toch) 3 04:24.928
2 St. Joseph's Prep (Kevin Kiernan) 6 04:27.278
3 Central Catholic (Pitt) (Michael Grady) 2 04:29.638
4 St. Albans School (Aris Togias) 4 04:34.028
5 Montclair (Joseph Michalitsianos) 5 04:34.678
6 Winter Park (Jordan Young) 1 04:40.608